Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze do emerytury. ZUS wypłaci niektórym nawet 330,07 zł miesięcznie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 11.05.2024 10:17

Dodatkowe pieniądze do emerytury. ZUS wypłaci niektórym nawet 330,07 zł miesięcznie

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Emeryci nawet nie wiedzą, że ZUS wypłacać im może dodatkowe pieniądze. Mowa o dwóch dodatkach wynoszących odpowiednio 330,07 zł lub 49,51 zł. Niższa kwota należy się jedynie wdowcom lub wdowom w ramach dodatku kompensacyjnego. Potrzebny jest jednak wniosek.

Dodatkowe pieniądze od ZUS do emerytury, rocznie to blisko 4 tys. zł

Dodatkowe pieniądze do emerytury są dla części seniorów sporym źródłem zasilania domowego budżetu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca szereg dodatków, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Emerycie, te pieniądze ci się należą. ZUS nie wypłaci ich jednak samodzielnie i automatycznie.

Mowa o dwóch dodatkach, które są ze sobą połączone. Dodatek kompensacyjny to pieniądze należne dla wdów i wdowców po emerytach pobierających dodatek kombatancki. Miesięcznie na konto seniora dodatkowo wpływać może albo 49,51 zł albo 330,07 zł.

Wszyscy się mylili. Pogoda zaskoczy po raz kolejny

330,07 zł miesięcznie od ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Komu przysługuje dodatek kombatancki? Przepisy stanowią jasno, iż ZUS wypłaci ci pieniądze w ramach tego świadczenia tylko w przypadku, gdy pobierasz już emeryturę lub rentę i jesteś kombatantem lub ofiarą represji.

ZOBACZ: Szykują się ogromne zmiany ws. zasiłku pogrzebowego. Trzeba wiedzieć

Od 1 marca 2024 r. wysokość dodatku kombatanckiego to 330,07 zł miesięcznie. Oznacza to, że część emerytów traci rocznie 3960,84 zł, gdyż mimo uprawnienia do pobierania świadczenia nie dostarczyli do ZUS wymaganych dokumentów. Urzędnicy wypłacą pieniądze dopiero po złożeniu wniosku i udowodnieniu, że dodatek ten faktycznie przysługuje emerytowi ubiegającemu się o jego przyznanie.

Jakie dokumenty wymagane są do przyznania dodatku kombatanckiego do emerytury? ZUS wyjaśnia to na swojej stronie internetowej. Wystarczy dołączyć jeden z trzech dokumentów potwierdzające uprawnienia kombatanckie:

  • szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprzed 18 maja 2014 r.,
  • ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r.

ZUS wypłaci pieniądze wdowom i wdowcom. Są warunki

Jesteś wdową lub wdowcem po osobie, która otrzymywała dodatek kombatancki? Ty również możesz zgłosić się do ZUS po dodatkowe pieniądze. Przelewy będą niższe, ale nadal daje to wsparcie finansowe na poziomie 594,12 zł rocznie. Mowa o dodatku kompensacyjnym.

ZOBACZ: Pokazała, jak ubrała się na komunię. Wybuchła awantura

Jeśli pobierasz emeryturę lub rentę i jesteś wdową lub wdowcem po osobie, która była kombatantem lub była uprawniona do otrzymania dodatku złóż wniosek o dodatek kompensacyjny. Do wniosku dołącz zaświadczenie Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które potwierdzaj Twoje uprawnienia jako członka rodziny - wyjaśnia ZUS w komunikacie na temat tego dodatkowego świadczenia.

Urzędnicy zastrzegają jednak, iż w przypadku, gdy emerytowi przysługuje prawo do tego, by pobierać więcej niż jedno świadczenie emerytalne lub rentę, to ZUS ma prawo do przyznania wyłącznie jednego dodatku kombatanckiego oraz jednego dodatku kompensacyjnego. Świadczenia nie są wypłacane bowiem w ramach emerytur, a w związku z osobistym wnioskiem emeryta.

pieniadze-emerytura-dodatek-zus.jpg
Takie pieniądze przysługują uprawnionym do dodatków. Fot. ZUS

Źródło: ZUS