Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem. Prezydent USA złożył istotną deklaracje
Piotr Dutka
Piotr Dutka 30.03.2022 21:48

Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem. Prezydent USA złożył istotną deklaracje

President Joe Biden and President Volodymyr Zelensky
Wikipedia

Wołodymyr Zełenski poinformował, że przez ponad godzinę rozmawiał z Joe Bidenem. W tym czasie poinformował przywódcę Stanów Zjednoczonych o sytuacji na froncie oraz ocenił postępy przy stole negocjacyjnym. Prezydent Ukrainy przekazał, że jego kraj może liczyć na wsparcie Amerykanów.

- Właśnie skończyłem godzinną rozmowę z prezydentem USA. Podzieliłem się oceną sytuacji na polu walki i przy stole negocjacyjnym - poinformował za pośrednictwem Twittera, Wołodymyr Zełenski.

Przywódca okupowanej Ukrainy podkreślił, że głównym tematem rozmów z prezydentem USA było konkretne wsparcie obronne, które w tej niezwykle ciężkiej sytuacji mogłoby odmienić losy wojny.

Ważna rozmowa Zełenskiego z Bidenem. Padły jasne deklaracje

Dodatkowo prezydenci debatowali na temat nowego pakietu wzmocnionych sankcji, a także pomocy makrofinansowej oraz humanitarnej.

Tuż po zakończeniu rozmowy, swój komunikat wydał również Biały Dom. Poinformowano w nim, że rozmowa dotyczyła wsparcia militarnego, ekonomicznego i humanitarnego. Wiadomo, że USA dyskutowało na temat wzmożonej pomocy dla Ukrainy.

Przywódcy omówili również wysiłki USA oraz sojuszników, by "zidentyfikować dodatkowe zdolności" wojskowe, którymi Zachód mógłby wesprzeć obronę Ukrainy.

Jak poinformowały zachodnie media, Joe Biden powiedział Zełenskiemu, że USA przekaże ukraińskiemu rządowi dodatkowe 500 milionów dolarów bezpośredniej pomocy budżetowej

Warto zaznaczyć, że rozmowa na linii Biden - Zełenski była pierwszą od 11 marca. Doszło do niej tuż po rozmowach ukraińskiego prezydenta m.in. z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl