Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Statki na obcych banderach czekają na załadunek w Mariupolu. Łupem Putina wyroby metalowe i zboże
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.05.2022 11:30

Statki na obcych banderach czekają na załadunek w Mariupolu. Łupem Putina wyroby metalowe i zboże

Putin chce wywieźć z Mariupola wyroby metalowe i zboże
(zdj. ilustracyjne) /AFP/East News; AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV

Kolejny plan Rosjan wdrażany w życie. Okupant chce wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie zboże oraz wyroby metalowe. Kolaborujący z Rosjanami "mer" Mariupola potwierdził, że pierwszy statek czeka już na załadunek. Szacowana wartość ładunku to... 170 mln dolarów.

Radio Swoboda wcześniej dotarło do wiadomości o leczeniu rosyjskich żołnierzy w białoruskich szpitalach, a teraz ujawnia kolejne plany okupanta. Rosja chce wykorzystać przejęty port i wywieźć z Ukrainy cenne dobra.

Mowa o wyrobach metalowych oraz zbożu. Kostiantyn Iwaszczenko, który został obsadzony w roli mera z racji współpracy z okupantem, w wywiadzie dla "Kommiersant" potwierdził, że pierwszy statek tylko czeka na załadunek.

Rosjanie statkiem pod obcą banderą chcą wywieźć zboże i wyroby metalowe

Władimir Putin próbuje zakrzywić rzeczywistość i aby dopiąć swojego celu, ucieka się do oszustwa? Wskazują na to ustalenia dziennikarzy Radia Swoboda. O ile Rosjanie przyzwyczaili osoby śledzące wydarzenia w Ukrainie do tego, że rabują i plądrują dosłownie każdy kąt okupowanego kraju, to doniesienia o fałszowaniu bander statków pojawiają się po raz pierwszy.

Radio Swoboda przekazało informacje, że z mariupolskiego portu kontrolowanego przez Rosjan wypłynąć może ładunek wart miliony dolarów. Co ważne, aby uniknąć problemów, rosyjskie władze wykorzystać mają do tego "statki zarejestrowane w innych państwach".

Sześć statków wywiezie z Mariupola fortunę

Ustalenia wskazują, że Rosjanie planują załadować wyroby metalowe i zboże do sześciu statków. Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że jednostki stoją już w miejscach, gdzie zazwyczaj odbywa się załadunek.

O tym, że statki z fałszywymi banderami gotowe są do ruszenia w drogę, powiedział również obsadzony przez Rosjan Kostiantyn Iwaszczenko. W rozmowie z rosyjskim dziennikiem "Kommiersant" przekazał, że już teraz pierwsza jednostka tylko oczekuje. Według słów kolaborującego z Rosjanami mera Mariupola w porcie znajdować mają się "jedynie" dwa statki płynące pod obcą banderą.

Sama wartość wyrobów metalowych, jakie chcą wywieźć Rosjanie z portu w Mariupolu, szacowana jest na 170 mln dolarów. Wyroby składowane dotychczas w tym miejscu należą do holdingu Metinwest. Sam holding kontrolowany jest przez Rinata Achmetowa, ukraińskiego oligarchę. Tylko pierwszy statek ma przewieźć około 3 tys. ton produktów metalowych do Rostowa nad Donem.

Mariupol i Rostów nad Donem drogą lądową dzieli 180 km
Mariupol i Rostów nad Donem drogą lądową dzieli 180 km

Źródło: Google Maps

Co ze zbożem? Wcześniej - jeszcze 23 maja - Iwaszczenko deklarował, że zboże będzie wywożone drogą kolejową i rozpoczyna się odbudowa zniszczonych połączeń. Plan jest jednak inny.

Zboże należące do ukraińskich przedsiębiorstw państwowych również ma z Mariupola wypłynąć statkami. "Mer" wskazał, że okupacyjne władze miasta otwarcie zadeklarowały, że jednostki bezpiecznie wypłyną na morze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP