Goniec.pl
SERGEI GAPON/AFP/East News

SERGEI GAPON/AFP/East News

Kuriozalne słowa Łukaszenki. Zarzucił Polsce, że chce zająć część Ukrainy

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Aleksandr Łukaszenka podzielił się swoimi "obawami" z Władimirem Putinem podczas poniedziałkowego spotkania. Jego zdaniem Zachód, w tym Polska, zamierza "rozczłonkować Ukrainę". Stwierdził, że podobne plany przygotowano względem Białorusi.

Polska znalazła się na celowniku rosyjskiej propagandy już na początku inwazji na Ukrainę. W ostatnich tygodniach narrację Kremla zaczął powielać także Mińsk, a Aleksandr Łukaszenka próbował nawet przekonywać Białorusinów, że Polacy zazdroszczą im "dobrobytu".

EN 01173232 0017

Magdalena Ogórek żyje w strachu. Dziennikarka otrzymuje pogróżki, doszło nawet do ataku

CZYTAJ DALEJ

Łukaszenka o absurdalnych planach Polaków. "Są gotowi wejść i zająć Zachodnią Ukrainę"

W poniedziałek 23 maja przywódca Białorusi spotkał się z prezydentem Rosji w Soczi. Jak donosi agencja TASS, w trakcie spotkania "wyraził zaniepokojenie faktem, że Zachód podejmuje kroki zmierzające do rozczłonkowania Ukrainy".

W trakcie wystąpienia uderzył bezpośrednio w Polskę. -  Niepokoi nas to, że oni, Polacy, NATO, są gotowi wejść i zająć Zachodnią Ukrainę, tak jak to zrobili przed 1939 rokiem - przyznał Aleksandr Łukaszenka.

Dodał, że zachowanie Polski budzi niepokój "nie tylko z punktu widzenia dzisiejszego bezpieczeństwa". - Jest to również ich strategia dotycząca zachodniej Białorusi. Mamy więc uszy otwarte - przekonywał.

W trakcie propagandowego przemówienia wspomniał o rzekomych prośbach ze strony Kijowa. - Jak już mówiłem wcześniej, Ukraińcy jeszcze będą nas prosić, abyśmy nie pozwolili na oderwanie od Ukrainy jej zachodniej części, i innych części - wskazał.

Władimir Putin może trafić do sanatorium i stracić fotel prezydenta Rosji

Były szef brytyjskiego wywiadu ujawnił, Putin straci fotel prezydenta Rosji. Ma trafić do sanatorium

CZYTAJ DALEJ

Propagandyści uderzają w Polskę

W kontekście najnowszych stwierdzeń Aleksandra Łukaszenki należy pamiętać, że Rosja, najbliższy sojusznik Białoruś, okupuje należący do Ukrainy Krym już od 8 lat. W lutym 2022 r. Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy (Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej), po czym rozpoczął inwazję na ten kraj.

Wbrew tym wszystkim faktom zarówno Moskwa, jak i Mińsk wskazują, że to Zachód ma tajne plany względem Europy Wschodniej. Od wielu miesięcy Kreml forsuje narracje dotyczącą rzekomej chęci przejęcia przez Polskę zachodnich terenów Ukrainy.

W miniony piątek głos w tej sprawie zabrał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Jego zdaniem Polska już od dawna nie jest "przyjazna, a w ostatnich miesiącach stała się wrogiem". - Faktem jest, że może stanowić zagrożenie dla integralności terytorialnej Ukrainy - przyznał.

Propagandowe stwierdzenia naprostował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Współpraca Polski i Ukrainy musi być dla Rosji dużym zagrożeniem, skoro propaganda Kremla produkuje tak absurdalne bzdury - czytamy we wpisie, który opublikował na Twitterze.

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >