Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Elżbieta II posiadała ogromny majątek. Zostawiła po sobie wielką fortunę
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 09.09.2022 08:04

Elżbieta II posiadała ogromny majątek. Zostawiła po sobie wielką fortunę

elżbieta II
fot. Twitter @UK in Ukraine

Czwartkowy wieczór przejdzie do historii nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II. Na tronie zasiądzie jej syn, książę Karol. Wszystko wskazuje na to, że odziedziczy po matce niebotyczny majątek oscylujący wokół kwot będących całorocznym budżetem niektórych państw.

Jej królewska Mość zasiadła na tronie 6. lutego 1952 roku i przez 70 lat panowała nad Zjednoczonym Królestwem. Gdy obejmowała rządy, Imperium Brytyjskie było o wiele większe, niż aktualnie. Po zakończonej w latach 80. XX wieku dekolonizacji kraj zrzekł się wielu zamorskich ziem i stracił wpływy na świecie.

Arystokratka w czasie swojego przywództwa musiała uporać się (wraz z premierami) z szalejącym kryzysem gospodarczym, bezrobociem i chaosem, jaki był jeszcze pokłosiem II Wojny Światowej i rezygnacji z części oddalonych od Królestwa ziem.

Wskutek sprawnego działania i trudnych decyzji podejmowanych przez brytyjskie władze, obywatele tego kraju bogacili się, jednak nikt z nich nie mógł nawet pomarzyć o wielkim majątku, jakim dysponowała zmarła 96-latka.

Majątek Elżbiety II

Seniorka rodu Windsorów należała do najzamożniejszych ludzi na globie. Jej fortuna, przez magazyn „Forbes”, rok temu, została wyceniona na około pół biliona dolarów. Pół biliona to pięćset miliardów USD. Dla porównania, polski rząd wydał na zbrojenia w 2021 roku kwotę 57 miliardów złotych, czyli (według aktualnego kursu) nieco ponad 12 miliardów USD. Postawienie obok siebie tych kwot robi wrażenie, ale co dokładnie wchodzi w skład tak okazałego majątku?

Jak wylicza amerykański magazyn, Elżbieta II była właścicielką unikatowych, niespotykanych nigdzie indziej na świecie kolekcji biżuterii, dzieł sztuki (nie tylko obrazów), a także kreacji od najzacniejszych, znanych na całym globie projektantów mody.

Ponadto, w skład jej uposażenia wchodziły nieruchomości – rozległe posiadłości typu pałacowego, a także rozliczne, zabytkowe zamki. Każdy z nich stanowi wartość kilku miliardów dolarów.

Oprócz tego do Elżbiety II należała także część londyńskiego West Endu oraz dno morskie w odległości 12 mil od linii brzegowej Wysp Brytyjskich wraz z zasobami naturalnymi i pływającymi tam delfinami. Nie mówiąc o całej plejadzie pojazdów mechanicznych. Najprawdopodobniej wszystkie te dobra odziedziczy następca tronu, książę Karol.

Czy monarchia opłaca się Wielkiej Brytanii?

Co kilka dekad w Zjednoczonych Królestwie dochodzi do publicznych dyskusji na temat potrzeby finansowania rodziny królewskiej. Jak wynika z szacunków Brytyjskiej Agencji Turystyki, roczny koszt jej utrzymania to około 35 milionów funtów.

Co ciekawe, działalność rodu Windsorów bezpośrednio przekłada się na turystykę Wielkiej Brytanii. Ta „atrakcja turystyczna” przynosi brytyjskiej gospodarce niemałe dochody - około 500 milionów funtów. Instytucja monarchii jest więc, jak wynika z szacunków agencji, opłacalna.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rozrywka.radiozet.pl, Goniec