NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > To koniec Rosji w Radzie Europy. Jest decyzja Moskwy, Putin chciał ubiec Zachód
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2022 00:46

To koniec Rosji w Radzie Europy. Jest decyzja Moskwy, Putin chciał ubiec Zachód

Rosja po 26 latach opuszcza Radę Europy
MAXIM SHIPENKOV/AFP/East News

Rosja wychodzi z Rady Europy. Kraj Władimira Putina zdecydował się podjąć ten krok samodzielnie, nie czekając na formalne wykluczenie z elitarnego grona. - Z taką Radą Europy rozstajemy się bez żalu - napisało w oficjalnym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Po 26 latach Rosja przestaje być członkiem Rady Europy. Oficjalny komentarz do tej decyzji na swoim kanale na Telegramie zamieścił Leonid Słucki, szef komisji do spraw międzynarodowych w rosyjskiej Dumie.

Rada Europy bez Rosji, jest decyzja

Niemal tydzień temu Rosja zapowiedziała, że w związku z działaniami Zachodu opuści szeregi Rady Europy. Moskwa oskarżała jej członków o to, że "depczą prawo międzynarodowe". We wtorek wcześniejsze deklaracje stały się faktem.

Nie czekając, aż członkowie sami zdecydują o konieczności usunięcia Rosji z grona członków Rady Europy, na Kremlu zapadły konkretne decyzje. Opuszczając elitarne grono ze strony Rosji padło wiele gorzkich słów.

Według Leonida Słuckiego Rada Europy była wykorzystywana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO jako "środek ideologicznego wsparcia dla ich militarno-politycznej i gospodarczej ekspansji na wschód".

Na swoim kanale na Telegramie szef komisji do spraw międzynarodowych w rosyjskiej Dumie dodał komentarz mający stanowić na korzyść Rosji. - Ale nie bójcie się, w naszym kraju zostaną zagwarantowane wszelkie prawa, koniecznie i bezwarunkowo - napisał Leonid Słucki.

Po 26 latach Rada Europy bez Rosji

Oficjalny komentarz na temat decyzji o samodzielnym opuszczeniu Rady Europy przez Rosję opublikował także tamtejsze MSZ. Analogicznie do stanowiska Leonida Słuckiego ministerstwo podkreśliło, że organizacja jest już tylko instrumentem, której jednym z zadań było poniżanie Rosji.

- Z taką Radą Europy rozstajemy się bez żalu - napisało rosyjskie MSZ. Co dokładnie znaczy ta decyzja? Przede wszystkim wyjście Rosji z RE to jednoczesne wypowiedzenie europejskiej konwencji praw człowieka.

Dodatkowo kraj Władimira Putina nie podlega już pod Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC). To ogromny cios dla wszystkich Rosjan, gdyż nie będą mogli zwracać się o pomoc w sporze z państwem. Co ciekawe, jak podaje Gazeta Wyborcza jedna czwarta wszystkich spraw ETPC to sprawy pochodzące z Rosji. Wśród nich znajduje się także sprawa Aleksieja Nawalnego. Rosja była członkiem Rady Europy przez 26 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wyborcza.pl

Tagi: Rosja