Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Pogotowie Ratunkowe

Pogotowie Ratunkowe

Pogotowie ratunkowe – co to jest? Podstawowe informacje

Pogotowie ratunkowe to potoczna nazwa mobilnych jednostek oddziałów ratownictwa medycznego, zarówno w odniesieniu do pojazdów (ambulansów) którymi się poruszają, jak i placówek terenowych. Prawidłowa (zgodna z terminologią ustawy) nazwa to zespół ratownictwa medycznego, choć określenie pogotowie ratunkowe nadal funkcjonuje nie tylko w mowie potocznej, ale i w niektórych przepisach czy nawet specjalistycznych grupach ratowniczych, takich jak GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) czy WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

W ramach funkcjonującego w Polsce systemu ochrony zdrowia, zespoły ratunkowe działają w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Same zespoły można podzielić na podstawowe oraz specjalistyczne, a także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, stanowiący komórkę logistyczną.

Rodzaje karetek – czym są oznaczenia na ambulansach?

Być może niewiele osób zwróciło na ten fakt uwagę, ale karetki pogotowia poruszające się po polskich drogach posiadają specjalne oznaczenia, które mogą nas informować o rodzaju zespołu ratunkowego. Wyróżniamy pięć podstawowych typów karetek. 

Pierwszy z nich oznaczony jest literą P i jest to karetka podstawowa, niewymagająca obecności lekarza na pokładzie. Wysyłane są do zdarzeń, w ramach których nie zachodzi konieczność nagłego ratowania życia. Inaczej jest zaś w przypadku karetek oznaczonych literą S – są to karetki specjalistyczne (reanimacyjne), gdzie w skład zespołu każdorazowo musi wchodzić lekarz. Ponadto, karetki tego rodzaju zaopatrzone są w zaawansowaną aparaturę medyczną, zdolną do ratowania ludzkiego życia niezależnie od okoliczności.

Innym rodzajem karetki jest karetka typu T, przeznaczona do transportu pacjentów. W tym przypadku do jej obsługi wystarczy kierowca i ratownik. Podobną naturą cechują się karetki oznaczone literą N, czyli karetki neonatologiczne, służące do transportu niemowląt i noworodków – jedyna różnica jest taka, że na ich pokładzie znajduje się sprzęt reanimacyjny. Ostatni typ karetki stanowi karetka weterynaryjna.

Kiedy można wezwać pogotowie ratunkowe? Jak zadzwonić?

Pogotowie ratunkowe powinniśmy wzywać zawsze w sytuacji, w której zauważymy, że ludzkie życie lub zdrowie jest zagrożone – nawet wówczas, gdy nie jesteśmy pewni czy taki jest stan faktyczny. Wystarczy wówczas zadzwonić pod numer 999, lub skorzystać z ogólnego numeru awaryjnego – 112. Połączenie jest bezpłatne i nie wymaga dostępu do sieci swojego operatora.

Podkreślić należy, że nie warto kalkulować czy obecność pogotowia ratunkowego jest w danej chwili niezbędna, czy nie jest. Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku drogowego, omdlenia, czy innej sytuacji która wymaga jakiegokolwiek zapanowania nad nią, to nie powinniśmy się wahać – należy bezzwłocznie wezwać karetkę. Taki czyn nigdy nie zostanie uznany za nieuzasadnione wezwanie pogotowia.

Pokaż więcej

policja, karetka, basen
11.05.2024 15:31 Bohaterski czyn 9-latka. Gdyby nie on, doszłoby do tragedii

Bohaterski 9-latek uratował życie koleżance. Do zdarzenia doszło podczas zajęć na basenie w Tczewie (woj. pomorskie). Ratownicy nie zauważyli, że dzieci potrzebuje pomocy. - Ratownicy tylko patrzyli... Wołałem z całych sił, ale nikt nie reagował - zrelacjonował Tymon Pelcer.

Policja
07.05.2024 09:21 Nie żyje 53-latek. Zginął pochowany żywcem

Do tragicznego wypadku doszło podczas prac ziemnych w miejscowości Łumbie w województwie podlaskim. Zginął jeden 53-letni mężczyzna, a jego 33-letni kolega odniósł obrażenia i został przetransportowany do szpitala. Sprawę bada prokuratura.

LPR
03.05.2024 12:02 Poważny wypadek w Smolnie Wielkim. W akcji śmigłowiec LPR

Wypadek na skrzyżowaniu w miejscowości Smolno Wielkie (woj. lubuskie). Po tym, jak mercedes nie ustąpił pierwszeństwa fordowi, doszło do zderzenia obu pojazdów. Rannych zostało łącznie pięć osób, w tym dziecko. Na miejscu musiał lądować śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

straż pożarna
19.04.2024 15:56 Wyciek niebezpiecznej substancji w zakładzie, są poszkodowani. W akcji dziewięć zastępów strażaków

Dwie osoby trafiły do szpitala w związku z wyciekiem amoniaku w zakładzie piekarniczym na teranie Nowego Dworu Mazowieckiego. Łącznie dziesięć osób skarżyło się na złe samopoczucie, ich życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Na miejscu działało dziewięć zastępów straży pożarnej.

SOR, kobieta
15.04.2024 15:42 Zmiany na SOR jeszcze w tym roku? Pacjent będzie przyjęty w ciągu 15 minut

Na horyzoncie pojawiły się kolejne zmiany w zasadach działania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Ministerstwo Zdrowia ma konkretny plan dotyczący czasu, jaki pacjent spędzi w karetce. To koniec z odsyłaniem pogotowia z rannym od szpitala do szpitala? Rząd ma wprowadzić zmiany jeszcze w 2024 roku.

LPR
14.04.2024 12:44 Metalowe ogrodzenie miało przygnieść 7-latka. Jest w stanie skrajnie ciężkim

Siedmioletni chłopiec przebywa w stanie skrajnie ciężkim w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. To pokłosie wypadku, do którego miało dojść w sobotni (13 kwietnia) wieczór w Imielinie. Straż pożarna podaje, że dziecko najpewniej zostało przygniecione przez fragment ogrodzenia. W akcji ratunkowej uczestniczył m.in. śmigłowiec LPR.

Karetka
13.04.2024 08:43 Leżał na chodniku przed szpitalem. Zamiast pomóc, kazali wezwać pogotowie

Nieprzytomny mężczyzna leżał na chodniku przed szpitalem w Dąbrowie Górniczej. Nie było z nim kontaktu. Lekarze zamiast podjąć interwencję, kazali zaniepokojonym świadkom zdarzenia wezwać pogotowie. 

straż pożarna
12.04.2024 13:37 Ewakuacja w szkole w Przasnyszu. Uczniowie tracili przytomność, sześć osób jest w szpitalu

Ewakuacja uczniów ze szkoły w Przasnyszu. W piątek (12 kwietnia) w placówce musiały interweniować służby. Powodem było zatrucie kilku osób najprawdopodobniej gazem. Do szpitala trafiło sześć osób.

wypadek Małdyty
02.04.2024 10:13 Bus wjechał w rodzinę z dzieckiem. Na jaw wyszły nowe, niepokojące fakty

Dwoje rannych dorosłych i 5-letnie dziecko. To bilans wypadku, do którego doszło w świąteczny poniedziałek w Małdytach koło Ostródy. W spacerującą rodzinę z impetem wjechał rozpędzony bus, prowadzony przez pijanego 27-latka. Teraz głos zabrała poszkodowana kobieta, która podziękowała za pomoc jej bliskim. Matka 5-latka wskazała także na coś bardzo niepokojącego.

cmentarz, wypadek, śmigłowiec LPR
31.03.2024 13:35 Strażak ratował motocyklistę. Chwilę później nie oddychał

Nietypowa akcja ratownicza podczas wypadku w województwie kujawsko-pomorskim. Strażak obecny na miejscu zdarzenia sam potrzebował pomocy medycznej. Druh przestał oddychać i stracił przytomność. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR.

lpr śmigłowiec
16.03.2024 19:59 4-latka wpadła do kotła z gotującą się zupą. Na miejscu lądował LPR

