Goniec.pl

Domena publiczna

Matura biologia 2022. Wymagania na maturę z biologii. Co musisz wiedzieć, żeby zdać?

18 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Matura z biologii 2022. Jakie są wymagania na maturę z biologii? Co trzeba umieć, by uzyskać z niej dobry wynik? W poniższym artykule przedstawiamy ogólne zagadnienia, które trzeba bezbłędnie poznać, by przygotować się do egzaminu.

Warto przypomnieć, że matura z biologii nie jest maturą obowiązkową i występuje jedynie w formie rozszerzonej - od kilku lat nie istnieje już matura podstawowa z biologii i nie można takiej zdawać. Jej brak obowiązkowości oznacza, że nie można jej nie zdać - nawet osoba, które nie uzyska żadnych punktów nie będzie miała niezdanej matury.

Matura biologia 2022. Wymagania na maturę z biologii. Co musisz wiedzieć

Matura z biologii jest jedną z najbardziej wymagających matur dla zdających abiturientów. Uczniowie muszą wykazać się dużymi umiejętnościami związanymi z opanowaniem materiału oraz analizą otrzymanych danych - wysoki wynik ważny jest przy rekrutacji na najbardziej prestiżowe kierunki, w tym medycynę.

Jaki jest materiał, który musi zostać poznany przez uczniów przed maturą, by móc ją z powodzeniem zdać? Wymagania maturalne są stosunkowo proste, bo zawiera się w nich program dla klas licealnych.

Jakie są wymagania do matury z biologii? Oto przegląd: budowa chemiczna organizmów, budowa i funkcjonowanie komórki, metabolizm, przegląd różnorodności organizmów, budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka, genetyka i biotechnologia, ekologia, różnorodność biologiczna Ziemi oraz ewolucja.

Należy pamiętać, że te ogólne zagadnienia dzielą się na mniejsze części, a każde z nich zawiera w sobie mniejsze części i jest częścią powtarzanego materiału z czasów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Ważne jest również, by zapoznać się dokładnie ze specyfiką doświadczeń - opisu ich przebiegu oraz budowania tezy i hipotezy badawczej. Są to jedne z koniecznych elementów, które pojawiają się podczas matury z biologii.

Matura rozszerzona z biologii skupia się nie tylko na aspektach dotyczących wiedzy pamięciowej, ale również rozumienia funkcjonowania organizmów i umiejętności odpowiedniego wykorzystania tej wiedzy w zadaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Ksiądz miał bić i poniżać ministrantów. 13-letni Krystian postanowił walczyć, sprawa trafi przed sąd
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niecodzienne nagranie z plaży w Gdyni. Niespodziewani goście wywołali panikę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowy Targ. Nie żyje 33-latka w ciąży. Mąż kobiety zamieścił w sieci poruszający wpis
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]