Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Szpital

Szpital

Szpital – podstawowa definicja

Szpital stanowi jedną z najistotniejszych jednostek organizacyjnych w każdym systemie opieki zdrowotnej, niezależnie od państwa czy czasów. Podstawowym zadaniem szpitala jest świadczenie opieki zdrowotnej wobec pacjentów, w ramach specjalizacji właściwych dla danej placówki. Ponadto szpitale pełnią aktywną rolę w edukacji społeczeństwa i profilaktyce wszelakich chorób czy uszkodzeń ciała. 

Niektóre ze szpitali ponadto pełnią istotne funkcje naukowe, prowadzące do rozwoju służby zdrowia na danym terenie. Inne, głównie szpitale akademickie, zajmują się także praktycznym kształceniem swoich studentów. W większości szpitali prowadzi się także opiekę ambulatoryjną (pogotowie ratunkowe).

W szpitalu pacjent otrzymuje całodobową opiekę medyczną, której charakter w pełni uzależniony jest od rodzaju schorzenia, urazów lub niebezpieczeństw na jakie ten jest wystawiony. Istnieją zarówno szpitale państwowe, jak i szpitale prywatne.

W szpitalu pracują lekarze rozmaitych specjalizacji, ale także pielęgniarki i położne. Na czele szpitala stoi dyrektor, natomiast pracami konkretnego oddziału szpitala zarządza ordynator. W ramach kadry zarządzającej wyróżnia się także zastępcę dyrektora, dyrektora ds. finansów, czy dział prawny.

Rodzaje szpitali – na jakiej podstawie można je kategoryzować?

Szpitale można podzielić na kilka kategorii, spośród których najistotniejszy wyróżnik stanowi poziom referencyjny. Aktualnie istnieją trzy poziomy referencyjne szpitali. Pierwszy z nich to szpitale udzielające pacjentom pomocy w zakresie podstawowych pięciu dyscyplin medycznych. Są to choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, położnictwo i ginekologia, pediatria, oraz anestezjologia i intensywna terapia.

Drugi z poziomów referencyjnych zarezerwowany jest dla szpitali wojewódzkich. Rzeczone szpitale wojewódzkie, oprócz pomocy w powyższym zakresie, świadczą także usługi w takich dyscyplinach jak kardiologia, neurologia, dermatologia, okulistyka, laryngologia, patologia ciąży i noworodka, urologia, neurochirurgia, oraz chirurgia: dziecięca, urazowa i onkologiczna.

W trzecim z poziomów znajdują się szpitale kliniczne oraz jednostki badawczo-rozwojowe, podlegające pod Ministerstwo Zdrowia. Wymienić można Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie i Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi.

Rodzaje szpitali można podzielić także ze względu na ich zasięg terytorialny (gminne, wojewódzkie, etc.) lub specjalne przeznaczenie – na przykład szpital psychiatryczny czy szpital wojskowy.

Szpital państwowy, a szpital prywatny – różnice 

Podwalinę współczesnej medycyny w Europie tworzą szpitale państwowe, funkcjonujące w ramach NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), jednak na popularności zdobywają także szpitale prywatne. Utarło się przeświadczenie, że usługi szpitali państwowych są dość niskiej jakości, przynajmniej w porównaniu do szpitali prywatnych, jednak nie musimy za nie płacić bezpośrednio. Co więcej, koszty leczenia w wielu przypadkach przewyższają sumę funduszy, jakie przekazaliśmy do NFZ. Szpital prywatny z kolei ma świadczyć usługi dużo wyższej jakości, jednak ich koszty mogą znajdować się poza zasięgiem wielu Polaków.

Pokaż więcej

straż pożarna
27.02.2024 15:39 3-latek poszedł z dziadkiem na spacer. Nie żyje

Tragiczny finał akcji w Ludwikowie (woj. wielkopolskie). Szpital przekazał wiadomości na temat stanu zdrowia 3-letniego chłopca, który znaleziony został w jednym z wielu stawów nieopodal jeziora gosławickiego. Chłopiec na chwilę przed dramatem spacerował z dziadkiem.

policja
26.02.2024 17:48 Nowe fakty ws. nagiej 20-latki znalezionej w centrum Warszawy

Nowe fakty na temat 20-letniej kobiety znalezionej na jednej z klatek kamienicy w Warszawie. Nieprzytomna i naga poszkodowana trafiła do szpitala, gdzie walczy o życie. Policja zatrzymała już podejrzanego. Szczegóły sprawy są wyjątkowo bulwersujące. Wszystko zostało dokładnie zaplanowane?

