Goniec.pl

Jakub Kaminski/East News

RCB ostrzega i pokazuje, na czym obecnie skupiają się trolle Putina

16 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło się do wszystkich Polaków i ostrzega przed rozlewającą się w sieci kremlowską propagandą. Polacy trafili na celownik Moskwy. Wojna dezinformacyjna ma teraz jeden szczególny cel, który w przypadku sukcesu zniweczy niemal dwumiesięczne bezgraniczne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyszczególniło kilka fałszywych linii rosyjskiej narracji, jakie obecnie przybierają na sile. Cel jest jeden: wprowadzić zamęt i przedstawić korzystną dla Kremla wizję wojny w Ukrainie.

Polacy niemal od początku wojny w Ukrainie znajdują się na celowniku propagandy rosyjskiej. RCB postanowił uaktualnić treści, jakie pojawiają się w sieci i trafiają do milionów osób tylko dzięki wysiłkom Moskwy. - Nie daj sobą manipulować! - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Polacy są okłamywani przez Rosję, RCB alarmuje

Dezinformacja, na jaką obecnie najbardziej narażeni są Polacy dotyczy tego, jak postrzegani są uchodźcy uciekający z Ukrainy przed wojną. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyszczególniło aż 6 najnowszych linii narracyjnych kremlowskiej propagandy.

Trolle Władimira Putina, które w mediach społecznościowych dbają o podburzanie nastrojów Polaków, wybrały najbardziej newralgiczne tematy dzielące społeczeństwo i wywołujące wyjątkowo skrajne emocje. Należy pamiętać - o czym nieustanie przypomina RCB - że rosyjska propaganda bazuje przede wszystkim na emocjach, przede wszystkim strachu.

Pierwszą z linii propagandy wyszczególnioną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest stwierdzenie, iż polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy tylko po to, by przypodobać się USA i UE. Wątków związanych z Unia Europejska jest więcej, jednak to kwestie finansowe mają zniechęcić Polaków do pomagania uciekającym przed wojną sąsiadom.

Kreml chce przekonać, że uchodźcy z Ukrainy zrujnują Polskę

Wśród sześciu linii propagandy rosyjskiej, przed którą ostrzega RCB, znajduje się również rozpowszechniana narracja wskazująca, że decyzja o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy doprowadzi nie tylko do masowych protestów, ale również do destabilizacji Polski.

Dodatkowo kremlowska propaganda chce podsycić obawy Polaków związane z nagłym napływem milionów osób do kraju. - Rząd obciąż budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, żywność, mieszkania i edukację - przekazało RCB, ujawniając kolejną nieprawdziwą linię narracyjną rozpowszechnianą przez Moskwę.

W najnowszym uderzeniu trolli Władimira Putina to pieniądze odgrywają główną rolę. Zarówno te należące do prywatnych osób, jak i te, które Polska trzymać ma z unijnego budżetu.

Tak masz myśleć i tego się bać według Kremla

Polska pomoc dla Ukrainy jest wyjątkowo nie na rękę Rosji, która od 24 lutego opukuje tereny za wschodnią granicą Polski. Jest to jeden z powodów oddolnego działania propagandy.

Oto pozostałe linie rosyjskiej propagandy, które rozpowszechniane są w polskiej sieci, a ich odbiorcami są Polki i Polacy:

  • Unia Europejska nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania.

  • Wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków.

  • Polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że tezy te są niepoparte dowodami i bazują jedynie na emocjach związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. Rosyjska propaganda rozsiewa nieprawdziwe wiadomości, by zniechęcić Polaków do dalszej pomocy sąsiadom uciekającym przed wojną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin uciekł się do gróźb w kierunku NATO nie bez powodu. Za mocno uwierzył swojej własnej propagandzie

  • Śmiertelny wypadek na S8. Media: świadkiem była Małgorzata Gersdorf

  • Ukraiński parlament chce zmian. Obywatele będą musieli wrócić w ciągu 15 dni, inaczej trafią do więzienia

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

24-letni Marcin W. miał zabić dwie osoby. Sąsiedzi ujawnili szczegóły
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje 27-latka. Nie było żadnych szans na ratunek, służby bezradne
Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczne rekolekcje w Toruniu. Ujawniono relacje świadków
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje zaledwie 22-letni strażak. "Odszedł na wieczną służbę"
Czytaj więcej >

Polska

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Polska

Znokautował policjantkę w cywilu. Porażające nagranie w sieci
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]