Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory 2023. Praca w obwodowej komisji wyborczej. Można nieźle zarobić
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.09.2023 15:52

Wybory 2023. Praca w obwodowej komisji wyborczej. Można nieźle zarobić

wybory
(zdj. ilustracyjne) Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Wybory 2023 coraz bliżej i coraz więcej osób zastanawia się, czy warto zasiąść w komisji wydającej karty do głosowania w lokalach wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) bardzo dokładnie wyjaśnia, kto może zostać członkiem takiej komisji. Wiadomo również, jakie pieniądze można za to dostać. Kwota należna za jeden dzień pracy kusi wielu.

Wybory 2023: praca w obwodowej komisji wyborczej

Czy warto być członkiem obwodowej komisji wyborczej? Jak zasiąść w obwodowej komisji wyborczej? Ile pieniędzy dostaje się za pracę w komisji wyborczej? Wybory 2023 przynoszą Polakom ze sobą znane pytania.

Praca przy wyborach 2023 może pomóc osobom, które szukają szybkiego sposobu na zarobienie nieco pieniędzy. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na to, że ich kandydatura zostanie zaakceptowana, a oni 15 października powitają wyborców wchodzących do lokali wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza ma bardzo restrykcyjne zasady tego, kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej. Wyjaśniamy i odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczących pracy przy wyborach 2023.

Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Praca przy wyborach 2023? Kto może zostać członkiem komisji obwodowej

Obwodowa komisja wyborcza ma cztery główne zadania. Są nimi: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalanie i podanie do publicznej wiadomości wyników głosowania w obwodzie oraz przesłanie tych wyników do właściwej komisji wyborczej.

Kto może zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej? Przepisy jasno stanowią, że musi być to osoba z polskim obywatelstwem, która najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18. rok życia. Dodatkowo osoba chcąca pracować przy wyborach 2023 nie nie może być pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu oraz nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

- Uwaga! Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa - podkreśla PKW w specjalnym komunikacie.

Kto nie może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej w czasie wyborów 2023? PKW dokładnie wyszczególniła listę tych osób. Są to: 

  • kandydat w wyborach;
  • komisarz wyborczy;
  • pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
  • pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
  • urzędnik wyborczy;
  • mąż zaufania;
  • obserwator społeczny;
  • osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:
    a) małżonkiem,
    b) wstępnym,
    c)  zstępnym,
    d) rodzeństwem,
    e) małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,
    f)  osobą pozostającą w stosunku przysposobienia – jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja;
  • pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu.

Ile zarabia się w komisji wyborczej? Na takie pieniądze możesz liczyć

Co należy zrobić, aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej? Przepisy jasno to regulują i konieczne jest dopełnienie formalności. Komisje przeprowadzające i nadzorujące głosowanie 15 października muszą zostać powołane do 25 września 2023 r. Wszystko zawarte zostało w kalendarzu wyborczym.

PKW wyjaśnia, że aby stać się członkiem komisji wyborczej, konieczne jest skontaktowanie się z komitetem wyborczym. - Możesz też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu, wtedy w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego Twoja kandydatura może zostać wykorzystana - czytamy w specjalnym komunikacie.

Praca przy wyborach 2023 może przynieść ze sobą pieniądze. Członkom obwodowej komisji wyborczej przysługuje bowiem dieta. Pieniądze należą się zarówno za pracę, jak i szkolenia członków nadzorujących przebieg wyborów w danym obwodzie. Ile zarobi przewodniczący komisji? Te osoby dostaną najwięcej pieniędzy, mowa aż o 800 zł. 700 zł diety należy się zastępcy przewodniczącemu, a 600 złotych trafi do kieszeni zwykłych członków obwodowej komisji wyborczej.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza