Goniec.pl > Mieszkanie

Mieszkanie

Mieszkanie – zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

akta
15.11.2023 08:53 Sąd umorzył jej dług, ale i tak musi zapłacić. W urzędzie usłyszała haniebne słowa

Skandaliczna historia z Łodzi. Pani Dorota od 30 lat zajmuje wraz z niepełnosprawnym synem jedno z mieszkań, o które teraz musi walczyć w sądzie. Wszystko przez to, że Zarząd Lokali Miejskich odmówił przedłużenia jej umowy najmu z powodu dawnych problemów z płaceniem czynszu, mimo iż zadłużenie zostało umorzone. W zamian kobiecie zaproponowano natomiast lokal socjalny o powierzchni 15 m kw. Najbardziej szokujące jest jednak to, co usłyszała w siedzibie ZLM.

dom
10.07.2023 19:26 "Bezpieczny kredyt 2 proc." okiem ekspertów. Co kryje się za rządową ofertą?

Rządowy program “Bezpieczny kredyt 2 proc.” wystartował i już widać, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak wynika z danych, tylko w ciągu pierwszego tygodnia do banków w Polsce złożono 3 tys. wniosków, a klientów wciąż przybywa. W ramach wsparcia osoby spełniające szereg ściśle określonych wymagań będą mogły uzyskać środki na zakup swojego pierwszego własnego mieszkania na preferencyjnych warunkach. Ale czy w ogóle warto? I na co zwracać uwagę? Wraz z ekspertami, portal Goniec.pl rozwiewa wątpliwości.

alior bank
04.07.2023 13:35 Przed bankami już od wczoraj ustawiają się kolejki. Rusza program „Pierwsze Mieszkanie”

Od poniedziałku 3 lipca wszedł w życie program „Pierwsze Mieszkanie”. Przed bankami w całej Polsce już od wczoraj ustawiały się kolejki chętnych do skorzystania z oferty. Placówki potwierdzają zwiększone zainteresowanie.

Jarosław Kaczyński
17.05.2023 15:15 To koniec głośnego programu PiS. Prawdy nie dało się dłużej ukrywać. "Kompletna klapa"

Złośliwi powiedzieliby, że prędzej piekło zamarznie, niż PiS przyzna się do porażki, a jednak właśnie doczekaliśmy się szczerego wyznania polityka partii rządzącej. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyznał w środę, że program Mieszkanie Plus “nie wypalił” i dlatego zostanie zamknięty. Wynajmujący mają wkrótce otrzymać korzystną ofertę wykupu swoich lokali. Opozycja tymczasem nie gryzie się w język, zamieszczając w sieci złośliwe komentarze.

blok mieszkalny
23.04.2023 14:45 Właściciele mieszkań będą mieli nowy obowiązek. Przepisy już niebawem wejdą w życie

Wielkimi krokami zbliża się piątek 28 kwietnia, czyli data, z którą w życie wejdą znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży lub wynajmu mieszkania albo budynku. W myśl nowych regulacji, mających zwiększyć skuteczność dotychczasowych norm, absolutnie konieczne stanie się sporządzanie i przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej. W innym wypadku czekają nas surowe konsekwencje. Sprawdź, co warto wiedzieć. 

None
12.04.2023 22:16 Większa szansa na pierwsze mieszkanie. Z dopłat skorzysta 200 tys. osób

Dziś (12.04) odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Zakłada on wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" z dopłatą do rat oraz konta mieszkaniowego z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa.

None
02.04.2023 10:40 Zacznie się 28 kwietnia, kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Poproszą o dokument

Pod koniec kwietnia w wejdzie w życie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. By uzyskać taki dokument, trzeba wykonać audyt energetyczny. Kontrolerzy będą sprawdzać czy mieszkańcy posiadają świadectwa.

None
08.03.2023 13:31 Fatalne wieści dla Polaków, idzie fala podwyżek. Eksperci alarmują, będzie jeszcze gorzej

W całym kraju mamy do czynienia z wysokimi podwyżkami czynszów. Większość Polaków odczuła wzrost opłat mieszkaniowych i najmu na poziomie około 18%, jednak, jak się okazuje, ten wzrost może się utrzymać. Dlaczego ceny rosną i co jest tego powodem?

None
28.02.2023 13:25 Donald Tusk złożył nową propozycję wyborczą. Mówił o dopłatach do najmu oraz kredycie 0%

Wybory parlamentarne już niedługo. PiS starając się zdobyć głosy młodszego elektoratu, wśród którego jest najmniej popularny, postanowił przyspieszyć wprowadzenie programu “Pierwsze Mieszkanie” już na lipiec tego roku. Platforma Obywatelska jednak nie próżnuje. Donald Tusk przedstawił ofertę swojej partii, która zdaje się o wiele bardziej atrakcyjna niż ta konkurencyjna.

Tadeusz Rydzyk, msza
07.02.2023 16:17 Trudno uwierzyć, w jakich warunkach mieszka Tadeusz Rydzyk. Nikt się nie spodziewał

Ojciec Tadeusz Rydzyk od wielu lat polaryzuje polskie społeczeństwo. Wśród wielu uznawany jest za dobrodusznego zakonnika, wspierającego wiele inicjatyw. Inni postrzegają duchownego jako biznesowego geniusza. Jego majątek od dawna cieszy się nieustannym zainteresowaniem wśród Polaków. W jakich warunkach w rzeczywistości żyje popularny kapłan?

pierwsze mieszkanie
07.02.2023 14:04 Młodzi wreszcie odetchną z ulgą? Rząd testuje nowe rozwiązania dotyczące zakupu pierwszego mieszkania

Pierwsze mieszkanie dla młodych zwolnione z dodatkowych opłat? Według eksperta nieruchomości, Tomasza Narkuna, to możliwe rozwiązanie, które planują rządzący. Zbliżają się wybory i może pojawić się więcej podobnych pomysłów, które pojawią się z korzyścią dla również młodszych wyborców.

Pierwsze mieszkanie
18.12.2022 18:42 Pierwsze Mieszkanie. Po klęsce projektu Mieszkanie Plus, rząd ogłasza kolejny program mieszkaniowy

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedstawił w piątek (16.12) nowy rządowy program mieszkaniowy "Pierwsze Mieszkanie", który ma pomóc Polakom w zakupie ich pierwszej nieruchomości. W tym obszarze PiS ma sporo do nadrobienia, biorąc pod uwagę, że ich flagowy program "Mieszkanie Plus" okazał się kompletnym niepowodzeniem. Jak przekazał Waldemar Buda, opracowaniu nowego programu mieszkaniowego przyświecała zasada, że "mieszkanie to prawo, a nie towar". Rządowy projekt skierowany jest dla osób do 45. roku życia, które chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość, lub dla rodzin z dziećmi, które mieszkają w zbyt ciasnych mieszkaniach. Program składa się z dwóch rozwiązań - bezpiecznego kredytu 2 procent oraz konta mieszkaniowego.

Właściciele domów muszą być gotowi do wystawienia w najbliższym czasie świadectwa charakterystyki energetycznej.
16.09.2022 21:52 Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Właściciele domów będą mieli dodatkowy obowiązek

Sejm uchwalił nowelizację ustawy regulującej zapisy związane z efektywnością energetyczną budynków. Nakłada ona obowiązek wystawienia w najbliższej przyszłości świadectwa charakterystyki energetycznej. Nowe zapisy mają związek z dyrektywami wyznaczonymi przez UE.

czynsz
24.08.2022 09:21 Wielkie podwyżki czynszów mieszkań. Ceny skoczą nawet o 150 procent! Wiele rodzin skończy z długami

Wielkie podwyżki czynszów lokatorskich nadchodzą. Ze względu na duże podwyżki energii i pozostałych mediów, w tym ciepłej wody, wszyscy możemy spodziewać się ogromnych comiesięcznych wydatków na mieszkania. Niektóre rodziny mogą zostać zupełnie odcięte od najważniejszych potrzeb. Przyczyną podwyżek są przede wszystkim rosnące ceny węgla i energii. Ogrzewanie, szczególnie zimą, uderzy dotkliwie po kieszeni wszystkich, nie tylko tych, którzy sami palą w domach węglem.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
07.09.2021 21:40 Śląsk: Kobieta wezwała policję do awantury domowej. Powodem konfliktu były kotlety

Niecodzienna interwencja policji w województwie śląskim. Funkcjonariusze zostali zawiadomieni przez mieszkankę Piekar Śląskich o domowej awanturze. Ze zgłoszenia wynikało, że kobieta potrzebuje pomocy. Na miejscu mundurowi jednak zastali pijaną parę i dowiedzieli się, że powodem konfliktu okazały się kotlety.Zgłoszenie, które odebrał dyżurny komendy w Piekarach Śląskich, dotyczyło awantury w jednym z mieszkań. Zaraz po wysłuchaniu kobiety, która sugerowała, że potrzebuje pomocy, pod wskazany adres wysłano patrol. Podczas interwencji funkcjonariusze jednak nieco się zdziwili.Na miejscu policjanci zastali pijaną parę. Po wstępnym wywiadzie okazało się, że kobieta, która zadzwoniła na służby, nie potrzebuje pomocy, a w domu nie doszło do żadnej awantury. Mundurowi dowiedzieli się natomiast, że mieszkanka wezwała funkcjonariuszy, ponieważ konkubent miał ją zmuszać do smażenia kotletów.– Zastali nietrzeźwą kobietę oraz jej konkubenta. Jak ustalili, w mieszkaniu nie doszło do żadnej awantury, co zresztą potwierdziła sama zgłaszająca. Powodem telefonu na policję miał być fakt zmuszania kobiety przez konkubenta do smażenia kotletów – powiadomili policjanci.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
22.07.2021 15:07 Wyszła z mieszkania tylko na moment. Ukryta kamera nagrała, co robił właściciel

Po zobaczeniu nagrań z ukrytych kamer, które zostały umieszczone w wynajmowanym mieszkaniu, Tyisha Macleod zaczęła się niepokoić zachowaniem właściciela lokum. Mężczyzna bez ustalania z nią wchodził do pokojów i dotykał jej rzeczy. Gdy sytuacja się powtórzyła, Kanadyjka postanowiła przekazać sprawę policji.Tyisha Macleod w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu umieściła ukryte kamery, by móc od czasu do czasu sprawdzać lokum. Okazało się, że właściciel odwiedzał ją bez zapowiedzi. 24-letnia nauczycielka wreszcie przyłapała mężczyznę na gorącym uczynku. O sprawie dowiedziała się policja.Nieświadomy tego, że jest nagrywany, właściciel mieszkania między innymi wchodził do sypialni 24-latki i dotykał jej prywatnych rzeczy. Nauczycielka powiedziała, że nie wyraziła zgody na wizytę – tym bardziej nie życzyła sobie, żeby obcy dotykał jej łóżka. Teraz może mieć kłopoty.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
05.07.2021 12:29 Od 2 lipca montowane są inteligentne liczniki prądu

W piątek 2 lipca w życie weszła ustawa, za sprawą której w większości polskich domów pojawią tzw. inteligentne liczniki. Dzięki temu odbiorcy prądu będą mogli odczytać zdalnie dane dotyczące zużycia energii. To część centralnego systemu informacji, który właśnie powstaje w Polsce i zaledwie początek zmian.Do 2023 roku co najmniej 15 procent odbiorców danego operatora będzie musiało posiadać w swoich domach inteligentne liczniki. W ciągu następnych dwóch lat odsetek ma wynosić już 35 procent. Harmonogram zakłada, że z czasem będzie się jeszcze zwiększał – aż do osiągnięcia 80 procent.Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska wprowadzenie inteligentnych liczników do domów będzie niosło korzyści przede wszystkim dla odbiorców energii elektrycznej. Nowelizacja, która jest częścią realizacji unijne koncepcji, ma przysłużyć się konsumentom, stawiając ich w centrym rynku energii.

Spis powszechny
06.05.2021 16:53 Pierwszego kwietnia rusza spis powszechny. Jest obowiązkowy

1 kwietnia rachmistrzowie wyruszą w Polskę. Zaczyna się Narodowy Spis Powszechny. Dzięki danym, jakie zbierze GUS, dowiemy się, ilu faktycznie jest Polaków, tego jak żyjemy, gdzie pracujemy, jakimi językami mówimy i w co wierzymy. Niektóre pytania mogą wydawać się bardzo intymne, jednak każdy będzie miał obowiązek odpowiedzieć na nie. Urząd zapewnia, że przekazane informacje będą objęte tajemnicą statystyczną.

logo tekst
06.05.2021 14:24 Pod Warszawą powstanie wyjątkowe osiedle. Wstęp tylko dla katolików

Katolicy, którzy marzą o tym, aby mieszkać w otoczeniu osób podzielających ich wierzenia i wartości, mają teraz wyjątkową okazję. Niestety nie jest to okazja tania, bowiem za jeden z bliźniaczych domków na osiedlu "Przyjaźń", które budowane jest w podwarszawskich Łomiankach, będzie trzeba słono zapłacić.