Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura biologia 2022. Wymagania na maturę z biologii. Co musisz wiedzieć, żeby zdać?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 18.04.2022 08:50

Matura biologia 2022. Wymagania na maturę z biologii. Co musisz wiedzieć, żeby zdać?

biologia matura 2022
Domena publiczna

Matura z biologii 2022. Jakie są wymagania na maturę z biologii? Co trzeba umieć, by uzyskać z niej dobry wynik? W poniższym artykule przedstawiamy ogólne zagadnienia, które trzeba bezbłędnie poznać, by przygotować się do egzaminu.

Warto przypomnieć, że matura z biologii nie jest maturą obowiązkową i występuje jedynie w formie rozszerzonej - od kilku lat nie istnieje już matura podstawowa z biologii i nie można takiej zdawać. Jej brak obowiązkowości oznacza, że nie można jej nie zdać - nawet osoba, które nie uzyska żadnych punktów nie będzie miała niezdanej matury.

Matura biologia 2022. Wymagania na maturę z biologii. Co musisz wiedzieć

Matura z biologii jest jedną z najbardziej wymagających matur dla zdających abiturientów. Uczniowie muszą wykazać się dużymi umiejętnościami związanymi z opanowaniem materiału oraz analizą otrzymanych danych - wysoki wynik ważny jest przy rekrutacji na najbardziej prestiżowe kierunki, w tym medycynę.

Jaki jest materiał, który musi zostać poznany przez uczniów przed maturą, by móc ją z powodzeniem zdać? Wymagania maturalne są stosunkowo proste, bo zawiera się w nich program dla klas licealnych.

Jakie są wymagania do matury z biologii? Oto przegląd: budowa chemiczna organizmów, budowa i funkcjonowanie komórki, metabolizm, przegląd różnorodności organizmów, budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka, genetyka i biotechnologia, ekologia, różnorodność biologiczna Ziemi oraz ewolucja.

Należy pamiętać, że te ogólne zagadnienia dzielą się na mniejsze części, a każde z nich zawiera w sobie mniejsze części i jest częścią powtarzanego materiału z czasów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Ważne jest również, by zapoznać się dokładnie ze specyfiką doświadczeń - opisu ich przebiegu oraz budowania tezy i hipotezy badawczej. Są to jedne z koniecznych elementów, które pojawiają się podczas matury z biologii.

Matura rozszerzona z biologii skupia się nie tylko na aspektach dotyczących wiedzy pamięciowej, ale również rozumienia funkcjonowania organizmów i umiejętności odpowiedniego wykorzystania tej wiedzy w zadaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl