Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Aleksandar Vucić i Władimir Putin będą "zacieśniać więzi". Europejski sojusznik Rosji kupi od niej gaz
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.05.2022 09:32

Aleksandar Vucić i Władimir Putin będą "zacieśniać więzi". Europejski sojusznik Rosji kupi od niej gaz

Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu
EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News

Niespodziewanie Władimir Putin znalazł w Europie otwartego sprzymierzeńca i nie jest nim Viktor Orban. Prezydent Rosji i Aleksandar Vucić, prezydent Serbii, potwierdzili "tradycyjnie silne więzi" łączące oba kraje. Co więcej, Kreml zdobył rynek dalszego zbytu rosyjskiego gazu. - Nie mogę teraz mówić o cenie - stwierdził wymijająco serbski polityk.

Europejski sojusznik Władimira Putina pomoże mu ze sprzedażą gazu. Prezydenci Rosji i Serbii w niedzielę publicznie ogłosili, że uzgodnili najważniejsze szczegóły dotyczące dostawy rosyjskiego surowca.

Niedzielna rozmowa ma potwierdzić tezy rosyjskiej propagandy, że nie wszystkie kraje łączą się w sankcjach wobec Moskwy w związku z atakiem na Ukrainę. Aleksandar Vucić, mimo międzynarodowej krytyki, postanowił kupować rosyjski gaz.

Putin i Vucić: Rosja z europejskim sprzymierzeńcem, który kupi od niej gaz

Po odcięciu części krajów od dostaw gazu rosyjskie magazyny pełne były zalegającego surowca. Podobnie jak w przypadku złota zgromadzonego przez Władimira Putina w moskiewskich skarbcach, tak i teraz Rosja nie miała komu sprzedać cennego surowca.

W niedzielę się to jednak zmieniło. Serbia oficjalnie potwierdziła, że gotowa jest na dalsze interesy z Moskwą i pobieranie od Rosji surowca energetycznego. - Uzgodniono między innymi, że Rosja będzie kontynuować nieprzerwane dostawy gazu ziemnego do Serbii - podał w nocie Kreml.

Szczegóły nie będą ustalane przez Putina

Aleksandar Vucić nie ukrywa, że chociaż uzgodnił z Władimirem Putinem najważniejsze kwestie dotyczące dostawy gazu, to prezydent Rosji nie zaprzątał sobie głowy szczegółami negocjacji. Głowy państw zakończyły rozmowę z ustalonym trzyletnim kontraktem na dostawy gazu z Rosji do Serbii. Szczegóły będą doprecyzowywane przez Gazprom, który boryka się z czarną serią zgonów wśród menadżerów wyższego szczebla.

- Nie mogę teraz mówić o cenie, wszystkie szczegóły zostaną uzgodnione z Gazpromem - potwierdził medialne doniesienia prezydent Serbii Aleksandar Vucić.

Nie tylko gaz, pojawiła się również Ukraina

O czym poza gazem dyskutował Władimir Putin i jego europejski sojusznik, Aleksander Vucić? Państwowa agencja RIA Novosti oraz sama Moskwa nie ukrywają, że prezydentowi Rosji nie brakowało tematów do rozmów.

- Kontynuowano wymianę poglądów na szereg tematów międzynarodowych, omówiono sytuację w Ukrainie i wydarzenia wokół Kosowa - przekazała służba prasowa Kremla w oficjalnym komunikacie po rozmowie z prezydentem Serbii.

Czy sojusz z Serbią będzie się zacieśniał? Zgodnie z oficjalnymi zapewnieniami taki plan mają sami prezydenci obu krajów, w czym utwierdziła ich niedzielna rozmowa. Rosyjskie media podają, iż głowy państw Rosji i Serbii chcą "wzmocnić strategiczne partnerstwo oparte na tradycyjnie bliskich więzach między narodami obu krajów".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl, ria novosti, pap