Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Adam Glapiński na Forum w Davos. Zdradził, co dalej ze stopami procentowymi
Natalia Janus
Natalia Janus 23.05.2022 21:22

Adam Glapiński na Forum w Davos. Zdradził, co dalej ze stopami procentowymi

Pieniądze
Marek BAZAK

- Prawdopodobnie będziemy dalej podwyższać stopy procentowe - oznajmił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Takie słowa bez wątpienia mrożą krew w żyłach wszystkim kredytobiorcom.

Glapiński: "Choć trudno optymizm, trzeba patrzeć szerzej"

Taka deklaracja na pewno nie uspokoi wszystkich polskich kredytobiorców. Szef NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podkreślił, że trzeba liczyć się z tym, iż polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidzianych wydarzeń o zasięgu globalnym. Zaznaczył, że z tego powodu polski bank centralny będzie musiał "taką niepewność" uwzględnić w swoich decyzjach.

Jednak Szef NBP starał się zachować swoje "przesłanie" w pozytywnej narracji, i wypowiedziach przytaczał myśli niemieckiego filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibniza. Tak przekonywał, że "Polska nie ma żadnych powodów do kompleksów".

- I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się "w najlepszym z możliwych światów" - stwierdził Glapiński.

Na tym jednak nie skończył. - Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym - bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może - ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu - kontynuował swoje rozważania.

"Będziemy podwyższać stopy procentowe"

Po tam poetyckim wstępie, Glapiński postanowił wrócić do tematu stóp procentowych, i jak sam stwierdził ich "zdecydowanego podwyższania w Polsce".

Prezes NBP poinformował, że taka polityka będzie prawdopodobnie kontynuowana w kolejnych miesiącach "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". - Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - dodał.

Taką informację Glapiński ponownie zapieczętował słowami Leibniza. Jak stwierdził "żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze". Jak dodał "jest z tego osobiście bardzo dumny".

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i podnosiła je co miesiąc. Łącznie po ośmiu podwyżkach - w tym majowej o 75 pb - główna stopa referencyjna wzrosła o 5,15 pkt proc. do 5,25%.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, goniec.pl