Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

CIR: zmiana formuły Rady Medycznej. Decyzja należy do Niedzielskiego

14 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) opublikowało komunikat w sprawie rezygnacji 13 członków Rady Medycznej. Z oświadczenia wynika, że formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. O nowym kształcie ma zadecydować minister zdrowia. 

Dotychczas premier Mateusz Morawiecki nie zdecydował się na oficjalny komentarz w tej sprawie. O tym, co na ten temat mówi szef resortu Adam Niedzielski pisaliśmy tutaj.

13 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację

Morawiecki właśnie dostał do rąk trzynaście rezygnacji. Trzęsienie ziemi przy premierze

CZYTAJ DALEJ

Eksperci odchodzą, politycy krytykują

W piątek 14 stycznia po południu PAP przekazała, że 13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację. W gronie doradczym pozostały tylko cztery osoby - przewodniczący tego gremium prof. Andrzej Horban, dr Artur Zaczyński, prof. Piotr Czauderna i prof. Tomasz Laskus. 

Na rząd natychmiast wylała się fala krytyki. Politycy opozycji oskarżają rządzących o "tchórzenie" przed antyszczepionkowcami i oglądanie się na sondaże. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rząd przerywa milczenie

Kilkadziesiąt minut temu głos w tej sprawie zabrało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Na stronie rządowej pojawiło się oficjalne oświadczenie. 

Na początku dokumentu czytamy, że "porady i sugestie ekspertów" były "merytorycznym wsparciem" przy podejmowaniu decyzji przez rząd. Wspomniano również, że rekomendacje medyków były konsultowane z przedstawicielami innych środowisk m.in. z psychologami, ekspertami od edukacji czy przedsiębiorcami.

"Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie  zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia", czytamy w oświadczeniu. 

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Premier dziękuje za wsparcie i zapowiada zmiany. Niedzielski ma nowe zadanie 

W dokumencie CIR informuje, że "premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady, w tym szczególnie za przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień". Jednak z oświadczenia wynika, że eksperci, którzy zrezygnowali z doradzania premierowi w ramach Rady Medycznej "zadeklarowali gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas".

Niewykluczone, że to właśnie dlatego została podjęta decyzja o zmianie kształtu organu doradczego. "Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia", czytamy w oświadczeniu. 

Ciało doradcze powstało w listopadzie 2020 r. Jego zadaniem było rekomendowanie rządowi odpowiednich kroków w obliczu kolejnych fal pandemii. 

Jednak w ostatnim czasie większość ekspertów apelowała o zaostrzenie reżimu sanitarnego, ale rząd nie reagował. Z oficjalnego oświadczenia lekarzy wydanego tuż po rezygnacji wynika, że pojawiły się "rozbieżności" zwłaszcza w obliczu czwartej fali pandemii i wariantu Omikron, a współpraca "wyczerpała się". Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, gov.pl, PAP

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >