Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Pracodawca może wymagać opłacania abonamentu RTV. Po kontroli karę dostanie pracownik
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.04.2024 17:03

Pracodawca może wymagać opłacania abonamentu RTV. Po kontroli karę dostanie pracownik

pieniądze
Fot. materiały prasowe Poczty Polskie Pixabay/Alehandra13

Płacenie abonamentu RTV za radio, które wykorzystywane jest w pracy, może być obowiązkiem pracownika. Pracodawca ma prawo do przerzucenia tego obowiązku na swojego podwładnego w konkretnym przypadku. Poczta Polska wyjaśnia szczegóły. Lepiej to wiedzieć, zanim przyjdzie kontroler i poinformuje o nałożeniu wysokiej kary finansowej.

Nie zawsze to pracodawca płaci abonament RTV

Abonament RTV jest obowiązkowy. Fakt, iż wiele osób unika regulowania należności w związku z posiadaniem telewizora i radia sprawił, że Poczta Polska przeprowadza kontrole. Każdy odbiornik powinien być zarejestrowany, a podatnicy zobowiązani są w tym przypadku do uiszczania opłat.

Poczta Polska regularnie uspokaja, iż kontrole abonamentu RTV skupiają się głównie na firmach. Niemniej nawet tam, zwykły pracownik, może otrzymać karę w związku z posiadaniem radia. Jeden z przypadków zakłada, że to nie pracodawca ma obowiązek płacić pieniądze w ramach abonamentu RTV.

Sanepid ostrzega przed popularną herbatą. "Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia"

Pracodawca może zmusić się do płacenia abonamentu RTV za radio w pracy

Pracodawca może zakazać pracownikom używania niezarejestrowanych odbiorników lub zobowiązać pracownika do rejestracji prywatnego odbiornika na dane osobowe pracownika oraz adres firmy i wnoszenia opłat. Dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej dotyczącym najważniejszych informacji na temat abonamentu RTV.

ZOBACZ: Druga waloryzacja emerytur. Pojawił się projekt

W innych przypadkach to już pracodawca zobowiązany jest do tego, aby zarejestrować radia oraz telewizory wykorzystywane w firmie i uiszczać należny abonament RTV. Opłata jest jedna i niezależna od ilości urządzeń. Niemniej należy zarejestrować nawet radia obecne w samochodach służbowych.

Kontrola abonamentu RTV: to trzeba wiedzieć

Podczas kontroli abonamentu RTV należy pamiętać o tym, iż o ile kontroler może żądać okazania dowodu rejestracji telewizora lub radia. Niemniej podatnik także może zażądać okazania aż dwóch dokumentów. Jak wskazuje Poczta Polska są to: 

  • upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie,
  • dowód osobisty (na żądanie kontrolowanego).

ZOBACZ: Lidl i Biedronka jednak podwyższają ceny? Ten produkt podrożał o 13 zł

Ile wynosi kara za brak opłaconego abonamentu RTV? Kontroler po stwierdzeniu nieprawidłowości rozpocznie cały proces ubiegania się o zaległości. Dodatkowo naliczona zostanie opłata wynosząca aż trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. W 2024 r. Wysokość abonamentu RTV w 2024 r. w przypadku zapłacenie za cały rok z góry wynosi 294,90 zł.

Źródło: poczta polska