szpital
26.02.2024 16:44 Od dziś ważne zmiany na SOR-ach. Jest nowa lista świadczeń

Od poniedziałku 26 lutego pacjenci mogą korzystać z nowej listy świadczeń dostępnych na SOR-ach, czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Zostały one podzielone na siedem kategorii. Mają przede wszystkim usprawnić działania opieki medycznej.

karetka
23.02.2024 18:56 74-letnia Wiesława przeżyła dramat w szpitalu. Lekarz fatalnie się pomylił

Niecodzienna historia pani Wiesławy, 74-letniej mieszkanki Zamościa poruszyła media. Seniorka zmagała się z zespołem cieśni nadgarstkowej lewej ręki. Kobieta zdecydowała się na zabieg operacyjny, który miał pomóc przywrócić sprawność w ręce i wyleczyć ból. Operacja jednak nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, ponieważ w szpitalu pani Wiesławie zamiast lewej ręki zoperowano prawą. 

policja, radiowóz, światła
19.02.2024 18:26 Awantura w sklepie. Klient został ugodzony nożem

W kaliskim sklepie doszło do wyjątkowo drastycznych scen. Sprzedawczyni znalazła się w niebezpieczeństwie, ale to jeden z klientów trafił do szpitala z ranami kłutymi po użyciu noża. 29-letni sprawca nie uciekł i czekał na przyjazd policji. Stan zdrowia rannego jest poważny.

szpital budynek
06.02.2024 20:18 Awantura w szpitalu. Lekarze mieli pobić się o pacjenta

W Szpitalu Specjalistycznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu doszło do niecodziennego zjawiska. Pomiędzy lekarzami miała wybuchnąć awantura. Według relacji świadka doszło także do rękoczynów. Powodem sprzeczki miał był pacjent. Rzeczniczka prasowa placówki częściowo potwierdziła sytuację.

None
04.02.2024 13:54 Skandal w szpitalu w Legnicy. Zdenerwowana pacjentka zadzwoniła po policję

Do skandalicznej sytuacji doszło w szpitalu wojewódzkim w Legnicy na Dolnym Śląsku. Lekarka z oddziału ratunkowego przyjmowała pacjentów kompletnie pijana. Zdenerwowana pacjentka wezwała na miejsce policję. Funkcjonariusze sprawdzą, czy lekarka naraziła życie lub zdrowie pacjentów.

TOPR, ratownicy, śmigłowiec
27.01.2024 09:16 W Tatrach zeszły dwie lawiny, śnieg porwał narciarzy. Dwie osoby trafiły do szpitala

W Tatrach w piątek (26.01) zeszły dwie lawiny. Śnieg zaskoczył narciarzy przebywających wtedy w górach. TOPR przetransportował dwie osoby do szpitala. Pogoda nie zachęca do aktywność, ratownicy alarmują, że może dochodzić do schodzenia samoistnych lawin.

karetka
23.01.2024 18:58 Najgroźniejszy objaw COVID. "To sygnał, że trzeba stawić się do szpitala"

W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła dosyć niepokojący raport. Z danych WHO wynika, że liczba hospitalizacji wynikających z zachorowania na COVID znów wzrosła. Lekceważenie wirusa może być śmiertelnie niebezpieczne. Ekspert zdradza, jakie sygnały powinny wiązać się z decyzją o pilnej wizycie u lekarza.

karetka pogotowia
13.01.2024 15:09 Wstrząsająca śmierć 14-latki. Przechodziła przez pasy, chwilę później leżała pod kołami tramwaju

Nastolatka potrącona przez tramwaj. W Bydgoszczy doszło do tragicznego wypadku z udziałem zaledwie 14-letniej dziewczyny. Piesza przechodziła przez pasy, gdy nagle znalazła się pod kołami pojazdu. Zanim trafiła do szpitala, strażacy musieli ją ostrożnie wydobyć spod podwozia. Lekarze przekazali fatalne wiadomości.

przychodnia ludzie kolejka
13.01.2024 12:25 Nie musisz czekać w kolejce do lekarza na NFZ. Niewielu pacjentów wie o tym przywileju

Jak ominąć kolejkę do lekarza na NFZ? Nie tylko nie jest to niemożliwe, a wręcz w niektórych wypadkach jest to wskazane. Czekanie wiele miesięcy na wizytę w ramach Funduszu może stać się przeszłością. Sprawdź, czy zaliczasz się do grupy pacjentów, którzy od dziś nie będą musieli martwić się długim czasem oczekiwania na spotkanie z lekarzem specjalistą.

Lucinda Mullin
07.01.2024 16:07 41-latka poszła na standardowy zabieg. Obudziła się bez wszystkich kończyn

To miał być standardowy zabieg usuwania kamieni nerkowych. Sprawy wymknęły się jednak spod kontroli, gdy okazało się, że w organizmie 41-latki doszło do zakażenia. Aby ratować jej życie, lekarze musieli podjąć drastyczną, ale i konieczną decyzję. Amerykanka Lucinda Mullin po wybudzeniu ze śpiączki przeżyła prawdziwy szok.

dziecko policja
07.01.2024 15:14 Niemowlę nie żyje, trafiło do szpitala z licznymi obrażeniami. Jest decyzja ws. rodziców

Dziecko trafiło do szpitala w Koszalinie z poważnymi obrażeniami głowy. Lekarze nie byli w stanie uratować życia 9-miesięcznej dziewczynki. Co o sprawie z 2021 r. wiadomo dziś? Matka oraz jej konkubent usłyszeli zarzuty, ale zmieniły się one z czasem. Część osób będzie oburzona postanowieniem prokuratury wobec osób podejrzewanych o przemoc wobec niemowlęcia.

policjant radiowóz śnieg
07.01.2024 09:30 Po wizycie na komisariacie zgłosił się do szpitala. Policjanci zostali zawieszeni

Policjanci zabrali nietrzeźwego mężczyznę na komisariat, a kilka godzin później zgłosił się on do szpitala. Obrażenia twarzy były poważne, a poszkodowany twierdzi, iż został pobity przez funkcjonariuszy. Policja przedstawiła inną wersję, jednak sprawą zajęła się już prokuratura.

szpital karetka
06.01.2024 22:02 Groźny wirus atakuje. W szpitalach zaczyna brakować miejsc

Ostatnie tygodnie to dla lekarzy nieustanna praca z osobami chorymi na RSV. Popularny i bardzo groźny dla dzieci wirus staje się coraz bardziej powszechny. Atakuje wszędzie, zwłaszcza w przedszkolach oraz żłobkach, i znacznie utrudnia podstawowe czynności, takie jak oddychanie. Kryzysowa sytuacja panuje już np. w Kielcach, gdzie wkrótce może zabraknąć łóżek dla małych pacjentów.

przychodnia recepta
06.01.2024 18:51 Burza po internetowym wpisie lekarki. Pokazała, jaką kartkę od kardiologa dostał 80-latek

Wielka burza na portalu X (dawniej Twitter) rozpętała się po tym, jak swój post zamieściła tam pewna internistka. Pani Justyna podzieliła się z innymi internautami zdjęciem kartki, jaką otrzymał od kardiologa 80-letni pacjent. W reakcji na post wielu użytkowników platformy wyraziło oburzenie, lekceważącym ich zdaniem, zachowaniem lekarza. - Nie umiesz pisać — to pisz drukowanymi literami — poradził koledze po fachu inny, wyraźnie wzburzony medyk.

Tadeusz Isakowicz-Zaleski
06.01.2024 16:47 Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski trafił do szpitala. "Wydawało się, że wygrał"

Przykre wieści napływają z Wrocławia. Profesor tamtejszego uniwersytetu, Bogusław Paź, przekazał w mediach społecznościowych niepokojące informacje na temat ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Krakowski kapłan, który walczy z nowotworem, w święta ponownie trafił do szpitala. Aktualnie przebywa pod aparaturą z tlenem.

straż pożarna
05.01.2024 10:12 Niemcy. Tragiczny bilans pożaru w szpitalu. Nie żyje jedna osoba, 22 są ranne

Tragiczny finał pożaru w szpitalu. Nie żyje jedna osoba, a 22 zostały ranne. W czwartkowy (4 stycznia) wieczór ogień strawił placówkę medyczną w niemieckim Uelzen. W akcji ratunkowej udział brało aż 140 strażaków. Za pomocą drabin wydobywali oni z budynku uwięzionych na trzecim piętrze pacjentów.

kajdanki mężczyzna
01.01.2024 13:52 Atak nożownika na Dolnym Śląsku. Jedna osoba walczy o życie

Przerażająca sytuacja w Legnicy na Dolnym Śląsku. 30-letni mężczyzna zaatakował nożem dwie osoby. Jedna z nich walczy o życie w szpitalu. Wydany został specjalny komunikat Komendy Miejskiej Policji.

policja szpital
31.12.2023 19:23 Koszmar w sylwestrowy wieczór. Przywiozła do szpitala niemowlę z pękniętą czaszką

Porażające doniesienia z Wielkopolski. Zaledwie dwumiesięczna dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie stwierdzono u niej pęknięcie czaszki. Policja zatrzymała już rodziców dziecka, którzy podejrzewani są o stosowanie przemocy wobec córki. Sprawę bada prokuratura.

radiowóz policja
31.12.2023 09:04 38-letni mężczyzna został pchnięty nożem. Walczy o życie w szpitalu

Ostrów Wielkopolski. Ojciec z synem wdali się w awanturę domową. Sytuacja eskalowała wyjątkowo szybko i zakończyła się pchnięciem młodszego z mężczyzn nożem. 38-latek walczy o życie w szpitalu.

jarmark
29.12.2023 22:02 Kupiła jedzenie na jarmarku świątecznym. Teraz 17-latka walczy o życie w szpitalu

Tragedia podczas świąt. 17-letnia dziewczyna wybrała się na jeden z popularnych jarmarków bożonarodzeniowych. Nastolatka niedługo potem trafiła do szpitala z poważnymi problemami i objawami zakażenia bakterią E.coli. Jej stan znacznie się pogorszył. Dziewczyna walczy o życie.

policja
29.12.2023 11:56 Straszne odkrycie na strychu w szpitalu psychiatrycznym. Znaleźli go dopiero po Bożym Narodzeniu

W szpitalu w Gnieźnie znaleziono ciało 29-letniego mężczyzny. Zmarły to pacjent, który rozpoczął leczenie w placówce. Zwłoki znaleziono na strychu placówki leczącej osoby z chorobami psychicznymi tuż po Bożym Narodzeniu. Tajemnicą pozostaje jedna z kluczowych kwestii.

recepta
23.12.2023 11:25 Od 1 stycznia 2024 r. wielkie zmiany dla pacjentów. Lepiej o tym wiedzieć, nie wszyscy będą zadowoleni

Wielkie zmiany dla pacjentów od 1 stycznia 2024 r. Nowy Rok przyniesie szereg modyfikacji dotyczących nie tylko leków dostępnych w aptekach. Zmieni się system przyjmowania na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia większą wagę zaczęli przykładać również do pacjentów onkologicznych. Co trzeba wiedzieć?

karetka
18.12.2023 17:22 18-letniej Poli nie udało się uratować. Mama pokazała jej ostatnie SMS-y

18-letnia dziewczyna nie została przyjęta do szpitala w Piasecznie mimo skierowania. Dwa dni później nastolatka została zabrana z domu karetką i ostatecznie zmarła. Rodzice chcą ukarania lekarzy. Prokuratura zabrała głos w sprawie.

policja
14.12.2023 22:16 Tragedia w Krotoszynie. 27-latka zmarła po porodzie, policja zabezpiecza dokumentację

Tragiczne informacje docierają z Krotoszyna (woj. wielkopolskie). 27-letnia kobieta zmarła w szpitalu, tuż po porodzie. Policja zabezpieczyła na polecenie miejscowej prokuratury niezbędną dokumentację medyczną. Trwa wyjaśnianie sprawy.

dziecko radiowóz karetka
10.12.2023 15:21 11-miesięczna dziewczynka trafiła do szpitala ze złamaniami i urazem głowy. 20-letnia matka i jej partner zatrzymani

11-miesięczna dziewczynka trafiła do szpitala we Wrocławiu i lekarze niemal natychmiast wezwali policję. Zauważono liczne złamania oraz poważne urazy głowy dziecka. Niemowlę przyniosła 20-letnia matka. Trwają przesłuchania, jednak śledczy zastrzegają, że sprawa jest na wstępnym etapie wyjaśniania.

Parking
07.12.2023 21:48 Łódź. Przyjechał na badania, a wrócił z mandatem. Szpital rozkłada ręce

Pan Grzegorz przyjechał do szpitala na wizytę. Zaparkował samochód i udał się do placówki. Kolejka przed gabinetem lekarskim była jednak tak długa, że mężczyzna nie zdążył wykupić kolejnego biletu w parkometrze. Otrzymał w związku z tym spory mandat, a szpital rozkłada ręce.