Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w latach 1939-1945
Maria Glinka
Maria Glinka 29.05.2022 16:45

Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w latach 1939-1945

Wikimedia Commons/The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl
Wikimedia Commons/The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl

Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w czasach II wojny światowej. Miała 106 lat. Parlamentarzyści żegnają ją w mediach społecznościowych.

W 2016 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Marię Mirecką-Loryś Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła Maria Mirecka-Loryś

W niedzielę 29 maja zmarła Maria Mirecka-Loryś. W lutym obchodziła 106. urodziny. Bardzo często powtarzała, że "wszystko, co robiła w życiu, robiła z myślą o Polsce.

Na wieści o śmierci działaczki zareagowali parlamentarzyści. Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) podkreślił we wpisie na Twitterze, że Maria Mirecka-Loryś "była niezwykłą kobietą". - Po przeprowadzce do Warszawy stała się przyjaciółką rodziny. Lgnęli do niej wszyscy - nawet sto lat młodsi. Dziękujemy Pani Mario: za patriotyzm, bohaterstwo i za radosną, codzienną świętość - czytamy.

Działaczkę żegna również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. "Zasłynęła bohaterską, patriotyczną pracą w Narodowej Organizacji Wojskowej, AK i Narodowym Zjednoczeniu Kobiet. Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń", czytamy na Twitterze.

Upamiętniający wpis zamieścił też minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że działaczka przez całe życie "walczyła i pracowała na rzecz Polski".

Kim była Maria Mirecka-Loryś?

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie (Podkarpacie). Studiowała we Lwowie, gdzie wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu II wojny światowej rozpoczęła działalność konspiracyjną. Na początku 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, a potem całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego.

W tym samym czasie pełniła także funkcję kierownika sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej NOW. Po połączeniu NOW z AK awansowała na stopień kapitana. W 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Maria Mirecka brała udział w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze w 1943 r. Reprezentowała Lwów, a obecny tam również Karol Wojtyła - Kraków.

Po wojnie wróciła na studia prawnicze, tym razem na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana przez władze komunistyczne w Nisku. Miesiąc później wyszła na wolność dzięki amnestii. Z uwagi na groźby aresztowania opuściła Polskę w grudniu 1945 r. i z kilkunastoma działaczami trafiła do obozu 2. Korpusu gen. Władysława Andersa pod Ankoną. Poznała tam oficera rezerwy Henryka Lorysia, przyszłego męża, z którym wyemigrowała do Wielkiej Brytanii.

W latach 50. Maria Mirecka-Loryś osiadła wraz z rodziną w USA, gdzie angażowała się w pracę organizacji polonijnych. Przez 32 lata była redaktorką "Głosu Polek" (organ Związek Polek w Ameryce). Od lat 70. angażowała się w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. Pod koniec 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego.

Z okazji setnych urodzin działaczki Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą jej działalność. Była wielokrotnie odznaczana m.in. Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi czy Krzyżem Armii Krajowej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Tagi: Nie żyje