Goniec.pl > Świat > UE nałożyła nowe sankcje na Rosję i Białoruś. Wiemy, jaka może być odpowiedź
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 11.04.2022 07:10

UE nałożyła nowe sankcje na Rosję i Białoruś. Wiemy, jaka może być odpowiedź

łukaszenka putin
AFP/EAST NEWS

Unia Europejska nałożyła na Rosję i Białoruś już piąty pakiet sankcji. W jego wyniku między 9 a 16 kwietnia obowiązuje zakaz transportu drogowego i morskiego dla Rosji i zakaz transportu drogowego dla Białorusi. Jak twierdzi polskie Ministerstwo Infrastruktury, można spodziewać się, że oba kraje nałożą podobny zakaz na państwa członkowskie.

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego i wciąż trwa. Rosyjskie wojska bombardują miasta, zabijają cywilów i dopuszczają się najróżniejszych okropieństw na terenie naszego sąsiada, a Unia Europejska odpowiada sankcjami, które mają za zadanie zmusić Władimira Putina, by w końcu wycofał swoje wojska.

Kolejne sankcje UE dla Rosji i Białorusi

Ostatnio nałożono piąty pakiet sankcji, który dotknął również Białoruś. Chociaż dowodzony przez Alaksandra Łukaszenkę oficjalnie nie zaatakował Ukrainy, to od początku wojny wspiera Rosję i udostępnia jej swoje terytorium.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że nowe sankcje to m.in. zakaz transportu drogowego i morskiego dla Rosji, a także zakaz transportu drogowego dla Białorusi w dniach 9-16 kwietnia.

Warto zaznaczyć, że zakaz dotyczy nie tylko przewoźników z Rosji i Białorusi, ale także tych statków, które zmieniły swoją rosyjską banderę na banderę innego państwa po 24 lutego 2022 roku.

Wyłączeni z niego są z kolei przedsiębiorcy transportu drogowego przewożący przesyłki pocztowe w ramach świadczenia usługi powszechnej, a także statki potrzebujące pomocy, zmuszone do awaryjnego zawinięcia do portu ze względów bezpieczeństwa morskiego lub w celu ratowania życia na morzu.

Jaka będzie odpowiedź Putina i Łukaszenki?

Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło, że zakaz nie dotyczy polskich przewoźników, zauważyło jednak, że lada dzień może się to zmienić - nie z winy UE, a właśnie Rosji i Białorusi, które mogą chcieć odpłacić się państwom członkowskim w ten sam sposób.

- Można się jednak spodziewać, że Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim przewoźnikom wykonywanie podróży do Białorusi i Rosji, a tym, którzy posiadają pojazdy na terytorium tych państw, zaleca ich powrót do Polski - czytamy w komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl