Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ile dać w kopercie na wesele w 2024 roku? Trzeba pamiętać o jednym
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.05.2024 20:29

Ile dać w kopercie na wesele w 2024 roku? Trzeba pamiętać o jednym

ślub koperta
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tegoroczny sezon ślubny już się zaczął, a wraz z nimi odwieczny problem gości weselnych dotyczący tego, ile włożyć do koperty na prezent. Niestety, rosnące ceny skutecznie przełożyły się na to, ile pieniędzy wypada podarować młodej parze w jej wyjątkowym dniu. Jaką kwotę powinno się włożyć do koperty?

Ile dać na wesele?

Nie należy zapominać, że decyzja dotycząca weselnego podarku jest indywidualna i zależy od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę choćby stopień pokrewieństwa lub zażyłości z młodą parą. Przyjęło się, że im bliższa relacja, tym pojawia się większa presja, by prezent był bardziej hojny. To jednak nie kończy problemów gości weselnych.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Prezenty ślubne w 2024 roku. Od czego zależy, ile powinniśmy włożyć do koperty?

Nie bez znaczenia jest także kwestia wystawności samego przyjęcia. Huczne imprezy często wiążą się z większym kosztami ”talerzyka”, w związku z czym rosną także oczekiwania prezentowe. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę także własne możliwości finansowe. Parze młodej z pewnością nie zależy na tym, abyśmy wyzbyli się wszystkich oszczędzonych pieniędzy w związku z ich przyjęciem.

ZOBACZ TAKŻE: IMGW alarmuje. Nadciągają burze i ulewy, ostrzeżenia w niemal całej Polsce

Ile powinna dać w kopercie rodzina, a ile znajomi?

Przyjęło się, że największe kwoty na wesele płacą rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Jak wynika z ankiet, przeprowadzonych wśród nowożeńców, w 2024 roku suma pieniędzy otrzymanych od najbliższych krewnych oscyluje wokół 1000 a 1500 zł od singla, a 1500-2000 zł od pary. Z kolei członkowie dalszej rodziny, tacy tak wujostwo czy kuzynostwo, przeważnie płacą około 500-800 zł od osoby.

Ile pieniędzy umieszczają w kopercie znajomi i przyjaciele młodej pary? Osoby te mogą sobie pozwolić na nieco niższe kwoty, ponieważ przyjęło się, że powinny one pokrywać przynajmniej koszt ”talerzyka”. Zgodnie z ankietą ich obecność na dość wystawnym weselu łączy się z wydatkiem rzędu 300-500 zł od osoby. Oczekiwania wobec prezentu od pary są nie mniejsze niż 600 zł.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️