Goniec.pl

SERGEI GAPON/AFP/East News

Kuriozalne słowa Łukaszenki. Zarzucił Polsce, że chce zająć część Ukrainy

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Aleksandr Łukaszenka podzielił się swoimi "obawami" z Władimirem Putinem podczas poniedziałkowego spotkania. Jego zdaniem Zachód, w tym Polska, zamierza "rozczłonkować Ukrainę". Stwierdził, że podobne plany przygotowano względem Białorusi.

Polska znalazła się na celowniku rosyjskiej propagandy już na początku inwazji na Ukrainę. W ostatnich tygodniach narrację Kremla zaczął powielać także Mińsk, a Aleksandr Łukaszenka próbował nawet przekonywać Białorusinów, że Polacy zazdroszczą im "dobrobytu" .

Łukaszenka o absurdalnych planach Polaków. "Są gotowi wejść i zająć Zachodnią Ukrainę"

W poniedziałek 23 maja przywódca Białorusi spotkał się z prezydentem Rosji w Soczi. Jak donosi agencja TASS, w trakcie spotkania "wyraził zaniepokojenie faktem, że Zachód podejmuje kroki zmierzające do rozczłonkowania Ukrainy".

W trakcie wystąpienia uderzył bezpośrednio w Polskę. -  Niepokoi nas to, że oni, Polacy, NATO, są gotowi wejść i zająć Zachodnią Ukrainę, tak jak to zrobili przed 1939 rokiem - przyznał Aleksandr Łukaszenka.

Dodał, że zachowanie Polski budzi niepokój "nie tylko z punktu widzenia dzisiejszego bezpieczeństwa". - Jest to również ich strategia dotycząca zachodniej Białorusi. Mamy więc uszy otwarte - przekonywał.

W trakcie propagandowego przemówienia wspomniał o rzekomych prośbach ze strony Kijowa. - Jak już mówiłem wcześniej, Ukraińcy jeszcze będą nas prosić, abyśmy nie pozwolili na oderwanie od Ukrainy jej zachodniej części, i innych części - wskazał.

Propagandyści uderzają w Polskę

W kontekście najnowszych stwierdzeń Aleksandra Łukaszenki należy pamiętać, że Rosja, najbliższy sojusznik Białoruś, okupuje należący do Ukrainy Krym już od 8 lat. W lutym 2022 r. Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy (Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej), po czym rozpoczął inwazję na ten kraj.

Wbrew tym wszystkim faktom zarówno Moskwa, jak i Mińsk wskazują, że to Zachód ma tajne plany względem Europy Wschodniej. Od wielu miesięcy Kreml forsuje narracje dotyczącą rzekomej chęci przejęcia przez Polskę zachodnich terenów Ukrainy.

W miniony piątek głos w tej sprawie zabrał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Jego zdaniem Polska już od dawna nie jest "przyjazna, a w ostatnich miesiącach stała się wrogiem". - Faktem jest, że może stanowić zagrożenie dla integralności terytorialnej Ukrainy - przyznał.

Propagandowe stwierdzenia naprostował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Współpraca Polski i Ukrainy musi być dla Rosji dużym zagrożeniem, skoro propaganda Kremla produkuje tak absurdalne bzdury - czytamy we wpisie, który opublikował na Twitterze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Papież Franciszek trafi na stół operacyjny. Ma poważne problemy zdrowotne
Czytaj więcej >

Świat

USA. Strzelanina podczas zakończenia roku szkolnego. Nie żyją dwie osoby
Czytaj więcej >

Świat

Atak na polskich turystów w Kolumbii. Wszystko nagrała kamera
Czytaj więcej >

Świat

Papież Franciszek w szpitalu. Wiemy, co się dzieje
Czytaj więcej >

Świat

Księżniczka Eugenia urodziła. Pokazała zdjęcie dziecka
Czytaj więcej >

Świat

Wojna księcia Harry'ego i Meghan Markle odbija się na ich dzieciach. Smutne urodziny Lilibet
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Jan Jałowczyk

Egipt: zatonęła łódź z 26. Polakami na pokładzie. Akcja ratunkowa służb
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

Żółty, trujący dym spowił cały Nowy Jork. Nagrania robią wrażenie
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

Włochy. Ojciec zapomniał o dziecku w aucie. Roczna dziewczynka zmarła
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

Afganistan. Wracali z wesela. Minibus runął w przepaść, nie żyje 25 osób, w tym 9 dzieci
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Franciszek przeszedł operację. Są nowe informacje o stanie zdrowia papieża
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

O krok od tragedii w parku rozrywki. 9-latek przeleciał kilka metrów nad ziemią
Czytaj więcej >