Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważna decyzja ws. abonamentu RTV. Znamy stawki na nadchodzący rok
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.05.2024 08:50

Ważna decyzja ws. abonamentu RTV. Znamy stawki na nadchodzący rok

pieniądze
fot. materiały własne

Abonament RTV jest kwestią, która stale budzi kontrowersje wśród obywateli. Mimo iż w ostatnim czasie coraz głośniej było o jego zniesieniu, to żadne konkretne decyzje wciąż nie zapadły. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas poniedziałkowego posiedzenia zdecydowała w sprawie wysokości opłat za abonament RTV, jakie obowiązywać będą w przyszłym roku.

Abonament RTV. Znamy stawki na nadchodzący rok

Abonament RTV jest obowiązkową opłatą, która dotyczy wszystkich obywateli, posiadających w swoim gospodarstwie domowym odbiorniki radiowe i telewizyjne. Polacy statystycznie bardzo niechętnie uiszczają należne kwoty, co w ostatnich miesiącach przyczyniło się do wzmożonych kontroli.

Uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, a także obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej jest Poczta Polska.

W przypadku braku uiszczenia opłaty ustalonej w decyzji administracyjnej jest wysyłane upomnienie, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego - informuje Poczta.

Rząd szykuje rewolucję w Kodeksie pracy. Oni zyskają staż pracy

KRRiT podjęła decyzje ws. stawek abonamentu RTV w 2025 roku

Obecnie miesięczna opłata za odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Abonament za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi już 27,30 zł. W przypadku używania niezarejestrowanego odbiornika kontroler może nałożyć karę w wysokości 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu, w którym stwierdzono naruszeni.

ZOBACZ: Zacznie się już 1 czerwca. Przełomowe zmiany w publicznej ochronie zdrowia

W ostatnim czasie rząd zapowiadał możliwe zmiany ws. abonamentu RTV, który mogłaby zastąpić stała i znacznie niższa opłata audiowizualna. Na chwilę obecną jednak nie podjęto w tej kwestii konkretnych działań.

W poniedziałek 13 maja Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała w sprawie stawek abonamentu RTV, jakie obowiązywać będą w przyszłym roku. 

Abonament RTV. Stawki na rok 2025

KRRiT podczas posiedzenia zdecydowała, że wysokość opłat za abonament RTV w roku 2025 nie ulegnie zmianie w porównaniu do obecnych stawek. W ubiegłym roku Rada również nie podniosła tych kwot. Oznacza to, że w 2025 roku miesięczna opłata za korzystanie z odbiornika radiowego dalej wynosić będzie 8,70 zł, a z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego - 27,30 zł.

ZOBACZ: Płacił składki przez 55 lat. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS

Należy również podkreślić, że dla osób, które do 25 stycznia uiszczą opłatę za abonament RTV z góry za cały rok, obowiązująca kwota będzie nieco niższa. Przysługiwać im będzie bowiem 10-procentowa zniżka.

 

Źródło: Goniec/Wirtualne Media