Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Trwa nabożeństwo żałobne po śmierci królowej Elżbiety II. Król Karol III wygłosił orędzie do narodu
Monika Majko
Monika Majko 09.09.2022 19:15

Trwa nabożeństwo żałobne po śmierci królowej Elżbiety II. Król Karol III wygłosił orędzie do narodu

karol iii
Karol III

Królowa Elżbieta II odeszła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. W piątek po południu rozpoczęło się nabożeństwo żałobne w londyńskiej katedrze Świętego Pawła. W uroczystości uczestniczyła m.in. premier wielkiej Brytanii Liz Truss, a także inni wysocy rangą urzędnicy państwowi. Pierwsze publiczne orędzie do narodu jako następca tronu wygłosił król Karol III.

Brytyjska monarchini zasiadała na tronie przez ponad 70 lat. Odeszła w miniony czwartek w zamku Balmoral w Szkocji. Po śmierci Elżbiety II tron przejął jej najstarszy syn, Karol.

Król Karol III wygłosił pierwsze orędzie do narodu

W piątek rozpoczął się w Wielkiej Brytanii okres żałoby narodowej. O godzinie 18:00 lokalnego czasu zaczęło się nabożeństwo żałobne w katedrze Świętego Pawła w Londynie. Król Karol III zwrócił się także z orędziem do narodu.

- Poświęcała się obowiązkom, jej życie pełne służby pokazało nam wielką miłość do tradycji z przyjęciem postępu, co uczyniło nasze narody wielkimi. Była zawsze zdolna do dostrzegania tego, co najlepsze w ludziach. Oddaję cześć i honor mojej matce, wiem, że jej śmierć przyniosła smutek wielu z was - powiedział król Karol III.

- Zobowiązuje się uroczyście, przez całą resztę mojego życia, jakie da mi bóg, podtrzymywać konstytucję, która jest w sercu naszego narodu. Niezależnie od tego, gdzie państwo żyjecie w Zjednoczonym Królestwie czy innych krajach na świecie. Jakiekolwiek jest państwa pochodzenie czy wiara, zobowiązuje służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak czyniłem to przez całe swoje życie [...] Liczę na pełną miłości pomoc mojej żony, Camilli. Zostaje moją królową żoną - obiecał.

Król Karol III wyraził miłość do swoich bliskich, w tym Harry'ego i Meghan, którzy, jak wspomniał, "budują swoje szczęście za granicą". Podziękował także Elżbiecie II za miłość i poświęcenie dla rodziny i narodu.

- W nasze żałobie pamiętajmy i czerpmy siłę z jej [Elżbiety II - przyp. red.] życia i przykładu - dodał.

- Niech zastępy aniołów śpiewają Tobie, gdy będziesz składana do grobu - zakończył.

Ceremonia pogrzebowa Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, a jej ciało zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze u boku męża, księcia Filipa, który odszedł 9 kwietnia 2021 roku. W tym samym miejscu pochowani są także rodzice zmarłej monarchini - król Jerzy VI i królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl