Goniec.pl

GENYA SAVILOV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Szwecja zaoferowała Ukrainie gigantyczną pomoc. Na stole niebotyczna kwota

4 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Ukraina w ciągu najbliższych dni może liczyć na solidne wsparcie finansowe. Szwedzki minister finansów, Mikael Damberg poinformował Bank Światowy, że jego kraj planuje udzielić gwarancji w wysokości 50 mln dolarów, mającą składać się na pożyczkę Banku Światowego dla Ukrainy. Jak się okazuje, ta kwota zostanie dołączona do kredytu w wysokości 350 mln, który już wkrótce ma zostać przekazany stronie ukraińskiej.

W niezwykle trudnej sytuacji zaatakowana Ukraina może liczyć na wsparcie wielu instytucji, a także państw. Istotną pomoc zaoferowała Szwecja, która zdecydowała się wesprzeć finansowo naszych wschodnich sąsiadów.

- Głównymi priorytetami rządu jest dalsze forsowanie dotkliwych sankcji wobec Rosji, wspieranie Ukrainy, a także ustawiczne wzmacnianie Szwecji. Ukraina znajduje się w sytuacji ostrego kryzysu, a jej stabilność finansowa i gospodarcza może dalej słabnąć w wyniku agresji Rosji. Szwecja wniesie około pół miliarda koron na wsparcie Ukrainy. Będą to dodatkowe fundusze, oprócz pożyczki, którą Bank Światowy już przygotowuje, które zostaną przekazane rządowi w Kijowie - poinformował minister finansów Mikael Damberg.

Wojna w Ukrainie. Cały świat pomaga zaatakowanej Ukrainie. Szwecja udzieliła gwarancji w wysokości 50 milionów dolarów

Jak wskazuje Mikael Damberg, nadzwyczajna sytuacja wymaga specjalnych środków. Resort szwedzkich finansów dodaje, że planowana pożyczka ma być kontynuacją programu pożyczek i reform, który Ukraina otrzymała w ubiegłym roku. Również Bank Światowy może niezwłocznie rozpocząć swoją pomoc dla zaatakowanego kraju. W momencie, gdy Ukraina nie będzie w stanie spłacić kredytu, gwarancja Szwecji będzie finansowana z budżetu pomocowego.

- Pomijając bezpośrednie ludzkie cierpienie, jakie powoduje wojna, rozwój gospodarczy Ukrainy jest poważnie zagrożony. Udzielając gwarancji Bankowi Światowemu, Szwecja wspiera finansowo Ukrainę w tej bardzo trudnej sytuacji gospodarczej - poinformowała minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej Matylda Ernkrans.

Warto zaznaczyć, że premier Ukrainy potwierdził już, że na konto Narodowego Banku Ukrainy wpłynął przelew ze Szwecji opiewający na 500 milionów koron (równowartość 225 milionów złotych).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wojna w Ukrainie. Rosyjski pocisk uderzył w posiadłość Zełeńskiego? Prezydent Ukrainy skomentował krótko

  • Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski przekazał właśnie pozytywne informacje. Rosja odpowie za zbrodnie?

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarze podejrzewali, że bije własne dziecko. Prawda okazała się być równie dramatyczna
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaręczyli się, gdy byli nastolatkami. Ślub wzięli 60 lat później, wszystko przez jedną decyzję
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia na autostradzie, pięcioro dzieci zginęło w ułamku sekundy. Auto roztrzaskało się na drzewie
Czytaj więcej >

Świat

Na terenie Niemiec zaginął Mateusz Borkowski. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach 32-latka
Czytaj więcej >

Świat

Raport Gońca ze Świata. Putin odwiedza Ukrainę, a Trump wzywa do protestów
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]