Goniec.pl
500 plus będzie waloryzowane? Wiceminister finansów zabrał głos i wiadomo co z pieniędzmi dla rodziców

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus zamieni się w 700 plus? Wiceminister finansów ujawnił plany rządu

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rząd nie będzie się przejmował przyszłością budżetu w perspektywie lat i ulegnie naciskom dotyczącym podniesienia wartości świadczenia 500 plus? Wiceminister finansów Artur Soboń wyłożył karty na stół i uciął wszelkie spekulacje. Czołowy polski ekonomista umiejący inwestować w obligacje skarbowe w najlepszym momencie wszystko podliczył?

500 plus nie jest już 500 plus i coraz więcej świadczeniobiorców zaczyna głośno mówić o tym, że rząd powinien podnieść wysokość świadczenia rodzinnego. Artur Soboń postawił sprawę jasno.

Holecka Kaczyński

Ekspertka mowy ciała o wywiadzie Danuty Holeckiej z Jarosławem Kaczyńskim. "Flirt w TVP?"

CZYTAJ DALEJ

500 plus, co dalej? Wiadomo, co z waloryzacją świadczenia

Czy waloryzacja 500 plus już niedługo stanie się faktem i do kieszeni rodziców trafiać będzie więcej pieniędzy? Ku zaskoczeniu wielu osób, w tym ekonomistów, rząd nie decyduje się na zwiększenie wypłacanych kwot.

- W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją tego świadczenia - powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów podczas wizyty w - a gdzieżby indziej, niż w państwowej rozgłośni - Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Minister w rządzie Mateusza Morawieckiego - który ostatnio w zaskakująco szybkim tempie podjął (oczywiście zupełnie samodzielnie i bez namaszczenia od wodza PiS) decyzję o załataniu dziur po Jarosławie Kaczyńskim Mariuszem Błaszczakiem - zdradził jednak, że o ile 500 plus nie będzie waloryzowane i gabinet Rady Ministrów nie prowadzi w tym kierunku prac, to... Polacy mogą liczyć na więcej. I w tym przypadku nie chodzi o więcej pieniędzy wydanych na rekordowo drogie paliwo, czy jedzenie.

Nie będzie waloryzacji 500 plus, ale Polakom tradycyjnie będzie żyć się lepiej

Niedawno Ryszard Terlecki powiedział, że 500 plus będzie wyższe niż początkowe 500 złotych, ale nie należy tego nazywać "waloryzacją". Polityk PiS, który dotarł do Sejmu jako członek konserwatywnej partii, w którego "przepoczwarzył" się ze stadium hipisa, wskazał, iż planowanej podwyżki nie należy określać terminem emerytalnej waloryzacji, gdyż to zupełnie inne sprawy.

- 500 plus z miesiąca na miesiąc traci na wartości przed galopującą inflację. W porównaniu do kwietnia, w maju ceny były wyższe o 1,7 procent, rok do roku pieniądze straciły na wartości 13,9 procent. Gdyby 500 plus było waloryzowane jak emerytury, to wynosiłoby już około 600 zł - wyliczył w odniesieniu do pieniędzy dla seniorów Instytut Emerytalny.

Waloryzacji 500 plus nie będzie, ale rząd obiecał, że i tak będzie żyć się lepiej, chociaż w obecnych czasach i wojną za wschodnią granicą jest to spore nadużycie. O co zatem chodzi?

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków

Od 1 lipca zmiany, wzrosną pensje otrzymywane przez pracowników. Wiemy, o ile, mowa o nawet 4,7 tys. zł

CZYTAJ DALEJ

Artur Soboń wyjaśnił, że rząd chce skupić się niejako na pracach na obrzeżach świadczenia 500 plus. - Raczej koncentrujemy się nad osłonami, które są kluczowe z punktu widzenia osób najsłabszych w okresie wysokiej inflacji. To są różnego rodzaju dopłaty, prąd, węgiel, tarcze antyinflacyjne, nawozy. To są rzeczy, które są dzisiaj kluczowe - powiedział wiceszef resortu finansów w radiowej Jedynce.

Liczyli na 700 plus

Nieoficjalne głosy i społeczne naciski grupy docelowej świadczenia 500 plus wskazują, że rząd "powinien" zastanowić się nad podniesieniem wypłacanej kwoty aż do około 700 złotych.

Radio Zet podaje, iż politycy z obozu rządzącego mają rozważać, czy z waloryzacji 500 plus nie zrobić przysłowiowej kiełbasy wyborczej. Możliwe zatem, że temat większych pieniędzy dla rodziców i opiekunów pojawi się w 2023 r. Zupełnie przypadkowo właśnie wtedy odbędą się również wybory parlamentarne.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: polskieradio.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

RCB apeluje, jest groźnie i może dojść do tragedii

Wiadomości

RCB ostrzega, wszystko przez upały. "Kilka minut wystarczy"

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Mariusz Błaszczak miał pochwalić się nowym zakupem dla wojska. Wyszła kryptoreklama Disney+

Czytaj więcej >
Sinice powróciły nad wodę, sanepid ostrzega, są pierwsze zamknięte kąpieliska

Wiadomości

Sinice straszą urlopowiczów. Pierwsze miejsca z zakazem kąpieli od sanepidu już są [MAPA]

Czytaj więcej >
Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Wiadomości

Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Czytaj więcej >
Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >