Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zainteresowanie programem jest ogromne, ale często zdarza się, że dokumenty zostają odrzucone. Wszystko przez jeden mały błąd, który stale popełniają rodzice.Program "500 plus" to realna pomoc dla rodzin z dziećmi. Świadczenie przyznawane jest od 2016 roku, jednak początkowo dotyczyło tylko drugiego i kolejnego dziecka. Istotna zmiana nastąpiła 1 lipca 2019 roku, kiedy to w życie weszły przepisy przyznające 500 złotych także na pierwsze dziecko.Po zmianach, które weszły w życie w tym roku, program obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby otrzymać pieniądze, należy pamiętać o wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Niestety, wielu rodziców i opiekunów popełnia przy tym duży błąd.
Zmiany w przyznawaniu świadczenia 500+ dla niesamodzielnych. Od 1 marca podniesione zostanie kryterium dochodowe uprawniające do pobierania pieniędzy. Dzięki decyzji parlamentu, waloryzacje progu dochodowego odbywać się będą co rok, przez co świadczeniobiorcy nie będą musieli martwić się, że stracą prawo do wsparcia.Jakiś czas temu parlament podjął decyzję o corocznej waloryzacji progu dochodowego uprawniającego do pobierania 500+ dla niesamodzielnych. Ze zmiany skorzystać ma m.in. niemal 400 tysięcy osób, dla których często jest to główne źródło utrzymania. Po waloryzacji mają oni zachować prawo do otrzymania od państwa finansowej pomocy.
Polski Ład wprowadził zmiany w terminach opłacania składek i dostarczania dokumentów do ZUS. Zarówno osoby prawne, jak i fizyczne zyskały kilka dni na dopełnienie formalności. W przypadku spóźnienia należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami - również finansowymi.Komunikat, z którym powinni zapoznać się wszyscy przedsiębiorcy pojawił się na stronie internetowej ZUS. To jednak nie jedyne ważne informacje dla Polaków. O tym, do kogo Ministerstwo Finansów skierowało swój najnowszy komunikat pisaliśmy tutaj.
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami. Oszuści podszywają się pod konsultantów infolinii i próbują wyłudzić dane. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przekazać szczegółowe informacje w niepowołane ręce.W trosce o bezpieczeństwo Polaków ZUS opublikował specjalny komunikat na oficjalnej stronie internetowej. Z obserwacji urzędników wynika, że ataki nasiliły się w połowie stycznia.
Rewolucyjne zmiany w programie "500 plus". Od 1 lutego wszyscy uprawnieni do pobierania świadczenia rodzice muszą złożyć nowy wniosek o wypłatę pieniędzy. Organem, który przemuje nadzór nad programem, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Nowe wnioski o wypłatę "500 plus" należy złożyć w ściśle określonym przedziale czasowym, tj. od 1 lutego 2022 roku do 31 maja 2022 roku. Tylko wtedy mamy gwarancję, że świadczenie zostanie wypłacone bez opóźnień, a w skrajnych przypadkach, nie utracimy prawa do pobierania miesięcznej zapomogi.
Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale część seniorów otrzyma nowe emerytury jeszcze w tym tygodniu. ZUS wypłacać będzie pieniądze już od czwartku. Emerytura będzie naliczona na nowych zasadach. Kto zyska, a kto straci?Jeszcze przed oficjalnym wejściem w życie Polskiego Ładu część emerytów otrzyma pieniądze od ZUS naliczane już na zasadach wchodzących w życie 1 stycznia 2022 roku.Pułapką jest fakt, że od teraz emeryci płacić będą 9 proc. składkę zdrowotną. Tłumaczymy, kto dostanie więcej pieniędzy od ZUS, a kto będzie musiał pogodzić się z niższą emeryturą.
Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ważnej ustawy. Dzięki temu rodziny, które nie wykorzystały jeszcze swojego bonu turystycznego, mają powody do zadowolenia. Rząd i prezydent wydłużyli jego ważność. Rodzice lub opiekunowie, wyjeżdżając na wakacje, będą mogli płacić bonem turystycznym aż do końca września.ZUS przekazał, że ważność bonu turystycznego została oficjalnie przedłużona o pół roku. Wszyscy rodzice i opiekunowie, którzy nie zdążyli go wykorzystać w tym roku, mogą to zrobić do 30 września 2022 r.Decyzję taką podjęła Rada Ministrów, a prezydent Andrzej Duda 20 grudnia podpisał Ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Co zrobić, aby skorzystać z przedłużonego bonu turystycznego?
