Goniec.pl

AFP/EAST NEWS

UE nałożyła nowe sankcje na Rosję i Białoruś. Wiemy, jaka może być odpowiedź

11 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Unia Europejska nałożyła na Rosję i Białoruś już piąty pakiet sankcji. W jego wyniku między 9 a 16 kwietnia obowiązuje zakaz transportu drogowego i morskiego dla Rosji i zakaz transportu drogowego dla Białorusi. Jak twierdzi polskie Ministerstwo Infrastruktury, można spodziewać się, że oba kraje nałożą podobny zakaz na państwa członkowskie.

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego i wciąż trwa. Rosyjskie wojska bombardują miasta, zabijają cywilów i dopuszczają się najróżniejszych okropieństw na terenie naszego sąsiada, a Unia Europejska odpowiada sankcjami, które mają za zadanie zmusić Władimira Putina, by w końcu wycofał swoje wojska.

Kolejne sankcje UE dla Rosji i Białorusi

Ostatnio nałożono piąty pakiet sankcji, który dotknął również Białoruś. Chociaż dowodzony przez Alaksandra Łukaszenkę oficjalnie nie zaatakował Ukrainy, to od początku wojny wspiera Rosję i udostępnia jej swoje terytorium.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że nowe sankcje to m.in. zakaz transportu drogowego i morskiego dla Rosji, a także zakaz transportu drogowego dla Białorusi w dniach 9-16 kwietnia.

Warto zaznaczyć, że zakaz dotyczy nie tylko przewoźników z Rosji i Białorusi, ale także tych statków, które zmieniły swoją rosyjską banderę na banderę innego państwa po 24 lutego 2022 roku.

Wyłączeni z niego są z kolei przedsiębiorcy transportu drogowego przewożący przesyłki pocztowe w ramach świadczenia usługi powszechnej, a także statki potrzebujące pomocy, zmuszone do awaryjnego zawinięcia do portu ze względów bezpieczeństwa morskiego lub w celu ratowania życia na morzu.

Jaka będzie odpowiedź Putina i Łukaszenki?

Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło, że zakaz nie dotyczy polskich przewoźników, zauważyło jednak, że lada dzień może się to zmienić - nie z winy UE, a właśnie Rosji i Białorusi, które mogą chcieć odpłacić się państwom członkowskim w ten sam sposób.

- Można się jednak spodziewać, że Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim przewoźnikom wykonywanie podróży do Białorusi i Rosji, a tym, którzy posiadają pojazdy na terytorium tych państw, zaleca ich powrót do Polski - czytamy w komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • List Kaczyńskiego z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Krwawiąca rana"

  • "Stand up for Ukraine". Zełenski zaapelował do światowych przywódców. "Brońcie wolności"

  • Samorządowcy nie chcą włączać syren alarmowych 10 kwietnia. Rząd w ogniu krytyki

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Rozmawiał z pojmanymi rosyjskimi żołnierzami. Wiadomo, co mówią o Polsce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zjadł kawałek sera, chwilę później już nie żył. Trudno uwierzyć, co doprowadziło do jego śmierci
Czytaj więcej >

Świat

Raport Gońca ze Świata. Czarne chmury nad TikTokiem oraz rosyjskie groźby nuklearne
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >
Bartłomiej Cieślak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]