Straszny wypadek w restauracji niedaleko Gostynia (woj. wielkopolskie). Czteroletnia dziewczynka wpadła do kotła z gotującym się żurkiem. Konieczne było wezwanie śmigłowca LPR. Dziecko doznało poważnych oparzeń, obejmujących poniżej 50 proc. powierzchni ciała. Czeka ją długotrwałe leczenie.

mężczyzna
10.03.2024 15:51 Zamówił kurczaka w restauracji. 27-latek nie żyje

Zginął przez jeden składnik. 27-latek wybrał się ze swoją siostrą do jednej z indyjskich restauracji. Tam zamówił na wynos swoją ulubioną potrawę. Nikt nie mógł przewidzieć, że za chwilę wydarzy się tragedia. Mężczyzna nagle źle się poczuł i stracił przytomność. Nie dało się go uratować.

straż miejska
06.03.2024 22:53 Nagranie z Sopotu niesie się po Polsce. W akcji Straż Miejska

- Po prostu wiemy, co mamy robić - tak zdarzenie, do którego doszło w Sopocie, komentuje jego główna bohaterka, strażniczka miejska pani Angelika. Patrol przejeżdżający ulicami miasta zauważył mężczyznę, który nagle upadł na ziemię. Liczyła się każda minuta. Straż Miejska w Sopocie opublikowała nagranie z tego incydentu.

karetka pogotowia
03.03.2024 18:31 18-latka nagle straciła przytomność. Nie żyje

Tragedia w Wielkopolsce. W niedzielę w godzinach porannych 18-latka nagle straciła przytomność. Lekarzom nie udało się uratować jej życia. Kilka godzin później zmarła. Nastolatka zaledwie dzień wcześniej miała zjawić się na nocnym dyżurze w szpitalu w Ostrzeszowie. Szukała pomocy.

policja
27.02.2024 13:04 Groźny karambol na trasie S5. Są ciężko ranni

Poważny karambol na trasie S5 w Wielkopolsce. Zderzyły się tam łącznie aż 22 pojazdy jadące w obu kierunkach. Siedem, a według niektórych doniesień nawet dziesięć osób biorących udział w zdarzeniu trafiło do szpitala. Na miejscu trwają prace służb.

traktor, karetka pogotowia
20.02.2024 19:28 Oburzające sceny na proteście rolników. Nagranie trafiło do sieci

Oburzające sceny na proteście rolników zorganizowanym we wtorek (20.02). W sieci pojawiło się nagranie, gdzie widać, iż uczestnicy jednej z blokady dróg nie przepuszczali karetki jadącej do pacjenta na sygnałach. Na filmie słychać zarzuty dotyczące tego, że wcześniej publikowano wiadomości na temat blokad i wyłączeń poszczególnych dróg.

karetka śnieg straż pożarna
16.01.2024 21:03 Karetka jechała do dziecka, utknęła w śniegu. Liczyła się każda minuta

Wysokie zaspy śniegu unieruchomiły karetkę jadącą do dziecka. Strażacy wezwani do pomocy rozpoczęli wyciąganie pojazdu, ale zadanie nie było łatwe. Sprawę utrudniał fakt, że każda minuta mogła być minutą na wagę życia.

karetka znicz
09.01.2024 20:35 Czekał na karetkę prawie godzinę, nie żyje. Siostra wini za tragedię dyspozytorkę

Żal, pustka i ogromny ból. Wszystko to czuje pani Magdalena z okolic Lublina, która w sierpniu ub.r. pożegnała ukochanego brata. Mężczyzna zmarł na jej oczach, choć, jak twierdzi 43-latka, wcale nie musiał. Za jego śmierć wini dyspozytorkę numeru alarmowego, która nie wysłała karetki po pierwszym wezwaniu. Zamiast tego wolała dopytywać, czy pan Michał pił alkohol, a później sama wpisała tak w dokumentację.

karetka
07.01.2024 09:24 W Zakopanem brakuje karetek. Ratownicy apelują do mieszkańców, to może uratować życie

Zaskakujące doniesienia z Zakopanego. Medycy alarmują, iż mieszkańcy regionu powinni uczyć się właściwego udzielenia pierwszej pomocy. Powód jest wyjątkowo trywialny: jest za mało karetek, aby mieć pewność, że ratownicy dotrą na czas.

apteka logo szyld
04.01.2024 22:47 Popularny lek został wycofany ze sprzedaży. Jest w apteczkach bardzo wielu osób w Polsce

Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił decyzję, względem której z terenu całego kraju zostanie wycofany znany od lat lek przeciwbólowy APAP. Zakazane zostało wprowadzenie go do obrotu. Przyczyna jest poważna.