Niektórzy emeryci, choć o tym nie wiedzą, mogą pobierać podwójną emeryturę. Wystarczy, że spełnią określone warunki i złożą odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie rozwiązanie może pomóc żyjącym często w niedostatku seniorom w przetrwaniu kolejnego miesiąca.Emeryci w Polsce bardzo często ledwo wiążą koniec z końcem. Zły stan zasobności portfeli jest dotkliwy zwłaszcza teraz, kiedy inflacja bije rekordy. Podczas gdy niektórym pozostaje gromadzenie zaskórniaków w skarpecie, inni mogą skorzystać z prawa do tzw. drugiej emerytury. By uzyskać dodatkowe świadczenie są aż trzy opcje.
Niektórzy emeryci otrzymają od ZUS-u pieniądze wcześniej. Dotyczy to osób, które emeryturę otrzymują pod koniec grudnia. - Mam nadzieję, że poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko - powiedziała rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.Ważna wiadomość dla emerytów, którzy otrzymują od ZUS-u pieniądze każdego 25. dnia miesiąca. W grudniu otrzymają je wcześniej niż zazwyczaj.Dlaczego? To wszystko ze względu na obowiązek terminu wypłacania emerytury nałożony na ZUS przez prawo.
Ważna wiadomość dla wszystkich rodziców i opiekunów. ZUS przypomina, że już za kilka dni będą mogli skorzystać z korzystnego rozwiązania. Rząd przyznał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Związane jest to bezpośrednio z nauką zdalną.Rząd zdecydował się na zaostrzenie obowiązujących obostrzeń. Dodatkowo minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska przekazali, że uczniowie w okresie świąt Bożego Narodzenia nie będą chodzić do szkoły. Rodzice i uczniowie dowiedzieli się, że wraca nauka zdalna. - Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i w średnich - przekazał podczas konferencji wiceminister zdrowia. W związku z tym rząd wydał ważne rozporządzenie. ZUS wydał komunikat skierowany do osób uprawnionych do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zwrócić się z prośbą do emerytów o zwrot wypłaconej czternastej emerytury. Chodzi o te osoby, które przez błąd systemu otrzymały dwa świadczenia. Jeśli jednak odmówią, urzędnicy mają odstąpić od swojego żądania.- To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów - tak o czternastej emeryturze mówiła na początku roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.Gdy prezydent Andrzej Duda podpisywał w marcu ustawę wprowadzającą tzw. czternastkę, wielu emerytów odetchnęło z ulgą. Dodatkowe świadczenie przyda się zwłaszcza teraz, gdy w sklepach szaleje drożyzna.Wypłaty dodatkowej emerytury rozpoczęły się w listopadzie 2021 roku i potrwają do stycznia 2022 roku. Niestety, w międzyczasie w systemie ZUS pojawił się błąd i doszło do niemałego zamieszania, które okazało się być zaskakujące w skutkach.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że jest przygotowany do obsługi w roku 2022 programu "Rodzina 500 plus". Od 1 stycznia nowego roku to właśnie ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia i je wypłacał. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022.Do tej pory za wypłatę świadczeń z programu "Rodzina 500 plus" odpowiedzialne były poszczególne gminy. Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500+ od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.Od 1 stycznia 2022 r., aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na okres do 30 maja 2022 r. rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS.- Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
ZUS zapewnia rodziców, że jest gotowy do tego, by zacząć obsługiwać program 500 plus. - Zapewniam, że będziemy gotowi na czas - zadeklarowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Rodziców i opiekunów dzieci, na które przysługują pieniądze od państwa, czekają od nowego roku spore zmiany.- Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia i je wypłacał - przekazał Zakład w specjalnym komunikacie na temat zmian w 500 plus.Rodzice i opiekunowie dzieci muszą przygotować się na nowe zasady występowania o przyznanie pieniędzy w ramach 500 plus. Od nowego roku wnioski składane będą do ZUS-u. Co więcej, zdecydowano się na wykluczenie z jednej dostępnej do tej pory drogi wnioskowania o przyznanie świadczenia. Wyjaśniamy nowe zasady programu 500 plus.
Marek Piekarczyk otrzymał wiadomość z ZUS. Okazało się, że co miesiąc otrzymywałby śmiesznie niską emeryturę. Swoimi "oszczędnościami" postanowił pochwalić się w rozmowie z "Party". Wyjaśnił, dlaczego kwota, którą otrzymał, jest tak niska. Wyjawił, że otrzymany od ZUS list postanowił oprawić i powiesić sobie na ścianie w specjalnym miejscu w swoim domu.
W piątek ZUS opublikował ważną informację na temat wysyłanych przez instytucję SMS-ów. 1 grudnia nastąpiła spora zmiana w kwestii nadawcy i niektórzy z odbiorców mogą być zaniepokojeni. ZUS uspokaja i podkreśla, że jest zaplanowany zabieg.Osoby otrzymujące powiadomienia od ZUS SMS-em mogli być zdziwieni, kiedy zamiast standardowego numeru 2075 pojawił się napis "ZUS". Instytucja wydała specjalny komunikat.To nie kolejna akcja oszustów nastawionych na wyłudzenie danych, czy zdobycie dostępu do bankowości elektronicznej. W piątek ZUS opublikował oficjalny komunikat w tej sprawie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabiera się za masowe kontrole osób przebywających na L4 i nie zamierza być pobłażliwy. W wyniku przeprowadzonych w III kwartale 2021 roku postępowań, zasiłek chorobowy odebrano aż jednej trzeciej sprawdzonych osób. Wszystko to dlatego, że Polacy, zamiast się leczyć, wolą się szkolić, dorabiać czy zwiedzać świat.W czasach pandemii koronawirusa jeszcze częstsze stało się chorowanie, a co za tym idzie znacznie wzrosła liczba osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Tylko w okresie od stycznia do maja 2021 r. Polacy na L4 przebywali łącznie 116 305,5 tys. dni, a kwota wypłat z powodu absencji chorobowej sięgnęła 11 236 272,6 tys. zł.W obliczu tak wzmożonego zapotrzebowania na zwolnienia lekarskie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ręce pełne roboty. Urzędnicy skrupulatnie postanowili przyjrzeć się zjawisku, sprawdzając, czy osoby deklarujące potrzebę rekonwalescencji rzeczywiście oddają się leczeniu.
Emeryci już niedługo otrzymają od ZUS-u dodatkowe pieniądze. - Przygotowujemy się do wypłaty czternastek - przekazała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Dodatkowa emerytura, tzw. czternastka trafi do ponad 9 milionów osób. Wiemy, kiedy wypłacone zostaną pieniądze z dodatkowego świadczenia.Kwestią dni jest otrzymanie przez emerytów tzw. czternastek. ZUS poinformował, kiedy na koncie szukać należy dodatkowych pieniędzy.Prof. Gertruda Uścińska przekazała, że drugie już w 2021 roku dodatkowe świadczenie trafi na konta seniorów za kilka dni. Czternastka zostanie wypłacona wraz z listopadową emeryturą.
O rentę szkoleniową może ubiegać się każdy, kto z przyczyn zdrowotnych nie może dalej wykonywać swojej pracy i musi się przekwalifikować. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca to świadczenie już od ponad 20 lat, jednak urzędnicy podkreślają, że niewiele osób po nie sięga, choć zyskać można niemal tysiąc złotych.– Wciąż niewiele osób wie, że może do nas złożyć wniosek o specjalną rentę i dzięki temu skończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią dalszą pracę – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez Radio Zet.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i ministerstwo rodziny pracują nad rozwiązaniami, które mają raz na zawsze zakończyć problem groszowych emerytur. Jedną z propozycji jest zmiana cyklu wypłacania świadczeń z miesięcznego na roczny, co znacznie obniżyłoby koszty przedsięwzięcia.ZUS od lat alarmuje do rządzących o zmianę w systemie wypłacania emerytur. Chodzi głównie o tzw. emerytury groszowe, których obsługa pochłania większe koszty, niż wynosi wysokość takich świadczeń.Szefowa Zakładu Gertruda Uścińska wyszła więc z propozycją, by w ogóle nie wypłacać kwot niższych niż emerytura minimalna. Na tę propozycję szybko zareagowali związkowcy, którzy przygotowali inną propozycję, wychodzącą naprzeciw ZUS-owi.
Nawet 12 tysięcy urzędników może stracić pracę w związku ze zmianami w obsłudze programu "500 plus" - grzmią opozycyjni politycy. Już wkrótce świadczeniami zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a los wykwalifikowanych pracowników samorządowych będzie zależał od dobrej woli ich pracodawców. Program "500 plus" był wielkim sukcesem rządu Jarosława Kaczyńskiego. Wprowadzone w 2016 roku świadczenie pomogło wielu rodzinom wyjść ze skrajnego ubóstwa, a Zjednoczonej Prawicy zwyciężyć kolejne wybory parlamentarne. Na przestrzeni lat dokonano w nim kilku zmian, m.in. objęto nim także pierwsze dziecko, a rządzący zapowiedzieli, że w przyszłym roku "500 plus" znów czeka rewolucja, która jednak nie wszystkich ucieszy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza od stycznia 2022 roku nowe zmiany dla pobierających zasiłek chorobowy. Świadczenie otrzymają także ci, którzy spóźnią się z opłatą składki. Ponadto, wzrośnie kwota zasiłku. Będzie też można go pobierać do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował kilka kluczowych zmian dla świadczeniobiorców, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku w ramach nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca. To dobra wiadomość dla wszystkich pobierających m.in. zasiłek chorobowy, bo świadczenie otrzymają także ci, którzy nie uregulują zapłaty składki w odpowiednim terminie.
