Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) /AFP/East News; AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV

Statki na obcych banderach czekają na załadunek w Mariupolu. Łupem Putina wyroby metalowe i zboże

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Kolejny plan Rosjan wdrażany w życie. Okupant chce wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie zboże oraz wyroby metalowe. Kolaborujący z Rosjanami "mer" Mariupola potwierdził, że pierwszy statek czeka już na załadunek. Szacowana wartość ładunku to... 170 mln dolarów.

Radio Swoboda wcześniej dotarło do wiadomości o leczeniu rosyjskich żołnierzy w białoruskich szpitalach , a teraz ujawnia kolejne plany okupanta. Rosja chce wykorzystać przejęty port i wywieźć z Ukrainy cenne dobra.

Mowa o wyrobach metalowych oraz zbożu. Kostiantyn Iwaszczenko, który został obsadzony w roli mera z racji współpracy z okupantem, w wywiadzie dla "Kommiersant" potwierdził, że pierwszy statek tylko czeka na załadunek.

Rosjanie statkiem pod obcą banderą chcą wywieźć zboże i wyroby metalowe

Władimir Putin próbuje zakrzywić rzeczywistość i aby dopiąć swojego celu, ucieka się do oszustwa ? Wskazują na to ustalenia dziennikarzy Radia Swoboda. O ile Rosjanie przyzwyczaili osoby śledzące wydarzenia w Ukrainie do tego, że rabują i plądrują dosłownie każdy kąt okupowanego kraju , to doniesienia o fałszowaniu bander statków pojawiają się po raz pierwszy.

Radio Swoboda przekazało informacje, że z mariupolskiego portu kontrolowanego przez Rosjan wypłynąć może ładunek wart miliony dolarów. Co ważne, aby uniknąć problemów , rosyjskie władze wykorzystać mają do tego "statki zarejestrowane w innych państwach".

Sześć statków wywiezie z Mariupola fortunę

Ustalenia wskazują, że Rosjanie planują załadować wyroby metalowe i zboże do sześciu statków. Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że jednostki stoją już w miejscach, gdzie zazwyczaj odbywa się załadunek.

O tym, że statki z fałszywymi banderami gotowe są do ruszenia w drogę, powiedział również obsadzony przez Rosjan Kostiantyn Iwaszczenko. W rozmowie z rosyjskim dziennikiem "Kommiersant" przekazał, że już teraz pierwsza jednostka tylko oczekuje. Według słów kolaborującego z Rosjanami mera Mariupola w porcie znajdować mają się "jedynie" dwa statki płynące pod obcą banderą.

Sama wartość wyrobów metalowych, jakie chcą wywieźć Rosjanie z portu w Mariupolu, szacowana jest na 170 mln dolarów. Wyroby składowane dotychczas w tym miejscu należą do holdingu Metinwest. Sam holding kontrolowany jest przez Rinata Achmetowa, ukraińskiego oligarchę. Tylko pierwszy statek ma przewieźć około 3 tys. ton produktów metalowych do Rostowa nad Donem.

Mariupol i Rostów nad Donem drogą lądową dzieli 180 km
Mariupol i Rostów nad Donem drogą lądową dzieli 180 km

Źródło: Google Maps

Co ze zbożem? Wcześniej - jeszcze 23 maja - Iwaszczenko deklarował, że zboże będzie wywożone drogą kolejową i rozpoczyna się odbudowa zniszczonych połączeń. Plan jest jednak inny.

Zboże należące do ukraińskich przedsiębiorstw państwowych również ma z Mariupola wypłynąć statkami. "Mer" wskazał, że okupacyjne władze miasta otwarcie zadeklarowały, że jednostki bezpiecznie wypłyną na morze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kasy samoobsługowe mogą zniknąć ze sklepów? Wszystko przez zwiększenie kradzieży
Czytaj więcej >

Polska

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >