Goniec.pl
Putin chce wywieźć z Mariupola wyroby metalowe i zboże

(zdj. ilustracyjne) /AFP/East News; AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV

Statki na obcych banderach czekają na załadunek w Mariupolu. Łupem Putina wyroby metalowe i zboże

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kolejny plan Rosjan wdrażany w życie. Okupant chce wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie zboże oraz wyroby metalowe. Kolaborujący z Rosjanami "mer" Mariupola potwierdził, że pierwszy statek czeka już na załadunek. Szacowana wartość ładunku to... 170 mln dolarów.

Radio Swoboda wcześniej dotarło do wiadomości o leczeniu rosyjskich żołnierzy w białoruskich szpitalach, a teraz ujawnia kolejne plany okupanta. Rosja chce wykorzystać przejęty port i wywieźć z Ukrainy cenne dobra.

pieniądze

Znana firma podnosi ceny za prąd. Rachunki wzrosną już od 1 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Mowa o wyrobach metalowych oraz zbożu. Kostiantyn Iwaszczenko, który został obsadzony w roli mera z racji współpracy z okupantem, w wywiadzie dla "Kommiersant" potwierdził, że pierwszy statek tylko czeka na załadunek.

Rosjanie statkiem pod obcą banderą chcą wywieźć zboże i wyroby metalowe

Władimir Putin próbuje zakrzywić rzeczywistość i aby dopiąć swojego celu, ucieka się do oszustwa? Wskazują na to ustalenia dziennikarzy Radia Swoboda. O ile Rosjanie przyzwyczaili osoby śledzące wydarzenia w Ukrainie do tego, że rabują i plądrują dosłownie każdy kąt okupowanego kraju, to doniesienia o fałszowaniu bander statków pojawiają się po raz pierwszy.

Radio Swoboda przekazało informacje, że z mariupolskiego portu kontrolowanego przez Rosjan wypłynąć może ładunek wart miliony dolarów. Co ważne, aby uniknąć problemów, rosyjskie władze wykorzystać mają do tego "statki zarejestrowane w innych państwach".

Sześć statków wywiezie z Mariupola fortunę

Ustalenia wskazują, że Rosjanie planują załadować wyroby metalowe i zboże do sześciu statków. Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że jednostki stoją już w miejscach, gdzie zazwyczaj odbywa się załadunek.

O tym, że statki z fałszywymi banderami gotowe są do ruszenia w drogę, powiedział również obsadzony przez Rosjan Kostiantyn Iwaszczenko. W rozmowie z rosyjskim dziennikiem "Kommiersant" przekazał, że już teraz pierwsza jednostka tylko oczekuje. Według słów kolaborującego z Rosjanami mera Mariupola w porcie znajdować mają się "jedynie" dwa statki płynące pod obcą banderą.

Heroiczny wyczyn Łukaszenki, pomógł dziecku otworzyć sok

Dziecko chciało tylko napić się soku. Łukaszenka od razu kazał mu podejść, niebywałe nagranie

CZYTAJ DALEJ

Sama wartość wyrobów metalowych, jakie chcą wywieźć Rosjanie z portu w Mariupolu, szacowana jest na 170 mln dolarów. Wyroby składowane dotychczas w tym miejscu należą do holdingu Metinwest. Sam holding kontrolowany jest przez Rinata Achmetowa, ukraińskiego oligarchę. Tylko pierwszy statek ma przewieźć około 3 tys. ton produktów metalowych do Rostowa nad Donem.

Mariupol i Rostów nad Donem drogą lądową dzieli 180 km

Mariupol i Rostów nad Donem drogą lądową dzieli 180 km

Źródło: Google Maps

Co ze zbożem? Wcześniej - jeszcze 23 maja - Iwaszczenko deklarował, że zboże będzie wywożone drogą kolejową i rozpoczyna się odbudowa zniszczonych połączeń. Plan jest jednak inny.

Zboże należące do ukraińskich przedsiębiorstw państwowych również ma z Mariupola wypłynąć statkami. "Mer" wskazał, że okupacyjne władze miasta otwarcie zadeklarowały, że jednostki bezpiecznie wypłyną na morze.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Kujawsko-pomorskie: Wypadek z udziałem trzech aut i cysterny. W akcji śmigłowiec LPR

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie: Wypadek z udziałem trzech aut i cysterny. W akcji śmigłowiec LPR

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Adam Niedzielski jest pewien, ujawnił fatalne informacje nt. koronawirusa. "Jesteśmy w apogeum"

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Wypoczynek w parku krajobrazowym zamienił się w koszmar. Babcia zginęła ratując wnuczkę. Tragedia w Indianie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Zbigniew Ziobro uderza w Unię Europejską. "Ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji"

Czytaj więcej >
"Wkrótce Putin przejdzie na emeryturę". Dmitrij Miedwiediew zdradził nazwisko następcy dyktatora

Wiadomości

"Wkrótce Putin przejdzie na emeryturę". Dmitrij Miedwiediew zdradził nazwisko następcy dyktatora

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Przerażające znalezisko w rzeszowskim hotelu. W jednym z pokoi znaleziono zwłoki mężczyzny

Czytaj więcej >