Goniec.pl > Polityka > CIR: zmiana formuły Rady Medycznej. Decyzja należy do Niedzielskiego
Maria Glinka
Maria Glinka 14.01.2022 16:57

CIR: zmiana formuły Rady Medycznej. Decyzja należy do Niedzielskiego

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) opublikowało komunikat w sprawie rezygnacji 13 członków Rady Medycznej. Z oświadczenia wynika, że formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. O nowym kształcie ma zadecydować minister zdrowia. 

Dotychczas premier Mateusz Morawiecki nie zdecydował się na oficjalny komentarz w tej sprawie. O tym, co na ten temat mówi szef resortu Adam Niedzielski pisaliśmy tutaj.

Eksperci odchodzą, politycy krytykują

W piątek 14 stycznia po południu PAP przekazała, że 13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację. W gronie doradczym pozostały tylko cztery osoby - przewodniczący tego gremium prof. Andrzej Horban, dr Artur Zaczyński, prof. Piotr Czauderna i prof. Tomasz Laskus. 

Na rząd natychmiast wylała się fala krytyki. Politycy opozycji oskarżają rządzących o "tchórzenie" przed antyszczepionkowcami i oglądanie się na sondaże. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rząd przerywa milczenie

Kilkadziesiąt minut temu głos w tej sprawie zabrało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Na stronie rządowej pojawiło się oficjalne oświadczenie. 

Na początku dokumentu czytamy, że "porady i sugestie ekspertów" były "merytorycznym wsparciem" przy podejmowaniu decyzji przez rząd. Wspomniano również, że rekomendacje medyków były konsultowane z przedstawicielami innych środowisk m.in. z psychologami, ekspertami od edukacji czy przedsiębiorcami.

"Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie  zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia", czytamy w oświadczeniu. 

Premier dziękuje za wsparcie i zapowiada zmiany. Niedzielski ma nowe zadanie 

W dokumencie CIR informuje, że "premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady, w tym szczególnie za przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień". Jednak z oświadczenia wynika, że eksperci, którzy zrezygnowali z doradzania premierowi w ramach Rady Medycznej "zadeklarowali gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas".

Niewykluczone, że to właśnie dlatego została podjęta decyzja o zmianie kształtu organu doradczego. "Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia", czytamy w oświadczeniu. 

Ciało doradcze powstało w listopadzie 2020 r. Jego zadaniem było rekomendowanie rządowi odpowiednich kroków w obliczu kolejnych fal pandemii. 

Jednak w ostatnim czasie większość ekspertów apelowała o zaostrzenie reżimu sanitarnego, ale rząd nie reagował. Z oficjalnego oświadczenia lekarzy wydanego tuż po rezygnacji wynika, że pojawiły się "rozbieżności" zwłaszcza w obliczu czwartej fali pandemii i wariantu Omikron, a współpraca "wyczerpała się". 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter, gov.pl, PAP