Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda uderzył w Unię Europejską. Smutne słowa o uchodźcach z Ukrainy
Piotr Dutka
Piotr Dutka 27.04.2022 19:23

Andrzej Duda uderzył w Unię Europejską. Smutne słowa o uchodźcach z Ukrainy

Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/KPRP

Andrzej Duda w stanowczy sposób uderzył w Unię Europejską. Polski prezydent zaznaczył, że jest mocno rozczarowany faktem, że nasz kraj nie otrzymuje niezbędnego wsparcia w sprawie uchodźców z okupowanej Ukrainy. Polityk podkreślił, że jest to niezwykle ważna kwestia, która powinna być realizowana jak najszybciej.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nasz kraj jest niezwykle zaangażowany w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli z własnego kraju przed krwawą i bestialską wojną.

Prezydent Duda wyraził swoje rozczarowanie faktem, że Unia Europejska nie udziela wsparcia Polsce w związku z pomocą oferowaną narodowi ukraińskiemu.

- To dla mnie ogromny zawód, że nie jest nam udzielana europejska pomoc w sprawie uchodźców. To kwestia, która powinna być realizowana jak najszybciej - podkreślił Andrzej Duda.

W środę 27 kwietnia polski prezydent spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem, Miloszem Zemanem. Głównym tematem rozmów była odpowiednia koordynacja działań strony czeskiej, jak i polskiej w skutecznej pomocy Ukrainie.

- Sytuacja, w której dziś się znajdujemy, jest zupełnie szczególna. Nigdy jeszcze, w naszych czasach, nie doszło do agresji zbrojnej na taką skalę; agresji, na kraj wolny i niepodległy, bez żadnej przyczyny, łamiąc normy prawa międzynarodowego - zaznaczył Duda.

Polska wciąż czeka na realną pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał z czeskim prezydentem o kwestii uchodźców z Ukrainy. Przypomniał, że nasz kraj wziął na swoje barki ogromne zobowiązanie, ponieważ przyjął ogromną liczbę uchodźców, a szczególnie kobiety i dzieci.

Polski prezydentem zaznaczył również, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę granicę z Polskę przeszło prawie 3 mln uchodźców, a blisko 2 mln nadal znajduje się na terenie naszego kraju.

- Mówiłem, że zarówno Polsce, jak i Czechom, które też przyjęły uchodźców, należy się po prostu pomoc ze strony Unii Europejskiej. To właśnie z Unii Europejskiej powinny do nas płynąć pieniądze po to, żebyśmy mogli sfinansować wszystkie potrzeby uchodźców z Ukrainy i żeby nasze kraje także mogły normalnie funkcjonować. To nie jest zwykła sytuacja, żeby 2 miliony ludzi przybyło do kraju w ciągu de facto kilku tygodni. - dodał Andrzej Duda.

Polityk podkreślił, że jest zawiedziony postawą unijnych dygnitarzy. - Dlatego ta polityka europejska, której nie ma w tej chwili, co chcę z całą mocą podkreślić, a powinna być, to jest coś, co jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie ogromny zawód - podsumował.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP/ Goniec.pl