Goniec.pl > Świat > Wojna w Ukrainie. Szwecja zaoferowała Ukrainie gigantyczną pomoc. Na stole niebotyczna kwota
Piotr Dutka
Piotr Dutka 04.03.2022 19:48

Wojna w Ukrainie. Szwecja zaoferowała Ukrainie gigantyczną pomoc. Na stole niebotyczna kwota

GENYA SAVILOV/AFP/East News
GENYA SAVILOV/AFP/East News

Ukraina w ciągu najbliższych dni może liczyć na solidne wsparcie finansowe. Szwedzki minister finansów, Mikael Damberg poinformował Bank Światowy, że jego kraj planuje udzielić gwarancji w wysokości 50 mln dolarów, mającą składać się na pożyczkę Banku Światowego dla Ukrainy. Jak się okazuje, ta kwota zostanie dołączona do kredytu w wysokości 350 mln, który już wkrótce ma zostać przekazany stronie ukraińskiej.

W niezwykle trudnej sytuacji zaatakowana Ukraina może liczyć na wsparcie wielu instytucji, a także państw. Istotną pomoc zaoferowała Szwecja, która zdecydowała się wesprzeć finansowo naszych wschodnich sąsiadów.

- Głównymi priorytetami rządu jest dalsze forsowanie dotkliwych sankcji wobec Rosji, wspieranie Ukrainy, a także ustawiczne wzmacnianie Szwecji. Ukraina znajduje się w sytuacji ostrego kryzysu, a jej stabilność finansowa i gospodarcza może dalej słabnąć w wyniku agresji Rosji. Szwecja wniesie około pół miliarda koron na wsparcie Ukrainy. Będą to dodatkowe fundusze, oprócz pożyczki, którą Bank Światowy już przygotowuje, które zostaną przekazane rządowi w Kijowie - poinformował minister finansów Mikael Damberg.

Wojna w Ukrainie. Cały świat pomaga zaatakowanej Ukrainie. Szwecja udzieliła gwarancji w wysokości 50 milionów dolarów

Jak wskazuje Mikael Damberg, nadzwyczajna sytuacja wymaga specjalnych środków. Resort szwedzkich finansów dodaje, że planowana pożyczka ma być kontynuacją programu pożyczek i reform, który Ukraina otrzymała w ubiegłym roku. Również Bank Światowy może niezwłocznie rozpocząć swoją pomoc dla zaatakowanego kraju. W momencie, gdy Ukraina nie będzie w stanie spłacić kredytu, gwarancja Szwecji będzie finansowana z budżetu pomocowego.

- Pomijając bezpośrednie ludzkie cierpienie, jakie powoduje wojna, rozwój gospodarczy Ukrainy jest poważnie zagrożony. Udzielając gwarancji Bankowi Światowemu, Szwecja wspiera finansowo Ukrainę w tej bardzo trudnej sytuacji gospodarczej - poinformowała minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej Matylda Ernkrans.

Warto zaznaczyć, że premier Ukrainy potwierdził już, że na konto Narodowego Banku Ukrainy wpłynął przelew ze Szwecji opiewający na 500 milionów koron (równowartość 225 milionów złotych).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl