Goniec.pl

AFP/EAST NEWS

Białoruś wprowadza kontrsankcje wobec krajów UE. Resort infrastruktury wydał ostrzeżenie

16 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Od soboty na terenie Białorusi obowiązuje zakaz przemieszczania się dla pojazdów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej, który nie dotyczy jedynie przesyłek pocztowych i zwierząt. To odpowiedź Aleksandra Łukaszenki na piąty pakiet sankcji, które w ubiegłym tygodniu nałożyła na białoruskich i rosyjskich przewoźników Wspólnota.

Agresja Rosji na Ukrainę i popełniane za naszą wschodnią granicą zbrodnie spotkały się ze zdecydowaną odpowiedzią krajów demokratycznego zachodu. Mimo tego, Władimir Putin wciąż nie wycofuje się ze swojej brutalnej wojny i utrzymuje, że kolejne sankcje nie robią na nim żadnego wrażenia.

Oczywiście, to tylko oficjalne zapewnienia, bo w kuluarach mówi się, że prezydent Rosji zwraca się z dramatycznymi apelami o pomoc do swoich sojuszników . Jednym z najbliższych przyjaciół Putina jest Alaksandr Łukaszenka, którego nie mogły ominąć unijne restrykcje.

Unia Europejska karze Kreml i jego sojuszników

Ubiegły piątek okazał się być pechowym dla przewoźników zarejestrowanych w Rosji lub na Białorusi. Wprowadzone w ramach piątego pakietu unijnych sankcji ograniczenia nałożyły na nich zakaz przewożenia towarów transportem drogowym na terenie UE, w tym w tranzycie.

Odstępstwa od tej reguły dotyczą jednak rzeszy produktów, takich jak wyroby farmaceutyczne, medyczne, rolne, spożywcze oraz transportu drogowego w celach humanitarnych.

Tuż po zatwierdzeniu nowego pakietu, Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że najprawdopodobniej Rosja i Białoruś odpowiedzą analogicznymi krokami , dlatego też odradziło polskim przewoźnikom wykonywanie podróży do Białorusi i Rosji, a tym, którzy posiadają pojazdy na terytorium tych państw, zaleciło powrót do Polski. Okres przejściowy kończy się w Wielką Sobotę i wywołuje niemałe kolejki na przejściach granicznych. Od jutra tiry na białoruskich czy rosyjskich numerach rejestracyjnych będą mogły przekraczać granicę tylko wtedy, kiedy będą przewoziły pocztę w ramach usługi powszechnej.

Wyjątek stanowić będą też towary przewożone tranzytem przez UE między obwodem kaliningradzkim a pozostałym terytorium Rosji, pod warunkiem, że transport takich towarów nie jest w inny sposób zakazany.

Białoruś odpowiada na sankcje UE

Dziś okazało się, że polskie władze miały rację, gdyż Białoruś poinformowała, że wprowadza kontrsankcje wobec krajów UE.

Od soboty 16 kwietnia od godziny 0.00 obowiązuje zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej - samochodów i ciągników siodłowych. Zakazem nie są objęte ciągniki siodłowe, jadące przez wyznaczone przejścia graniczne w celu wykonywania operacji przewozu towarów lub przeczepienia naczepy.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia przy tym, że "samochody i ciężarówki zarejestrowane w Unii Europejskiej wjeżdżają na Białoruś przez przejścia graniczne wyłącznie w specjalnie określone miejsca w celu dokonania załadunku / rozładunku i podłączenia naczepy do innego samochodu ciężarowego".

Przez tydzień zakaz nie będzie dotyczył tych pojazdów, które są zarejestrowane w UE i które wjechały na teren Białrousi przed 16 kwietnia tego roku. Ponadto ograniczenia nie dotyczą pojazdów wiozących przesyłki pocztowe lub żywe zwierzęta.

- Biorąc to pod uwagę, Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim obywatelom i przewoźnikom drogowym wykonywanie podróży do Białorusi, a tym którzy posiadają pojazdy na terytorium Białorusi zaleca natychmiastowy powrót do Polski - podano w sobotnim komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVN24, gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >

Świat

Jak wypada warszawski transport publiczny na tle innych metropolii? Zestawienie z Los Angeles, Canberrą, Melbourne i Wellington [OPINIA]
Czytaj więcej >

Świat

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o jedzeniu robaków. Skrajne opinie to mało powiedziane
Czytaj więcej >

Świat

Papież wypowiedział się o kobietach. Zaskakujące słowa Franciszka
Czytaj więcej >

Świat

Łukaszenka ma poważny problem, drży o swoje życie. Wiadomo, czego najbardziej się obawia
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]