Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaci pieniądze na wniosek. Bez niego wypłata przepadnie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.05.2024 19:40

ZUS wypłaci pieniądze na wniosek. Bez niego wypłata przepadnie

ZUS
fot. Pxhere

Tak zwane świadczenie niezrealizowane przysługują rodzinie zmarłej osoby. Chodzi na przykład o emeryturę, której mimo złożonego wniosku nie wypłacono, ponieważ świadczeniobiorca zmarł. Członkowie rodziny mogą odzyskać należne pieniądze, jednak muszą skontaktować się z ZUS-em. 

Świadczenia nierealizowane

Świadczenia nierealizowane to takie świadczenie, do którego osoba zmarła była uprawniona przed śmiercią, ale nie zostało ono wypłacone. To również świadczenie, o które zmarły złożył wniosek, ale nie otrzymał od ZUS-u decyzji o jego przyznaniu, a które mu się należało. Może to też dotyczyć powiększonej emerytury, o której przyznanie nasz bliski wnioskował, jednak przed ponownym ustaleniem wysokości emerytury zmarł.

Taką emeryturę otrzyma Andrzej Duda. Wielu może tylko pozazdrościć

Kto może się ubiegać

Świadczenia niezrealizowane przysługują najbliższym osoby zmarłej, które wspólnie z nią zajmowały się prowadzeniem gospodarstwa domowego. Wyjątkiem od tej reguły są dzieci osoby zmarłej, które również mogą się ubiegać o tego rodzaju świadczenie, mimo że nie prowadziły wspólnie domu. Należy jednak pamiętać o tym, że zostanie ono rozdzielone równo między rodzeństwem. O świadczenie niezrealizowane może się również ubiegać osoba prowadząca ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe, ale niebędąca jego żoną lub mężem. 

Jak złożyć wniosek

Osoby upoważnione mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenie niezrealizowanego wyłącznie do roku od śmierci bliskiej osoby. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć wniosek ENS, którego wzór dostępy jest na stornie internetowej ZUS-u. Potrzebny będzie również dokument potwierdzający tożsamość oraz pokrewieństwo ze zmarłym, a także odpis aktu zgonu. Na koniec trzeba też pamiętać o dokumencie potwierdzającym wspólne prowadzenie gospodarstwa, lub dowód na to, że miało się wkład w utrzymanie osoby nieżyjącej. Dokumenty można składać zarówno osobiście w ZUS-ie, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznie. 

 

Źródło: Interia.pl, Zus.pl