Goniec.pl
Powrót do Ukrainy w ciagu 15 dni, inaczej kara więzienia. Nowe przepisy

RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Ukraiński parlament chce zmian. Obywatele będą musieli wrócić w ciągu 15 dni, inaczej trafią do więzienia

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wszyscy Ukraińcy, którzy zgodnie z przepisami mogą zasilić szeregi rodzimego wojska, będą musieli wrócić do kraju? Stanie się tak, gdy w Ukrainie przyjęta zostanie procedowana właśnie nowa ustawa. W przypadku zignorowania nowych przepisów grozi kara więzienia do nawet 10 lat. Polski rynek pracy czeka ogromny cios?

W odpowiednio polskiego parlamentu w Ukrainie trwają prace nad nowymi przepisami, które dla wielu osób zatrudniających obywateli Ukrainy jest widmem stracenia pracowników z dnia na dzień.

Maria Zacharowa

Rosyjskie MSZ ostrzega Warszawę po przejęciu "Szpiegowa". Reakcja będzie "adekwatna i skuteczna"

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy objęci obowiązkiem mobilizacji zostaną przepisami zobligowani do tego, by wrócić do kraju i bronić ojczyzny. Nie będzie możliwości na odłożenie tej decyzji w czasie, nowa ustawa jest bardzo dokładna. Politycy chcą, by kara za brak powrotu do Ukrainy była dotkliwa.

Ukraińcy będą masowo wracać do kraju? Nowa ustawa namiesza również w Polsce

Od początku wojny w Ukrainie Wołodymyr Zełenski pozostaje w Kijowie. Prezydent zdecydował się nie tylko na wprowadzenie stanu wojennego, ale również na to, by granic kraju nie opuścili ludzie w wieku poborowym.

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo przyjęta zostanie nowa ustawa, która jeszcze bardziej rozszerzy obowiązek obrony swojego kraju przed rosyjskim okupantem. W ukraińskim parlamencie procedowana jest ustawa nakazująca powrót do kraju w ciągu 15 dni od przyjęcia nowych przepisów.

Dokument nie został jeszcze oficjalnie przyjęty, ale nastawienie ukraińskiej sceny politycznej pozwala wysnuć wnioski, iż jest to jedynie kwestia najbliższego czasu. W Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy pojawił się 8 kwietnia. Już dwa dni później - 10 kwietnia - odbyło się jego pierwsze czytanie.

Joe Biden zatwierdził kolejną pomoc dla Ukrainy, wcześniej rozmawiał z Wołodomyrem Zełenskim

Jest decyzja Joe Bidena, będzie kolejna transza pomocy dla Ukrainy. "Nie możemy teraz odpocząć"

CZYTAJ DALEJ

Polscy pracodawcy od lat sięgający po pracowników z Ukrainy z trwogą patrzą na proces legislacyjny przepisów wymagających powrót do objętego kraju wojną i późniejszą niemożność jego opuszczenia. W przypadku przyjęcia nowej ustawy w dwa tygodnie z Polski wyjdzie nawet kilkaset tysięcy pracowników. Polska gospodarka i polscy pracodawcy mogą mieć problem z załataniem tak dużej dziury na rynku pracy.

Nie będą mieli wyjścia, zignorowanie przepisów zagrożone jest karą więzienia

Nowe przepisy, które procedowane są obecnie w ukraińskim parlamencie, są bardziej dokładne niż ogłoszona wcześniej powszechna mobilizacja. Nie będzie możliwości ich zignorowania.

Niestawienie się w ciągu 15 dni od wprowadzenia nowych przepisów wiązać będzie się z poważnymi konsekwencjami. W projekcie ustawy znaleźć można zapis zmieniający dotychczasowe brzmienie Kodeksu karnego.

Zignorowanie obowiązku powrotu do kraju osoby objętej mobilizacją w obliczu wojny będzie niosło ze sobą karę pozbawienia wolności od 5 do 10 lat. Wizja ta zmusi osoby pracujące poza granicami Ukrainy na powrót i walkę z rosyjskim okupantem.

Przewidziano wyjątki

Ustawa popierana przez polityków z każdej strony ukraińskiego parlamentu, w tym przez członków partii rządzącej zawiera pewne wyjątki. Są one jasno określone i nie trafiają w klucz pracowników wybieranych przez polskich pracodawców.

Kto nie będzie musiał wrócić do Ukrainy w ciągu 15 dni od ewentualnego przyjęcia nowej ustawy? Zwolnieni z tego obowiązku będą tylko i wyłącznie ci, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie będą mogli opuścić miejsca swojego pobytu.

Przykładami zwalniającymi z powrotu do kraju w ramach nowych przepisów mają być: klęska żywiołowa, katastrofa, hospitalizacja, czy wypadek. Mogą oni przedstawić również inne, nieobjęte przepisami, powody braku możliwości powrotu do Ukrainy. W tym przypadku decyzja będzie rozpatrywana indywidualnie.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

14. emerytura nie trafi do wszystkich

Wiadomości

14. emerytura nie trafi do wszystkich. Dodatkowe pieniądze tylko dla konkretnych osób

Czytaj więcej >
Rząd wprowadza zmiany w świadczeniu alimentacyjnym (Iberion).

Wiadomości

PIT 2022. Polacy muszą liczyć się z potężnymi zmianami. „Rozliczenie trudniejsze niż kiedykolwiek”

Czytaj więcej >
Rolnik z Rzeczyc znalazł na polu niewybuch z II wojny światowej

Wiadomości

Rolnik z Rzeczyc sprawdzał pole, dokonał porażającego odkrycia. Natychmiast wezwano służby

Czytaj więcej >
W wyniku ataku nożownika życie straciło dwóch mężczyzn (Policja podkarpacka/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Bydgoszcz. Awantura domowa. Dwóch mężczyzn nie żyje. Dwie kobiety ranne

Czytaj więcej >
Polski blok + screen z fb listu

Wiadomości

Mały Michaś miał dość sąsiadów. Wywiesił wymowną kartkę, internauci płaczą ze śmiechu

Czytaj więcej >
Najnowszy sondaż Wirtualnej Polski był bezlitosny dla partii Jarosława Kaczyńskieg (Pawel Wodzynski/East News).

Wiadomości

Bezlitosny sondaż dla PiS. Zapytano o pieniądze, Jarosław Kaczyński ma problem

Czytaj więcej >