Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > RCB ostrzega przed dezinformacją. Cztery typy nowych, fałszywych treści
Maria Glinka
Maria Glinka 23.05.2022 18:49

RCB ostrzega przed dezinformacją. Cztery typy nowych, fałszywych treści

Flickr/włodi, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Flickr/włodi, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed kolejną akcją dezinformacyjną. W internecie krążą fałszywe wpisy dotyczące rzekomego uczestnictwa Wojska Polskiego w wojnie w Ukrainie. Centrum udostępniło cztery nieprawdziwe treści, które można znaleźć w mediach społecznościowych.

"Zachowaj spokój i sięgaj po informacje z wiarygodnych źródeł", czytamy we wpisie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) na Twitterze.

Cztery kłamstwa o udziale Polaków w wojnie. RCB tłumaczy

RCB ostrzega, że w mediach społecznościowych znów pojawiły się fałszywe informacje na temat udziału polskich wojsk w wojnie w Ukrainie. Z ustaleń centrum wynika, że po sieci krążą cztery typy "dezinformujących treści".

W internecie można znaleźć informację, że "Polskie Siły Zbrojne oficjalnie przyłączyły się do wojny na Ukrainie". Poza ogólnymi sformułowaniami można natknąć się także na bardziej szczegółowe komunikaty.

RCB wskazuje, że dla uwiarygodnienia przekazu niektóre treści zawierają nazwy jednostek czy wskazują na regiony, w których mają działać polscy mundurowi. "Dwa bataliony polskiej piechoty wyszły z Kijowa i dotarły już do Pawłogradu", czytamy w drugiej, fałszywej informacji. Centrum tłumaczy, że fałszywe są także doniesienia, jakoby "polska piechota przygotowywana jest do przerzutu na front Avdiejewki".

Działania dezinformacyjne nie ograniczają się wyłącznie do komunikatów o rzekomym rozlokowaniu wojsk. W sieci można trafić na informację, że do Ukrainy, poza mundurowymi, został wysłany również ciężki sprzęt.

"Polskie oddziały przemieszczają się na Ukrainie wyposażone w działa przeciwpancerne, transportery opancerzone oraz sprzęt amerykański", czytamy w kolejnym nieprawdziwym komunikacie.

Jak uchronić się przed dezinformacją?

RCB apeluje do wszystkich użytkowników, aby weryfikowali informacje zamieszczone w internecie. "Nie daj się manipulować", czytamy na Twitterze centrum. Warto także sprawdzać kilka źródeł.

Wątpliwości powinny wzbudzić wpisy publikowane z kont, które nie mają zbyt wielu obserwujących. W fałszywych komunikatach dość często można natknąć się na błędy językowe, interpunkcyjne czy ortograficzne.

Warto pamiętać, że wojna w Ukrainie nie toczy się tylko na froncie - ma także wymiar informacyjny. Wiele komunikatów, które przekazują m.in. rosyjskie media, jest nieprawdziwych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl