Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.05.2024 18:44

Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

stary dowód osobisty, pieniądze
Fot. domena publiczna, materiały własne

Jeden dokument z okresu PRL może podwyższyć twoją emeryturę. ZUS wypłaci ci większe pieniądze w przypadku przedstawienia, iż nie wszystkie lata pracy zostały wliczone podczas wyliczania kapitału początkowego. Wystarczy jeden zapis, aby comiesięcznie w ramach świadczenia emerytalnego otrzymywać wyższe kwoty. Sprawdź, czy nie masz swojego starego dowodu osobistego.

ZUS wypłaci emerytom większe pieniądze, potrzebny stary dokument

Stary dowód osobisty z PRL może doprowadzić do tego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększy kwotę wypłacanej emerytury. Seniorzy, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni podczas określania kapitału początkowego, mogą zgłosić się do urzędników z tym konkretnym dokumentem.

To właśnie stary dowód osobisty dostarczy niezbędnych informacji na temat zatrudnienia. Zaowocuje to uznaniem dłuższego stażu pracy, a co za tym idzie wypłacaniem większych pieniądze w ramach emerytury. Wyjaśniamy.

Awaria samolotu z Andrzejem Dudą na pokładzie. Doszło do usterki

Stary dowód z PRL może podwyższyć ci emeryturę

Podczas reformy przeprowadzonej w 1999 r. osoby zatrudnione w czasach PRL otrzymały kapitał początkowy. Niemniej niektóre osoby głośno wskazywały na to, że wyliczone lata pracy są krótsze niż rzeczywisty okres zatrudnienia. Powodem były braki w oficjalnych dokumentach.

ZOBACZ: Quiz o przedmiotach z PRL. Trudny test, niemal nikt nie zdobywa 7 punktów

Część przedsiębiorstw, które istniały w PRL i zatrudniały pracowników, nie pilnowała formalności, lub w okresie transformacji dokumenty były zwyczajnie gubione. Emerytura jest zatem niższa, gdyż brakuje dowodów na faktyczne zatrudnienie. Stary dowód osobisty z PRL może to zmienić. Zielona książeczka z PRL zawiera w sobie kluczowe dane.

Stary dowód pozwoli na przeliczenie kapitału początkowego

W starych dowodach z PRL znaleźć można rubrykę, gdzie wpisywano to, gdzie zatrudniona jest osoba korzystająca z dokumentu do potwierdzenia swojej tożsamości. ZUS na tej podstawie uzna lata pracy, których mogło wcześniej brakować podczas wyliczeń dotyczących emerytury.

ZOBACZ: Przepracowała w życiu tylko jeden dzień. Taką emeryturę dostaje

Urzędnicy przyjrzą się danym i ponownie przeliczą kapitał początkowy. Po dodaniu do niego stażu zmianie ulegnie wysokość należnej emerytury. Każdy stary dokument, gdzie zawarte są poświadczone formalnie dowody stażu pracy, mogą stanowić dowód w rozmowach o wysokości pieniędzy przelewanych przez ZUS. Sięgnąć można zatem nie tylko po stary dowód osobisty z PRL, ale również po starą książeczkę zdrowia, lub dokumenty wydawane przez zasady pracy (dokumentacja awansów, odcinki wypłat, dowody nagród).

Źródło: radiozet.pl