śmigłowiec lpr budynki lot
20.12.2023 18:30 Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 60-letni mężczyzna

W miejscowości góra pod Poznaniem doszło do tragedii na placu budowy zmarł 60-letni mężczyzna. Do akcji włączono śmigłowiec noc niczego pogotowie ratunkowego.

karetka pogotowia
08.12.2023 15:51 Kobieta zaczęła rodzić na klatce schodowej. Nie było chwili do stracenia

W Poznaniu doszło do niecodziennych narodzin. Kobieta zaczęła rodzić na klatce schodowej. Ratownicy, którzy zjawili się na miejscu, napotkali matkę i nowonarodzone dziecko zawinięte w kocyk. O sprawie opowiedziała babcia dziecka.

karetki
16.11.2023 13:58 Nie żyje kierowca karetki. Zmarł nagle, zostawił żonę i dzieci

Ogromny cios dla ratowników pracujących w przemyskiej stacji pogotowia ratunkowego. Jak przekazano w środowym komunikacie, nie żyje jeden z członków tamtejszej ekipy. Pan Stanisław, który był kierowcą załogi, odszedł nagle w wieku 60 lat. Jego koledzy pożegnali go w poruszających słowach.

karetka Sejm
13.11.2023 16:35 Nowy poseł zabrany przez karetkę na SOR. "Ból potworny"

Do hotelu sejmowego wezwano karetkę. Pilnej pomocy medycznej wymagał jeden z nowych posłów. Dariusz Matecki potwierdził ten incydent. - Ból potworny - napisał polityk. Wszystko działo się jeszcze przed zaprzysiężeniem w Sejmie.

straż pożarna droga drzewo
04.11.2023 11:07 Tragiczny wypadek z udziałem karetki. Nie żyje pacjent

Tragiczny wypadek z udziałem karetki na Mazowszu. Wichury obaliły jedno z drzew, a to stało się dla pogotowia śmiertelną pułapką. Ratownicy medyczni oraz 90-letni pacjent podłączony do specjalnej aparatury potrzebowali pilnej pomocy. Potwierdzono, iż ziścił się jeden z najgorszych scenariuszy.

pogotowie ratunkowe
02.11.2023 15:14 Dramatyczne sceny na cmentarzu. W akcji straż i pogotowie, liczyła się każda sekunda

Niezwykle groźne zdarzenie na cmentarzu parafialnym w wielkopolskiej Dobrzycy. Jedna z osób, które przyszły 1 listopada na groby swoich bliskich wymagała pilnej interwencji medycznej. Do akcji jako pierwsi ruszyli będący na terenie nekropolii druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. W pewnej chwili konieczne było nawet użycie defibrylatora. Co dokładnie się stało?

karetka
25.10.2023 15:53 Głogów. Nie żyje 14-latka. Dziewczynka zasłabła tuż przed szkołą

Tragiczne zdarzenie przed jedną ze szkół średnich w Głogowie na Dolnym Śląsku. W środę (25 października) nad ranem przed placówką pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który wezwano do 14-letniej dziewczynki. Nastolatka chwilę wcześniej straciła przytomność, a na pomoc jako pierwsi pospieszyli jej świadkowie. Niestety, po krótkim czasie ze szpitala napłynęły smutne wieści.

wypadek A1
28.09.2023 22:34 Tragedia na A1, nie żyje cała rodzina. Ujawniono dokumentację ratowników

Nowe informacje ws. śmiertelnego wypadku na autostradzie A1, w której zginęła trzyosobowa rodzina. Dokumentacja ratowników medycznych obecnych na miejscu zdarzenia ujawniła nieznane dotąd fakty o 31-letnim kierowcy BMW.