Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zakaz wyjazdu z Polski w razie wojny? Mocne stanowisko Polaków
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.05.2024 18:19

Zakaz wyjazdu z Polski w razie wojny? Mocne stanowisko Polaków

wojsko mundur
Fot. (zdj. ilustracyjne) Ministerstwo Obrony Narodowej

Najnowszy sondaż IBRiS ujawnił stosunek Polaków do zakazu wyjazdu z kraju w razie wybuchu wojny. Jak się okazuje, ponad 50 proc. badanych uważa, że w przypadku konfliktu zbrojnego powinno zabronić się wyjazd z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym. Warto zwrócić uwagę, jak rozkładają się głosy w poszczególnych grupach wiekowych.

Zakaz opuszczenia polski w przypadku wojny? Polacy są na tak

W sondażu IBRiS dla Radia ZET zadano pytanie ”czy w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym”. Większość badanych, bo aż 54,4 proc., opowiedziało się za takim rozwiązaniem, w tym 20.9 proc. osób wybrało odpowiedź ”zdecydowanie tak”, a 33,5 proc. ”raczej tak”.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Zdania różnią się w zależności od płci

Przeciwnego zdania co do zakazu wyjazdu z kraju mężczyzn w wieku poborowym w przypadku wojny jest 37,3 proc. ankietowanych. Opcję ”zdecydowanie nie” wybrało 18,6 proc. osób, natomiast ”raczej nie” 18,7 proc. 8,4 proc. Polek i Polaków wskazało odpowiedź ”nie wiem/trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, zdania w tej sprawie są znacznie podzielone pod względem płci. Zgodnie z badaniem większość kobiet (55 proc.) jest przeciwnych wprowadzeniu takiego zakazu, z kolei mężczyźni w większości go popierają. Aż 73 proc. z nich uważa, że w razie wojny powinno zabronić się wyjazdy z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym.

ZOBACZ TAKŻE: IMGW alarmuje. Nadciągają burze i ulewy, ostrzeżenia w niemal całej Polsce

Za zakazem aż 87 proc. osób w wieku 60-69 lat

Wyniki sondażu pokazują też, że najmłodsi obywatele są w większości, bo aż w 72 proc., przeciwnikami wprowadzenia zakazu wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego. Podobnego zdania jest też grupa wiekowa 30-39 lat. Podejście znacząco zmienia się z wiekiem – osoby po 40. roku życia w większości opowiadały się za wprowadzeniem zakazu. Najwięcej zwolenników, aż 87 proc., jest w grupie wiekowej 60-69 lat.

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 10-11.05.2024 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1071 osób.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: wp.pl