Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > RCB ostrzega i pokazuje, na czym obecnie skupiają się trolle Putina
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.04.2022 09:24

RCB ostrzega i pokazuje, na czym obecnie skupiają się trolle Putina

pilne goniec
Jakub Kaminski/East News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło się do wszystkich Polaków i ostrzega przed rozlewającą się w sieci kremlowską propagandą. Polacy trafili na celownik Moskwy. Wojna dezinformacyjna ma teraz jeden szczególny cel, który w przypadku sukcesu zniweczy niemal dwumiesięczne bezgraniczne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyszczególniło kilka fałszywych linii rosyjskiej narracji, jakie obecnie przybierają na sile. Cel jest jeden: wprowadzić zamęt i przedstawić korzystną dla Kremla wizję wojny w Ukrainie.

Polacy niemal od początku wojny w Ukrainie znajdują się na celowniku propagandy rosyjskiej. RCB postanowił uaktualnić treści, jakie pojawiają się w sieci i trafiają do milionów osób tylko dzięki wysiłkom Moskwy. - Nie daj sobą manipulować! - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Polacy są okłamywani przez Rosję, RCB alarmuje

Dezinformacja, na jaką obecnie najbardziej narażeni są Polacy dotyczy tego, jak postrzegani są uchodźcy uciekający z Ukrainy przed wojną. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyszczególniło aż 6 najnowszych linii narracyjnych kremlowskiej propagandy.

Trolle Władimira Putina, które w mediach społecznościowych dbają o podburzanie nastrojów Polaków, wybrały najbardziej newralgiczne tematy dzielące społeczeństwo i wywołujące wyjątkowo skrajne emocje. Należy pamiętać - o czym nieustanie przypomina RCB - że rosyjska propaganda bazuje przede wszystkim na emocjach, przede wszystkim strachu.

Pierwszą z linii propagandy wyszczególnioną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest stwierdzenie, iż polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy tylko po to, by przypodobać się USA i UE. Wątków związanych z Unia Europejska jest więcej, jednak to kwestie finansowe mają zniechęcić Polaków do pomagania uciekającym przed wojną sąsiadom.

Kreml chce przekonać, że uchodźcy z Ukrainy zrujnują Polskę

Wśród sześciu linii propagandy rosyjskiej, przed którą ostrzega RCB, znajduje się również rozpowszechniana narracja wskazująca, że decyzja o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy doprowadzi nie tylko do masowych protestów, ale również do destabilizacji Polski.

Dodatkowo kremlowska propaganda chce podsycić obawy Polaków związane z nagłym napływem milionów osób do kraju. - Rząd obciąż budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, żywność, mieszkania i edukację - przekazało RCB, ujawniając kolejną nieprawdziwą linię narracyjną rozpowszechnianą przez Moskwę.

W najnowszym uderzeniu trolli Władimira Putina to pieniądze odgrywają główną rolę. Zarówno te należące do prywatnych osób, jak i te, które Polska trzymać ma z unijnego budżetu.

Tak masz myśleć i tego się bać według Kremla

Polska pomoc dla Ukrainy jest wyjątkowo nie na rękę Rosji, która od 24 lutego opukuje tereny za wschodnią granicą Polski. Jest to jeden z powodów oddolnego działania propagandy.

Oto pozostałe linie rosyjskiej propagandy, które rozpowszechniane są w polskiej sieci, a ich odbiorcami są Polki i Polacy:

  • Unia Europejska nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania.

  • Wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków.

  • Polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że tezy te są niepoparte dowodami i bazują jedynie na emocjach związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. Rosyjska propaganda rozsiewa nieprawdziwe wiadomości, by zniechęcić Polaków do dalszej pomocy sąsiadom uciekającym przed wojną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl