Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Polacy nie chcą 15. emerytury? Zaskakujące wyniki badań o dodatkowych pieniądzach dla seniorów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.09.2023 13:33

Polacy nie chcą 15. emerytury? Zaskakujące wyniki badań o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

pieniądze ZUS
materiały własne Iberion

Pieniądze z 15. emerytury powinny trafić do Polaków? Głośne zapowiedzi dodatkowego świadczenia emerytalnego, które po trzynastce i czternastce byłoby kolejną formą wsparcia emerytów podzieliło społeczeństwo. Pracownia SW Reseasrch na zlecane Goniec.pl zapytała Polaków, czy popierają wprowadzenie 15. emerytury. Niemal połowa jest przeciwna.

15. emerytura: co sądzą Polacy?

Emerytura w Polsce nie należy do wysokich i seniorzy znad Wisły nie mogą porównywać pieniędzy otrzymywanych od państwa z emerytami na zachodzie Europy. Oprócz standardowych przelewów od ZUS, Polacy otrzymują również dodatkowe pieniądze.

W ramach dodatkowych świadczeń emerytalnych seniorzy mogą liczyć na 13. emeryturę. Z założenia jednorazowa czternastka również weszła do kalendarza wypłat, ale w tym przypadku pieniądze nie trafiają do wszystkich. Obowiązują progi, a po przekroczeniu 2900 zł brutto emerytury dochodzi do pomniejszania wysokości 14. emerytury w ramach zasady złotówka za złotówkę.

W sierpniu 2022 r. Andrzej Duda podniósł temat 15. emerytury. - Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej - mówił prezydent. W odpowiedzi na pytania, czy 15. emerytura jest na liście możliwych do wprowadzenia rzeczy, Andrzej Duda dodawał, że “rząd na pewno powinien podejmować wszelkie działania”. Pracownia SW Research na zlecenie Goniec,pl zadała Polakom pytanie dotyczące ewentualnej piętnastki. Odpowiedź będzie dla rządzących zaskoczeniem.

ZUS czeka na dokumenty do końca września. Bez tego nie dokona wypłaty

Polacy zgodni w kwestii pieniędzy w ramach 15. emerytury

SW Research zbadało, czy Polacy chcą 15. emerytury. Pieniądze stanowią przed wyborami łatwy sposób na zdobycie sympatii osób, które pójdą 15 października do urn. Po niemożliwej wcześniej waloryzacji 500 plus przyjdzie czas na wprowadzenie trzeciego dodatkowego świadczenia emerytalnego?

“Czy popiera Pan/Pani wprowadzenie 15. emerytury?”. Takie pytanie usłyszeli respondenci biorący udział w badaniu SW Research. Zaledwie 27% badanych odpowiedziało, że tak. Przeciwnym wprowadzeniu piętnastki jest aż 47,4% respondentów. 25,6% pytanych nie miało zdania w tej kwestii.

Przeciw wprowadzeniu 15. emerytury było 45,1% kobiet oraz 50% mężczyzn biorących udział w badaniu SW Research zleconego przez Goniec.pl. Co ciekawe pieniądze w ramach dodatkowego świadczenia emerytalnego połączyły Polaków mimo widocznych przeważnie różnic zależnych od miejsca zamieszkania. Przeciwko wprowadzeniu 15. emerytury byli zarówno mieszkańcy wsi (44,5%), osoby mieszkające w miastach do 20 tys. mieszkańców (51%), a nawet osoby z dużych ośrodków. 51,5% respondentów z miast mających od 200 do 499 tys. mieszkańców wybrali opcję przeciwną wprowadzeniu piętnastki. Osoby z miast powyżej 500 tys. Również są przeciwne tej formie wspierania seniorów. Opcję “nie” wybrało w tym przypadku 53,8% ankietowanych. Jedynie w jednej grupie Polaków opcja wprowadzenia 15. emerytury zyskała aprobatę.

Tylko osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym chcą 15. emerytury

Przeciwni 15. emeryturze są nie tylko młodzi. W przypadku osób do 24. roku życia aż 52,1% respondentów SW Research opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu piętnastki. W tym przedziale wiekowym dodatkowe pieniądze dla seniorów w tej formie wspiera zaledwie 15,3% badanych. 32,6% osób mających mniej niż 24 lata nie ma zdania. Najmniejsza różnica między popierającymi 15. emeryturę i jej przeciwnikami została ujawniona wśród badanych mających więcej niż 50 lat. Tutaj za wprowadzeniem piętnastki jest 34% badanych. 38% jest natomiast przeciw. 28% respondentów w tym przedziale wiekowym stwierdziło, że trudno im jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Co ciekawe, badanie SW Research tylko w przypadku respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym odnotowało większe poparcie dla wprowadzenia 15. emerytury niż przeciw pomysłowi trzeciego po trzynastce i czternastce świadczenia pieniężnego. Aż 45,9% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym chciałoby wprowadzenia 15. emerytury. Przeciw w tej grupie było zaledwie 28,2%. 

Zupełnie inaczej wyglądało to wśród osób posiadających wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne. Za wprowadzeniem piętnastki było zaledwie 15,3% badanych, a przeciw aż 50,9%. Co z resztą? Osoby, które ukończyły studia i mogą pochwalić się wykształceniem wyższym w 51,3% były przeciwne wprowadzeniu 15. emerytury. Za było zaledwie 25,1% z tej grupy badanych. Podobnie wygląda to w przypadku osób zarabiających więcej niż 5000 zł miesięcznie. W tym przypadku twierdząco na pytanie o wprowadzenie 15. emerytury odpowiedziało 23,7% respondentów SW Research, a przeciw temu pomysłowi opowiedziało się 54,5%.

Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 sierpnia metodą badawczą CAWI, na reprezentatywnej grupie 804 Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.