Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Premier poruszył ważne kwestie ws Ukrainy. Padły mocne zapewnienia
Piotr Dutka
Piotr Dutka 04.03.2022 20:34

Wojna w Ukrainie. Premier poruszył ważne kwestie ws Ukrainy. Padły mocne zapewnienia

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

- Upominam naszych przyjaciół, partnerów z zachodu, żeby sami sobie nie zaprzeczali. Nie mogą się skryć za parawanem egoizmu. Dzisiaj Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność i niepodległość. - powiedział premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń". Szef polskiego rządu zapewnił również, że sankcje, które zostały nałożone na Rosję, są niezwykle dotkliwe.

Premier w ostrych słowach wypowiedział się na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę, podkreślając, że naród ukraiński chce walczyć o suwerenność swojego kraju.

- Rozmawiałem dzisiaj z ambasadorem Bartoszem Cichockim, który trwa na posterunku w Kijowie. Mówił o tym, że trudno spotkać mężczyznę, który nie byłby uzbrojony, że jest ogromna mobilizacja narodu ukraińskiego. Chcą bronić wolności, suwerenności - rozpoczął szef polskiego rządu.

Premier podkreślił również, że nasz kraj mocno zaangażował się w pomoc Ukraińcom. -Pomagamy przekazując żywność, materiały opatrunkowe, lekarstwa do miast zachodniej Ukrainy, ale docieramy również do miast wschodniej Ukrainy: do Charkowa, do Kijowa, gdzie jest najtrudniej - dodał.

Szef rządu poinformował, że Polska spełnia istotną rolę, będąc tzw. wielkim hubem humanitarnym dla całej Ukrainy.

Wojna w Ukrainie. Premier Morawiecki jest w stałym kontakcie z każdym z liderów zachodniej Europy

Według informacji przekazanych przez premiera, nałożone sankcje są niezwykle dotkliwe. Podkreślił, że te, które były zasądzone wcześniej, tuż po ataku na Donbas oraz Ługańsk, a także po zajęciu Krymu były łagodne, a wręcz bardzo delikatne.

- Te dzisiejsze sankcje, jak patrzymy na to, co dzieje się z walutą rosyjską, giełdą rosyjską, finansami rosyjskimi, budżetem - one uderzyły bardzo celnie. Teraz moim zadaniem jest to, żeby te sankcje podtrzymać. - dodał Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaapelował do zachodnich partnerów, prosząc ich, by nie byli biernymi obserwatorami. - Upominam naszych przyjaciół, partnerów z zachodu, żeby sami sobie nie zaprzeczali. Nie mogą się skryć za parawanem egoizmu. Dzisiaj Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność i niepodległość. - przekazał premier.

- To, że mówimy jednym głosem. To, że Polska reżyseruje sankcje. To, że umacniamy wschodnią flankę NATO - tego się Kreml nie spodziewał. To jest sukces Zachodu, ale trudno mówić o długofalowym sukcesie tak długo, jak giną niewinni ludzie. - dodawał.

Szczególny wydźwięk zyskały słowa odnoszące się gazociągów Nord Stream.

-Trudno nie być wstrząśniętym tymi tragediami. Powiedziałem w Berlinie, że gazociągiem Nord Stream 2 i 1, będzie płynął nie tylko gaz, jeśli będzie płynął, tylko również krew niewinnych osób, które giną na Ukrainie. - podkreślił szef rządu.

- W tym czasie, kiedy Rosjanie otwierają ogień do ukraińskich kobiet, dzieci, osiedli. kiedy mordują niewinnych ludzi, my otwieramy nasze granice, drzwi i nasze serca. - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wojna w Ukrainie. Osoby pomagające Ukrainie zyskają szereg ulg.

- Zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić już na najbliższe posiedzenie Sejmu. Chcemy, by osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę - zapowiedział na antenach Polsatu premier Morawiecki.

Podkreślił, że te pieniądze mogłyby być przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia czy ogrzewania.

Premier podziękował również wszystkim Polakom, którzy żywo zaangażowali się w pomoc potrzebującym Ukraińcom.

- Chciałem bardzo gorąco podziękować wszystkim Polakom, którzy tak pięknie, tak powszechnie otwarli swoje serca dla ukraińskich rodzin, dla kobiet z dziećmi przede wszystkim, bo wielu mężczyzn zostało, żeby walczyć o niepodległy kraj. - przekazał szef rządu.

Na koniec skierował swoje słowa do przedstawiciele wszystkich sił politycznych w kraju i Europie.

- Dziękuję wszystkim siłom politycznym, społecznym, które zjednoczyły się wokół tego celu. Solidarność i wspólne dostrzeganie tego ryzyka jest bardzo ważne. - podsumował premier Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Polsat News