Kobiety, które poświęciły swoją karierę na rzecz wychowania dzieci, otrzymają wyższą emeryturę. W 2021 roku wysokość rodzicielskiego świadczenie uzupełniającego - MAMA 4 plus wynosi 1250,88 brutto. To znaczy, że tzw. emerytura matczyna na rękę wynosi 1066,24 złotych. Komu przysługuje i jak się o nią ubiegać? Odpowiadamy.Program Mama 4 plus wszedł w życie w 2019 roku i dzięki niemu dodatkowe pieniądze w ramach specjalnej emerytury trafiły do sporej grupy kobiet. Zasady przyznawania nowego świadczenia są bardzo przez ZUS jasno określone.- Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat tzw. emerytury matczynej.
Urzędnicy ZUS nie będą mogli pytać sąsiadów o zwolnienia lekarskiego. Nie jest prawdą, że nowelizacja przepisów pozwala ZUS-owi na wystąpienie do operatorów komórkowych o udostępnienie informacji na temat danej osoby. - W ostatnich dniach pojawiło się kilka nieprecyzyjnych informacji - wyjaśnia Katarzyna Krupicka z podlaskiego ZUS.Obawa o tym, że ZUS będzie w sposób nachalny kontrolował pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim, obiegła w ostatnim czasie całą Polskę. Wielu Polaków nie kryło niepokoju.Powodem jest nowelizacja ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. ZUS, wbrew szerzącym się doniesieniom, nie będzie mógł odwiedzać sąsiadów kontrolowanych pracowników.
ZUS zyska nowe narzędzie do zbierania informacji o osobach ubezpieczonych. Zakład zapewnia jednak, że nie będzie śledził obywateli. "Nie będziemy prosić o dane klientów ani pytać sąsiadów".Nowe przepisy, wynikające ze znowelizowanej w czerwcu 2021 roku ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.W ramach zmian w przepisach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska prawo do zbierania informacji, czy wypłacany zasiłek chorobowy faktycznie należy się osobie ubezpieczonej. Nie precyzują one jednak sposobu ich pozyskiwania.
Już od 5 października ZUS może pilniej kontrolować zwolnienia lekarskie. Każdy, kto wziął L4, może spodziewać się telefonu. W ten sposób zakład chce sprawdzić, czy naszego "chorobowego" nie wykorzystaliśmy np. na wakacje. Karą jest utrata prawa do zasiłku chorobowego, który wynosi 80 proc. pensji. Kolejne poważne zmiany w kontrolach zajdą od stycznia przyszłego roku.
ZUS przekazał dobre wiadomości emerytom. Rozpoczęło się wypłacanie emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Pierwsi seniorzy otrzymali już świadczenia wysłane przez urząd. Tysiące Polaków nie musiało składać żadnych wniosków. O nowym przeliczaniu środków poinformowała profesor Gertruda Uścińska.Seniorzy nie musieli składać wniosków do ZUS. Urząd z góry przeliczył na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Warto przypomnieć, że po wejście w życie ustawy, na stałe zmieniły się zasady kalkulacji. Oznacza to znaczne uproszczenie dla Polaków.– Ustawa zmieniła zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby osiągające wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu – przekazała prof. Gertruda Uścińska.– Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłata za październik tego roku będzie realizowana już w nowej wysokości – dodała ekspertka.
Wraz ze styczniem 2022 roku ZUS otrzyma dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będzie mógł monitorować aktywność pracowników, którzy w ramach zwolnienia lekarskiego będą pobierali świadczenia. W przypadku wystąpienia pewnych nieprawidłowości urzędnicy mający dostęp do naszych danych mogą zażądać zwrotu pobranych środków.Od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie miał szersze uprawnienia zgodnie z art. 4 nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zmieniający zapisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.Oznacza to, że pracownicy ZUS będą uprawnieni do zgromadzenia informacji o osobach ubiegających się o zasiłek. Ze zmian w przepisach wynika, że znajomi czy nawet sąsiedzi będą musieli na prośbę urzędników udzielić im wiadomości na temat osoby korzystającej ze świadczenia.
Świadczenia emerytalne jednego z żyjących w Polsce seniorów wzrosły aż o 400 złotych. Jak się okazało, wystarczyło złożyć wniosek o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Pozytywną odpowiedź otrzymał już po kilkunastu dniach. Mężczyzna przyznał, że sam był bardzo zaskoczony decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Historię tego emeryta opisał portal Gazeta.pl. Jeden z czytelników pochwalił się, że w prosty sposób udało mu się podwyższyć świadczenia. Mężczyzna złożył wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie przysługującej mu emerytury. Odpowiedź przyszła szybko.Zaledwie po dwóch tygodniach emeryt dowiedział się, że jego świadczenia wzrosną aż o 400 złotych, co dla wielu seniorów w Polsce oznacza niemałą kwotę. Mężczyzna najprawdopodobniej już od września będzie pobierał wyższą emeryturę. To oznacza też szansę dla innych.