Goniec.pl
pilne goniec

Jakub Kaminski/East News

RCB ostrzega i pokazuje, na czym obecnie skupiają się trolle Putina

16 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło się do wszystkich Polaków i ostrzega przed rozlewającą się w sieci kremlowską propagandą. Polacy trafili na celownik Moskwy. Wojna dezinformacyjna ma teraz jeden szczególny cel, który w przypadku sukcesu zniweczy niemal dwumiesięczne bezgraniczne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyszczególniło kilka fałszywych linii rosyjskiej narracji, jakie obecnie przybierają na sile. Cel jest jeden: wprowadzić zamęt i przedstawić korzystną dla Kremla wizję wojny w Ukrainie.

bp bronakowski

Biskup Bronakowski oznajmił jeden zakaz na święta dla wszystkich Polaków

CZYTAJ DALEJ

Polacy niemal od początku wojny w Ukrainie znajdują się na celowniku propagandy rosyjskiej. RCB postanowił uaktualnić treści, jakie pojawiają się w sieci i trafiają do milionów osób tylko dzięki wysiłkom Moskwy. - Nie daj sobą manipulować! - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Polacy są okłamywani przez Rosję, RCB alarmuje

Dezinformacja, na jaką obecnie najbardziej narażeni są Polacy dotyczy tego, jak postrzegani są uchodźcy uciekający z Ukrainy przed wojną. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyszczególniło aż 6 najnowszych linii narracyjnych kremlowskiej propagandy.

Trolle Władimira Putina, które w mediach społecznościowych dbają o podburzanie nastrojów Polaków, wybrały najbardziej newralgiczne tematy dzielące społeczeństwo i wywołujące wyjątkowo skrajne emocje. Należy pamiętać - o czym nieustanie przypomina RCB - że rosyjska propaganda bazuje przede wszystkim na emocjach, przede wszystkim strachu.

Pierwszą z linii propagandy wyszczególnioną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest stwierdzenie, iż polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy tylko po to, by przypodobać się USA i UE. Wątków związanych z Unia Europejska jest więcej, jednak to kwestie finansowe mają zniechęcić Polaków do pomagania uciekającym przed wojną sąsiadom.

Agata Duda w ostrych słowach o czynach Rosjan w Ukrainie: bestialstwo

Agata Duda w ostrych słowach o czynach Rosjan w Ukrainie. "Bestialstwo i akt ludobójstwa"

CZYTAJ DALEJ

Kreml chce przekonać, że uchodźcy z Ukrainy zrujnują Polskę

Wśród sześciu linii propagandy rosyjskiej, przed którą ostrzega RCB, znajduje się również rozpowszechniana narracja wskazująca, że decyzja o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy doprowadzi nie tylko do masowych protestów, ale również do destabilizacji Polski.

Dodatkowo kremlowska propaganda chce podsycić obawy Polaków związane z nagłym napływem milionów osób do kraju. - Rząd obciąż budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, żywność, mieszkania i edukację - przekazało RCB, ujawniając kolejną nieprawdziwą linię narracyjną rozpowszechnianą przez Moskwę.

W najnowszym uderzeniu trolli Władimira Putina to pieniądze odgrywają główną rolę. Zarówno te należące do prywatnych osób, jak i te, które Polska trzymać ma z unijnego budżetu.

Tak masz myśleć i tego się bać według Kremla

Polska pomoc dla Ukrainy jest wyjątkowo nie na rękę Rosji, która od 24 lutego opukuje tereny za wschodnią granicą Polski. Jest to jeden z powodów oddolnego działania propagandy.

Oto pozostałe linie rosyjskiej propagandy, które rozpowszechniane są w polskiej sieci, a ich odbiorcami są Polki i Polacy:

  • Unia Europejska nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania.

  • Wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków.

  • Polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że tezy te są niepoparte dowodami i bazują jedynie na emocjach związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. Rosyjska propaganda rozsiewa nieprawdziwe wiadomości, by zniechęcić Polaków do dalszej pomocy sąsiadom uciekającym przed wojną.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin uciekł się do gróźb w kierunku NATO nie bez powodu. Za mocno uwierzył swojej własnej propagandzie

  • Śmiertelny wypadek na S8. Media: świadkiem była Małgorzata Gersdorf

  • Ukraiński parlament chce zmian. Obywatele będą musieli wrócić w ciągu 15 dni, inaczej trafią do więzienia

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >