Goniec.pl

fot. Twitter @UK in Ukraine

Elżbieta II posiadała ogromny majątek. Zostawiła po sobie wielką fortunę

9 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Czwartkowy wieczór przejdzie do historii nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II. Na tronie zasiądzie jej syn, książę Karol. Wszystko wskazuje na to, że odziedziczy po matce niebotyczny majątek oscylujący wokół kwot będących całorocznym budżetem niektórych państw.

Jej królewska Mość zasiadła na tronie 6. lutego 1952 roku i przez 70 lat panowała nad Zjednoczonym Królestwem. Gdy obejmowała rządy, Imperium Brytyjskie było o wiele większe, niż aktualnie. Po zakończonej w latach 80. XX wieku dekolonizacji kraj zrzekł się wielu zamorskich ziem i stracił wpływy na świecie.

Arystokratka w czasie swojego przywództwa musiała uporać się (wraz z premierami) z szalejącym kryzysem gospodarczym, bezrobociem i chaosem, jaki był jeszcze pokłosiem II Wojny Światowej i rezygnacji z części oddalonych od Królestwa ziem.

Wskutek sprawnego działania i trudnych decyzji podejmowanych przez brytyjskie władze, obywatele tego kraju bogacili się, jednak nikt z nich nie mógł nawet pomarzyć o wielkim majątku, jakim dysponowała zmarła 96-latka.

Majątek Elżbiety II

Seniorka rodu Windsorów należała do najzamożniejszych ludzi na globie. Jej fortuna, przez magazyn „Forbes”, rok temu, została wyceniona na około pół biliona dolarów. Pół biliona to pięćset miliardów USD. Dla porównania, polski rząd wydał na zbrojenia w 2021 roku kwotę 57 miliardów złotych, czyli (według aktualnego kursu) nieco ponad 12 miliardów USD. Postawienie obok siebie tych kwot robi wrażenie, ale co dokładnie wchodzi w skład tak okazałego majątku?

Jak wylicza amerykański magazyn, Elżbieta II była właścicielką unikatowych, niespotykanych nigdzie indziej na świecie kolekcji biżuterii, dzieł sztuki (nie tylko obrazów), a także kreacji od najzacniejszych, znanych na całym globie projektantów mody.

Ponadto, w skład jej uposażenia wchodziły nieruchomości – rozległe posiadłości typu pałacowego, a także rozliczne, zabytkowe zamki. Każdy z nich stanowi wartość kilku miliardów dolarów.

Oprócz tego do Elżbiety II należała także część londyńskiego West Endu oraz dno morskie w odległości 12 mil od linii brzegowej Wysp Brytyjskich wraz z zasobami naturalnymi i pływającymi tam delfinami. Nie mówiąc o całej plejadzie pojazdów mechanicznych. Najprawdopodobniej wszystkie te dobra odziedziczy następca tronu, książę Karol.

Czy monarchia opłaca się Wielkiej Brytanii?

Co kilka dekad w Zjednoczonych Królestwie dochodzi do publicznych dyskusji na temat potrzeby finansowania rodziny królewskiej. Jak wynika z szacunków Brytyjskiej Agencji Turystyki, roczny koszt jej utrzymania to około 35 milionów funtów.

Co ciekawe, działalność rodu Windsorów bezpośrednio przekłada się na turystykę Wielkiej Brytanii. Ta „atrakcja turystyczna” przynosi brytyjskiej gospodarce niemałe dochody - około 500 milionów funtów. Instytucja monarchii jest więc, jak wynika z szacunków agencji, opłacalna.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Po odwołaniu Kurski obejmie specjalne stanowisko? Piasek zabrał głos. „Można mieć trochę obaw”

  • Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki

  • Jolanta Kwaśniewska spotkała się z królową Elżbietą II. Piękne słowa o jej uśmiechu

Źródło: rozrywka.radiozet.pl, Goniec

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >

Wiadomości

13. emerytura trafi na konta emerytów wcześniej. Są dokładne terminy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 56-letnia zakonnica. Nie miała żadnych szans na przeżycie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos ws. bezdzietnych małżeństw. Wiele osób będzie oburzonych, zdumiewające słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Żałoba w polskiej policji. Nie żyje zaledwie 24-letni funkcjonariusz
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziennikarz oglądał "Wiadomości" TVP przez 10 dni. Wyciągnął zdumiewające wnioski
Czytaj więcej >
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]