Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > To koniec głośnego programu PiS. Prawdy nie dało się dłużej ukrywać. "Kompletna klapa"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.05.2023 15:15

To koniec głośnego programu PiS. Prawdy nie dało się dłużej ukrywać. "Kompletna klapa"

Jarosław Kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Złośliwi powiedzieliby, że prędzej piekło zamarznie, niż PiS przyzna się do porażki, a jednak właśnie doczekaliśmy się szczerego wyznania polityka partii rządzącej. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyznał w środę, że program Mieszkanie Plus “nie wypalił” i dlatego zostanie zamknięty. Wynajmujący mają wkrótce otrzymać korzystną ofertę wykupu swoich lokali. Opozycja tymczasem nie gryzie się w język, zamieszczając w sieci złośliwe komentarze.

Totalna porażka Mieszkania plus

Dużo czasu zajęło Prawu i Sprawiedliwości dostrzeżenie tego, co od dawna było widoczne gołym okiem. Mieszkanie Plus przez wielu zostało już nazwane totalną klapą, ale dopiero dziś, choć w nieco bardziej parlamentarnych słowach, przyznał to sam minister rozwoju i technologii.

Waldemar Buda udzielił wywiadu portalowi rp.pl, w którym ocenił, że mający być, obok 500+, chlubą rządzących program “nie wypalił”. - Ja, uczciwie rzecz biorąc, nie uczestniczyłem w tym procesie. [...] Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat - zapewnił.

Michał Wiśniewski po raz szósty został ojcem. Ujawnił imiona dziecka

Minister Waldemar Buda ogłasza zamknięcie programu

To, co minister Buda zamierza zaproponować wynajmującym dziś mieszkania objęte programem, nie jest tajemnicą, bo wiadomo, że wkrótce mają oni otrzymać ofertę wykupu swoich lokali na preferencyjnych warunkach. Polityk jest również zdania, że w 2016 roku nie można było zaproponować programów popytowych, ponieważ w Polsce budowano bardzo mało mieszkań.

- Nie mogliśmy proponować, żeby wzmocnić klientów nabywających mieszkania, tylko musieliśmy wzmocnić podaż, czyli budowanie, i to wtedy było istotne, źle było wykonane. Natomiast dzisiaj mamy rekordową ilość budowy mieszkań i domów, w związku z tym możemy zaproponować propozycję popytową. Dlatego kredyt bezpieczny 2 proc., konto mieszkaniowe, które doprowadza nas do zakupu mieszkania - stwierdził.

Opozycja nie miała litości dla PiS

Krytykujący od dawna Mieszkanie plus politycy opozycji nie kryją nawet satysfakcji z faktu, że ich słowa okazały się być prorocze, a PiS poniósł w tej kwestii ewidentną porażkę. Jako jedna z pierwszych głos zabrała posłanka KO Barbara Nowacka, która mocno uderzyła w rządzących.

- Kompletna klapa pisowskiego 'Mieszkania Plus'. Głównie zyskało kilku kolesi 'zarządzających' programem. I zero dobrego pomysłu rządu co zrobić, by powstawały nowe, dostępne mieszkania - uznała.

Posłance Nowackiej wtórowała jej koalicyjna koleżanka, Katarzyna Lubnauer, zwracająca uwagę na kiepską sytuację osób korzystających z lokali stworzonych w ramach wadliwego programu.

- Minister Buda chce zamknąć program Mieszkanie Plus. Gorzej z problemami osób, które wpadły w tę pułapkę. Wysokie koszty, wady techniczne, brak obiecanej możliwości dojścia do własności. Panie Ministrze, co z nimi? - pyta.

Źródło: rp.pl, Twitter

Tagi: PiS mieszkanie