Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prognoza pogody: poniedziałek z burzami. IMGW wydał już alerty, obowiązują praktycznie cały dzień
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.05.2022 08:02

Prognoza pogody: poniedziałek z burzami. IMGW wydał już alerty, obowiązują praktycznie cały dzień

Gdzie jest burza? IMGW wydało alerty w związku z burzami, prognoza pogody na poniedziałek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, imgw

Poniedziałek przyniesie ze sobą kolejny dzień niespokojnej pogody, IMGW już wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzami. - Miejscami grad - ostrzegli w alercie synoptycy. Gdzie jest burza? To pytanie zadawać będą mieszkańcy konkretnego regionu kraju i nie jest on mały.

Od około godziny 11 w sporej części Polski zrobi się niebezpiecznie. IMGW prognozuje wystąpienie gwałtownych burz. Z powodu prognozy pogody na poniedziałek i aż 70 proc. pewności sprawdzenia się szacunków synoptyków, Instytut wydał ostrzeżenia I stopnia. Gdzie jest burza? To pytanie będzie padać dziś w konkretnych powiatach.

Alerty w związku z możliwością wystąpienia burz nie objęły całego kraju. Sytuacja nie będzie równie niebezpieczna, co w piątek i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie zdecydowało się na wysłanie specjalnego SMS-a, jednak IMGW ostrzega. Nie należy lekceważyć ostrzeżeń.

Gdzie jest burza? Prognoza pogody na poniedziałek z ostrzeżeniami I stopnia

W poniedziałek ponownie pojawią się burze. W ciągu dnia pytanie "gdzie jest burza?" zadawać będą mieszkańcy od Świnoujścia, przez Koszalin, Bydgoszcz, Słupsk, Gdynię, Grudziądz, a nawę Włocławek i Płock.

IMGW nie ukrywa, że gwałtowne wyładowania atmosferyczne prognozowane są praktycznie na cały dzień. Alerty I stopnia zaczną obowiązywać bowiem od godziny około 11, a burze skończą zagrażać mieszkańcom regionów objętych ostrzeżeniem dopiero około godziny 21.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad - podało w alercie dla powiatu wągrowieckiego IMGW.

Prognoza pogody: IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzą
Prognoza pogody: IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzą

Źródło: IMGW

Wyjątkowo nad wybrzeżem nie zostaną odnotowane silniejsze podmuchy wiatru. We wszystkich powiatach, gdzie możliwe jest pojawienie się w poniedziałek burzy, wskazania dotyczące opadów i porywów wiatru są identyczne.

Możliwe, że burze pojawią się również w innych miejscach

IMGW nie wyklucza, że region alertów może zostać nieznacznie rozszerzony. Wśród miast, które również mogą doświadczyć silnych burz, a tym samym wydania alertu IMGW znajdują się m.in. Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Konin, czy Olsztyn.

IMGW nie wyklucza rozszerzenia alertów
IMGW nie wyklucza rozszerzenia alertów

Źródło: IMGW

IMGW zauważa jednak, że nie znaczy to, iż tylko w regionach objętych alertem mogą pojawić się burze. Pytanie "gdzie jest burza" zadać mogą również osoby mieszkające poza terenem obowiązywania alertu. Front burzowy będzie przebiegł bowiem od północy do południa, jednak w większości będzie on przynosił ze sobą słabe burze.

Zagrzmi również poza regionami objętymi alertami IMGW
Zagrzmi również poza regionami objętymi alertami IMGW

Źródło: IMGW

W poniedziałek temperatura nie będzie rozpieszczać. - Temperatura od 13°C na północy do 18°C na południu kraju - podało IMGW w prognozie pogody. O ile już we wtorek słupki w termometrach nieco wzrosną, to nadal pojawiać będą się burze.

- We wtorek i środę jeszcze sporo chmur, przelotny deszcz i lokalnie burze. Nieco cieplej, temperatura maksymalna od 16°C, 17°C na północy kraju do 21°C, 22°C na południu, nad morzem około 14°C. Wiatr w czasie burz porywisty, do 70 km/h - przekazało IMGW.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: IMGW, goniec.pl