Goniec.pl
Wniosek Ukrainy o przyznanie statusu państwa kandydującego do UE został zaakceptowany

AFP PHOTO /UKRAINIAN PRESIDENCY PRESS

Jest decyzja ws. wniosku Ukrainy o status kandydata do UE. Szefowa PE potwierdziła

1 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Podpisany przez Wołodomyra Zełenskiego w poniedziałek dokument dotyczący uznania Ukrainy, jako państwa kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej we wtorek po południu został oficjalnie przyjęty. - Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości - powiedziała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wtorkowa wiadomość wprost z Unii Europejskiej przyniesie dla Ukrainy walczącej od czwartku w wojnie z Rosjanami sporą dozę nadziei. Wniosek podpisany przez Wołodomyra Zełenskiego został zaakceptowany.

Z ostatniej chwili czerwone

[ZAPIS RELACJI] Prezydent Zełenski przed chwilą wydał oświadczenie. Rosjanie chcą zniszczyć kolejne ukraińskie miasta

CZYTAJ DALEJ

- Będziemy pracować nad tym celem - powiedziała Roberta Metsola, która przewodniczy Parlamentowi Europejskiemu. Przyjęcie złożonego wniosku to ogromny krok w kierunku wstąpienia Ukrainy do wspólnoty Unii Europejskiej.

UE: wniosek Ukrainy został zaakceptowany

Wniosek o przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do wstąpienia do Unii Europejskiej został podpisany przez Wołodymyra Zełenskiego 28 lutego. Już dzień później pojawiło się oficjalne stanowisko UE w tej kwestii.

- Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy - zadeklarowała Roberta Metsola. - Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Wołodoymyrze Zełenski - przyp. red.), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości - dodała szefowa PE.

Roberta Metsola podkreśliła, że Unia Europejska wspiera Ukrainę w "walce o przetrwanie w tym mrocznym momencie naszej historii". Przewodnicząca PE jednoznacznie wskazała, że Wołodymyr Zełenski w parlamencie szukać może sojusznika, ale przede wszystkim przyjaciela.

- Parlament Europejski ma długą, dumną historię bycia cierniem w boku autokratów i w tym duchu będę starała się o zakaz wstępu na teren Parlamentu Europejskiego dla każdego przedstawiciela Kremla. W izbie demokracji nie ma miejsca dla agresorów i podżegaczy wojennych - dodała Roberta Metsola ogłaszając, że wniosek Ukrainy o kandydowanie do członkowska w UE został rozpatrzony pozytywnie.

alaksandr łukaszenko władimir putin ukraina rosja białoruś

Wojna w Ukrainie. Łukaszenka: Nie dołączymy. Ukraina: Wojska Łukaszenki właśnie weszły

CZYTAJ DALEJ

Wołodymyr Zełenski nie ukrywał, iż wierzy, że unijni dyplomaci przychylą się do ukraińskiego wniosku. - Jestem przekonany, że na to zasłużyliśmy, jestem pewien, że to możliwe - mówił prezydent Ukrainy.

Polska wspiera Ukrainę

O tym, że polscy obywatele i politycy popierają wstąpienie Ukrainy do UE informował między innymi Andrzej Duda. Prezydent Duda wielokrotnie deklarował, że Wołodymyr Zełenski może liczyć na pomoc Polski na arenie międzynarodowej, w tym w NATO i samej UE. Władze Ukrainy dziękowały za wsparcie płynące z Warszawy.

- Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast - napisał 26 lutego Andrzej Duda. - To się Ukrainie należy - dodał.

We wtorek, już po ogłoszeniu, że wniosek Ukrainy został przyjęty, prezydent RP przypomniał, że Polska - wraz z między innymi Litwą, Łotwą i Słowacką - złożyła specjalny list wspierający Ukrainę w dążeniu do dołączenia do wspólnoty europejskiej.

- Wzywany Państwa Członkowskie UE do mobilizacji wsparcia politycznego na najwyższym szczeblu - czytamy w specjalnym komunikacie Andrzej Duda.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Twitter/Forsvaret

Wiadomości

Nord Stream 2. Potężne wybuchy i wyciek gazu na dnie Morza Bałtyckiego

Czytaj więcej >
cmentarz, grob

Wiadomości

Ceny pogrzebów rosną. Żywiec: Samo wykopanie grobu kosztuje 900 zł

Czytaj więcej >
Russia government official

Wiadomości

Miedwiediew odgraża się użyciem broni atomowej. "Zachód nawet nie kiwnie palcem"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

27 września o 18:00 w całej Polsce zawyją syreny. Strażacy oddadzą hołd zmarłemu koledze

Czytaj więcej >
Warszawa szykuje się do dystrybucji jodku potasu. Powstaną specjalne punkty

Wiadomości

Warszawa szykuje się do dystrybucji jodku potasu. Powstaną specjalne punkty

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Pożar w rafinerii Orlen w Płocku. Doszło do wybuchu, płonie piec na jednej z instalacji produkcyjnych

Czytaj więcej >