Goniec.pl
Dmitrij Miedwiediew krytykuje polski rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim

wikimedia.org Dmitry Medvedev; Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Dmitrij Miedwiediew krytykuje polski rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim

31 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Były prezydent Rosji uderza w polski rząd oraz samego Mateusza Morawieckiego. Dmitrij Miedwiediew podważa również wagę działań Warszawy oraz faktycznego stosunków jej sojuszników. - Największe kraje UE, ani Stany Zjednoczone nie uważają Polski za solidnego partnera strategicznego - napisał po polsku jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina.

- O Polsce. Podczas gdy Europa boleśnie sobie uświadamia, jakie szkody wyrządzają na niej antyrosyjskie sankcje, przed rozpędzonym pociągiem, jak zawsze, biegnie nasz ukochany europejski kraj. Dosłownie - napisał były prezydent Rosji.

Ostrzał Ukrainy został przeprowadzony spod polskiej granicy, Rosjanie wykorzystują lotnisko w białoruskim Brześciu

Rakiety wystrzelone zostały około 25 km od polskiej granicy. Łukaszenka udostępnił Rosjanom lotnisko w Brześciu

CZYTAJ DALEJ

Po raz kolejny Dmitrij Miedwiediew nie hamował się w ocenie sytuacji na wojnie w Ukrainie. Tym razem były prezydent Rosji podszedł do sprawy w ujęciu dyplomatycznym, a głównym aspektem wypowiedzi była Polska.

Jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina zamieścił wpis w języku polskim. Powielił nieprawdziwą narrację na temat działań Zachodu w sprawie wojny w Ukrainie i odesłał do prorządowych mediów, gdzie czytelnicy mają dowiedzieć się "prawdy".

Dmitrij Miedwiediew uderza w Polskę i polskiego premiera

Silne zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie i lobbowanie na rzecz kraju zaatakowanego przez Rosję nie przypadło do gustu Dmitrija Miedwiediewa. Polityk zaliczany do rosyjskich elit dosadnie skrytykował i wręcz wyśmiał działania polskiego rządu.

Wpisuje się w linię propagandy skupionej obecnie na deprecjonowaniu wysiłków Warszawy w pomoc sąsiadom. - Nie dziwi mnie wypowiedź tow. Morawieckiego - stwierdził Dmitrij Miedwiedwiew.

Były prezydent Rosji dodał, że chodzi mu o wypowiedź dotyczącą niechęci do Rosji. Wskazał, "że rusofobia, o której wczoraj tylko mówili (polski rząd - przyp. red.), stała się dziś mainstreamem Polski, przyjęta jako oczywista idea i kraj z nią żyje".

Niedawno na profilu polityka znajdującego się w bezpośrednim kręgu współpracowników Władimira Putina pojawił się obszerny wpis na temat Polski. On również nie stawiał Warszawy w dobrym świetle.

Były prezydent Rosji drwił z wizyty polityków w Kijowie, porównał ich do Lenina

Aktywność Dmitrija Miedwiediewa w mediach społecznościowych w ostatnim czasie się wzmożyła. Na rosyjskojęzycznym odpowiedniku Facebooka VKontakte (VK) czołowy polityk Kremla zakpił z wizyty premierów i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie.

- Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii pojechał do Kijowa specjalnie strzeżonym pociągiem. Prawie jak Lenin w opancerzonym wagonie za niemieckie pieniądze - napisał w polskojęzycznym wpisie Dmitrij Miedwiediew.

Siergiej Ławrow ujawnił plany Rosji, Władimir Putin chce odpowiedzieć na zachodnie sankcje

Rosja chce odpowiedzieć na zachodnie sankcje. Siergiej Ławrow potwierdził, że trwają prace nad "projektem dekretu"

CZYTAJ DALEJ

Były prezydent Rosji dodał, że polski premier i wicepremier ds. bezpieczeństwa oszukali prezydenta Ukrainy. - Rozmawiali z Zełenskim, obiecywali mu przyjaźń i pomoc. Oczywiście kłamali - czytamy we wpisie zgodnym z kremlowską propagandą.

Jednocześnie polityk, na którego liczyć może Władimir Putin wskazuje, że Polska nie liczy się z kosztami swoich kłamstw i planów, gdyż "wszystko, co mogła stracić z powodu swojej wieloletniej patologicznej rusofobii, zostało już utracone". Ku zaskoczeniu Dmitrij Miedwiediew podkreśla, że w jego kraju nie ma i nie było antypolskich nastrojów.

Miedwiediew chce utrzymania dobrych stosunków między Rosją i Polską?

W swoim wpisie na VKontakte Dmitrij Miedwiediew wskazuje, że zapędy polskiego rządu i sympatyzowanie z amerykańskimi politykami, którzy w Warszawie sterują marionetkami to cios nie tylko dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla samych Polaków.

Rodacy Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego mają już w najbliższym czasie odczuć destruktywne działania swoich rządzących. W opinii Dmitrija Miedwiediewa powinno być zupełnie inaczej.

- Prędzej czy później zrozumieją oni (Polacy - przyp. red.), że nienawiść do Rosji społeczeństwa bynajmniej nie jednoczy, nie przyczynia się to do dobrobytu i spokoju. Wręcz przeciwnie: współpraca gospodarcza z naszym krajem jest korzystna dla Polaków, więzi międzyludzkie są niezastąpione, a wymiana kulturalna i naukowa pomiędzy ojczyznami Puszkina i Mickiewicza, Czajkowskiego i Chopina, Łomonosowa i Kopernika jest żywotnie potrzebna. I najprawdopodobniej wówczas dokonają słusznego wyboru - samodzielnie, bez wskazówek i nacisku ze strony osób zza oceanu cierpiących na demencję - napisał Dmitrij Miedwiediew, uderzając w ostatnim zdaniu w Joe Bidena.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >
Magdalena Ogórek nie wytrzymała, "zaprotestowała" w studio TVP Info

Wiadomości

Magdalena Ogórek "zaprotestowała" na wizji. Gwiazda nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >