Goniec.pl
Wikimedia Commons/The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl

Wikimedia Commons/The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl

Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w latach 1939-1945

29 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w czasach II wojny światowej. Miała 106 lat. Parlamentarzyści żegnają ją w mediach społecznościowych.

W 2016 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Marię Mirecką-Loryś Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Krystyna Pawłowicz

Miss Polonia Krystyna Sokołowska skrytykowana przez Krystynę Pawłowicz. Co jej się nie spodobało?

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Maria Mirecka-Loryś

W niedzielę 29 maja zmarła Maria Mirecka-Loryś. W lutym obchodziła 106. urodziny. Bardzo często powtarzała, że "wszystko, co robiła w życiu, robiła z myślą o Polsce.

Na wieści o śmierci działaczki zareagowali parlamentarzyści. Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) podkreślił we wpisie na Twitterze, że Maria Mirecka-Loryś "była niezwykłą kobietą". - Po przeprowadzce do Warszawy stała się przyjaciółką rodziny. Lgnęli do niej wszyscy - nawet sto lat młodsi. Dziękujemy Pani Mario: za patriotyzm, bohaterstwo i za radosną, codzienną świętość - czytamy.Działaczkę żegna również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. "Zasłynęła bohaterską, patriotyczną pracą w Narodowej Organizacji Wojskowej, AK i Narodowym Zjednoczeniu Kobiet. Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń", czytamy na Twitterze.


Upamiętniający wpis zamieścił też minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że działaczka przez całe życie "walczyła i pracowała na rzecz Polski".

Kim była Maria Mirecka-Loryś?

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie (Podkarpacie). Studiowała we Lwowie, gdzie wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu II wojny światowej rozpoczęła działalność konspiracyjną. Na początku 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, a potem całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego.

W tym samym czasie pełniła także funkcję kierownika sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej NOW. Po połączeniu NOW z AK awansowała na stopień kapitana. W 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

OSP Kcynia

Kujawsko-pomorskie: Śmiertelny wypadek w Łankowicach. Nie żyje 40-latek, trzy osoby w szpitalu

CZYTAJ DALEJ

Maria Mirecka brała udział w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze w 1943 r. Reprezentowała Lwów, a obecny tam również Karol Wojtyła - Kraków.

Po wojnie wróciła na studia prawnicze, tym razem na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana przez władze komunistyczne w Nisku. Miesiąc później wyszła na wolność dzięki amnestii. Z uwagi na groźby aresztowania opuściła Polskę w grudniu 1945 r. i z kilkunastoma działaczami trafiła do obozu 2. Korpusu gen. Władysława Andersa pod Ankoną. Poznała tam oficera rezerwy Henryka Lorysia, przyszłego męża, z którym wyemigrowała do Wielkiej Brytanii.

W latach 50. Maria Mirecka-Loryś osiadła wraz z rodziną w USA, gdzie angażowała się w pracę organizacji polonijnych. Przez 32 lata była redaktorką "Głosu Polek" (organ Związek Polek w Ameryce). Od lat 70. angażowała się w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. Pod koniec 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego.

Z okazji setnych urodzin działaczki Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą jej działalność. Była wielokrotnie odznaczana m.in. Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi czy Krzyżem Armii Krajowej.

BLAWICKI PIOTR/East News / www.instagram.com/zorakorolyov / EAST NEWS / pixabay.com/pixel2013

Aż trudno uwierzyć, że ich z nami nie ma. Gwiazdy, które odeszły w 2021 roku

W 2021 roku Polacy opłakiwali śmierć wielu wybitnych postaci, a w szczególności artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii kultury kraju i pamięci swoich fanów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy m.in. piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także dziennikarza Kamila Durczoka i aktora Wiesława Gołasa. Oto galeria gwiazd, które odeszły w tym roku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer FSB: Lekarze przekazali Putinowi porażającą prawdę. Zostało mu niewiele czasu

  • Kujawsko-pomorskie: Śmiertelny wypadek w Łankowicach. Nie żyje 40-latek, trzy osoby w szpitalu

  • Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatrzymany na granicy z Polską

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >