Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda złożył swój podpis pod ważną ustawą. Zatwierdził wakacje kredytowe
Piotr Dutka
Piotr Dutka 14.07.2022 12:13

Andrzej Duda złożył swój podpis pod ważną ustawą. Zatwierdził wakacje kredytowe

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał długo wyczekiwaną ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe. W praktyce oznacza to aż do 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych, co w znacznym stopniu wspomoże budżet tysięcy polskich rodzin. Ustawa wydłuża również okres obowiązywania tarcz antyinflacyjnych do 31 października. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wszyscy Polacy, którzy są w trakcie spłacania kredytu, odetchnęli z ulgą. Prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać specjalną ustawę dotyczącą wakacji kredytowych.

Dla kredytobiorców oznacza to do nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. 

Zmiany oznaczają odroczenie rat kapitałowych oraz odsetek na określony ustawą okres. Warto podkreślić, że nie oznacza ona całkowitego zwolnienia z kredytu. 

Ustawa została podpisana w czwartek 14 lipca w Belwederze. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie była to łatwa ustawa", ponieważ została uchwalona w niezwykle trudnych czasach.

Andrzej Duda podpisał kluczową ustawę. Pomoże kredytobiorcom

Warto wspomnieć, że ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Gdyby została opublikowana w Dzienniku Ustaw jeszcze dziś, wszyscy zainteresowani mogliby składać niezbędne wnioski o wakacje kredytowe od piątku 29 lipca.

Głównym założeniem nowej ustawy jest skuteczna pomoc kredytobiorcom, którzy za pożyczone pieniądze kupili, lub wybudowali swoje domy, a także wzięli kredyty hipoteczne. Projekt ma pomóc tym, którzy przez szalejącą inflacje, a także wzrost stóp procentowych znaleźli się w niezwykle ciężkiej sytuacji.

Prezydent przypomniał również o ważnym elemencie wprowadzonej ustawy. Podkreślił, że zawiera ona zapis o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej do końca października.

Co niezwykle ważne wprowadzone wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich, której celem i założeniem było nabycie nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Money.pl / Goniec.pl