Goniec.pl

wikimedia.org Dmitry Medvedev; Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Dmitrij Miedwiediew krytykuje polski rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim

31 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Były prezydent Rosji uderza w polski rząd oraz samego Mateusza Morawieckiego. Dmitrij Miedwiediew podważa również wagę działań Warszawy oraz faktycznego stosunków jej sojuszników. - Największe kraje UE, ani Stany Zjednoczone nie uważają Polski za solidnego partnera strategicznego - napisał po polsku jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina.

- O Polsce. Podczas gdy Europa boleśnie sobie uświadamia, jakie szkody wyrządzają na niej antyrosyjskie sankcje, przed rozpędzonym pociągiem, jak zawsze, biegnie nasz ukochany europejski kraj. Dosłownie - napisał były prezydent Rosji .

Po raz kolejny Dmitrij Miedwiediew nie hamował się w ocenie sytuacji na wojnie w Ukrainie . Tym razem były prezydent Rosji podszedł do sprawy w ujęciu dyplomatycznym, a głównym aspektem wypowiedzi była Polska.

Jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina zamieścił wpis w języku polskim. Powielił nieprawdziwą narrację na temat działań Zachodu w sprawie wojny w Ukrainie i odesłał do prorządowych mediów, gdzie czytelnicy mają dowiedzieć się "prawdy".

Dmitrij Miedwiediew uderza w Polskę i polskiego premiera

Silne zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie i lobbowanie na rzecz kraju zaatakowanego przez Rosję nie przypadło do gustu Dmitrija Miedwiediewa. Polityk zaliczany do rosyjskich elit dosadnie skrytykował i wręcz wyśmiał działania polskiego rządu.

Wpisuje się w linię propagandy skupionej obecnie na deprecjonowaniu wysiłków Warszawy w pomoc sąsiadom. - Nie dziwi mnie wypowiedź tow. Morawieckiego - stwierdził Dmitrij Miedwiedwiew.

Były prezydent Rosji dodał, że chodzi mu o wypowiedź dotyczącą niechęci do Rosji. Wskazał, "że rusofobia, o której wczoraj tylko mówili (polski rząd - przyp. red.), stała się dziś mainstreamem Polski, przyjęta jako oczywista idea i kraj z nią żyje".

Niedawno na profilu polityka znajdującego się w bezpośrednim kręgu współpracowników Władimira Putina pojawił się obszerny wpis na temat Polski. On również nie stawiał Warszawy w dobrym świetle.

Były prezydent Rosji drwił z wizyty polityków w Kijowie, porównał ich do Lenina

Aktywność Dmitrija Miedwiediewa w mediach społecznościowych w ostatnim czasie się wzmożyła. Na rosyjskojęzycznym odpowiedniku Facebooka VKontakte (VK) czołowy polityk Kremla zakpił z wizyty premierów i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie .

- Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii pojechał do Kijowa specjalnie strzeżonym pociągiem. Prawie jak Lenin w opancerzonym wagonie za niemieckie pieniądze - napisał w polskojęzycznym wpisie Dmitrij Miedwiediew.

Były prezydent Rosji dodał, że polski premier i wicepremier ds. bezpieczeństwa oszukali prezydenta Ukrainy. - Rozmawiali z Zełenskim, obiecywali mu przyjaźń i pomoc. Oczywiście kłamali - czytamy we wpisie zgodnym z kremlowską propagandą.

Jednocześnie polityk, na którego liczyć może Władimir Putin wskazuje, że Polska nie liczy się z kosztami swoich kłamstw i planów, gdyż "wszystko, co mogła stracić z powodu swojej wieloletniej patologicznej rusofobii, zostało już utracone". Ku zaskoczeniu Dmitrij Miedwiediew podkreśla, że w jego kraju nie ma i nie było antypolskich nastrojów.

Miedwiediew chce utrzymania dobrych stosunków między Rosją i Polską?

W swoim wpisie na VKontakte Dmitrij Miedwiediew wskazuje, że zapędy polskiego rządu i sympatyzowanie z amerykańskimi politykami, którzy w Warszawie sterują marionetkami to cios nie tylko dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla samych Polaków.

Rodacy Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego mają już w najbliższym czasie odczuć destruktywne działania swoich rządzących. W opinii Dmitrija Miedwiediewa powinno być zupełnie inaczej.

- Prędzej czy później zrozumieją oni (Polacy - przyp. red.), że nienawiść do Rosji społeczeństwa bynajmniej nie jednoczy, nie przyczynia się to do dobrobytu i spokoju. Wręcz przeciwnie: współpraca gospodarcza z naszym krajem jest korzystna dla Polaków, więzi międzyludzkie są niezastąpione, a wymiana kulturalna i naukowa pomiędzy ojczyznami Puszkina i Mickiewicza, Czajkowskiego i Chopina, Łomonosowa i Kopernika jest żywotnie potrzebna. I najprawdopodobniej wówczas dokonają słusznego wyboru - samodzielnie, bez wskazówek i nacisku ze strony osób zza oceanu cierpiących na demencję - napisał Dmitrij Miedwiediew, uderzając w ostatnim zdaniu w Joe Bidena.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Egipt: zatonęła łódź z 26. Polakami na pokładzie. Akcja ratunkowa służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kontrowersyjna zmiana definicji prezydenckiego prawa łaski. W tle sprawa Mariusza Kamińskiego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Profil Konfederacji na Facebooku został odblokowany. Minister cyfryzacji ogłosił triumf wolności słowa
Czytaj więcej >

Życie

PiS z sensacyjną propozycją przed wyborami? Chodzi o wiek emerytalny
Czytaj więcej >

Polska

18-latka wiozła mamę, za rogiem czekała śmierć. Obie kobiety nie żyją
Czytaj więcej >

Wiadomości

Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Wielkopolskie: 3-letnia dziewczynka wpadła do żaru po ognisku. Lekarze walczą o jej zdrowie
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Miesiąc temu zmarł Kamilek. Ulicami Częstochowy przeszedł marsz, tata chłopca zabrał głos
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Silny wybuch w Stalowej Woli, są ranni. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Lody już tylko dla bogatych? Porównali ceny gałki w różnych miastach, aż ich "zmroziło"
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Rybnik: operator miejskiej kamery przecierał oczy ze zdumienia. "Rusałka" w centrum miasta
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Turek: 11-latek porażony prądem podczas jazdy na rolkach. Chwycił się latarni ulicznej
Czytaj więcej >