Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emeryci niespodziewanie dostaną dodatkowe pieniądze. Nawet kilkaset złotych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.11.2023 17:31

Emeryci niespodziewanie dostaną dodatkowe pieniądze. Nawet kilkaset złotych

pieniądze dłoń
goniec.pl

Pieniądze wrócą do emerytów. Zwroty, jakie dostaną seniorzy, to efekt wcześniejszej decyzji dotyczącej 13. oraz 14. emerytury. Kluczowe było to, iż kwota wypłaconego świadczenia została pomniejszona o zaliczkę na konkretny cel. Wiemy, kto zyska najwięcej.

Emeryci dostaną pieniądze z powrotem, wypłaci je państwo

Pieniądze to dla emerytów trudny temat. Galopująca inflacja sprawia, że seniorzy nie tylko nie mogą sobie pozwolić na beztroskie życie, ale czasem problemem jest wykupienie leków w aptece, czy zwykłe zakupy. Szerokim echem odbiła się historia pani Henryki, która w sondzie Goniec.pl wyznała, że nie stać ją nawet na to, by kupić burgera drwala w McDonald’s.

Tym bardziej, więcej niż pewne jest, iż wiadomość o tym, że pieniądze emerytów wrócą do ich kieszeni, wywoła spore poruszenie. Mowa o należnościach, jakie wcześniej trafiły do Skarbu Państwa w momencie wypłacania 13. i 14. emerytury.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Pieniądze zostały pobrane przy okazji wypłaty 13. i 14 emerytury

Już niedługo zacznie się wielkie zwracania pieniędzy emerytom. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy przy wypłacie dodatkowych świadczeń pieniężnych zaowocuje możliwością wypłacenia zwrotu podczas rozliczania podatku PIT.

ZOBACZ: Nauczycielka pokazała przelew. “Pocałujcie mnie w d**ę”

Kiedy rozpocznie się wysyłanie należnych pieniędzy seniorom? Nadpłata nie trafi do ich kieszeni w 2023 r. Konieczne jest poczekanie na zakończenie roku podatkowego oraz rozpoczęcia zbierania zeznań podatkowych. - Już od połowy lutego urzędy skarbowe będą mogły zwrócić nadpłaconą zaliczkę na podatek dochodowy - zdradził dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Faktem. Kto dostanie najwięcej pieniędzy?

Ile pieniędzy z nadpłaty podatku dostaną emeryci?

Pieniądze pobrane wcześniej z 13. i 14. emerytury wrócą do kieszeni Polaków. Fakt wyliczył, iż największe kwoty trafią do osób, które otrzymują emeryturę wynoszącą 2100 zł brutto. Ta grupa otrzyma aż 412 zł nadpłaty podatku. Co ważne, do tej kwoty nie są doliczone ulgi, które mogą windować ostateczną kwotę zwrócona przez Urząd Skarbowy.

ZOBACZ: 13. i 14. emerytura znikną z kalendarza wypłat ZUS. “To jakieś prowizorki”

Średnio emeryci otrzymają około 258 zł zwrotu podatku w związku z pobranymi wcześniej zaliczkami. Fakt wyliczył, iż na 114 zł liczyć mogą seniorzy pobierający 800 zł brutto emerytury. Natomiast osoby ze świadczeniem emerytalnym wyższym niż 2100 zł brutto nie mogą liczyć na to, że jakiekolwiek pieniądze zostaną im zwrócone.

Źródło: Fakt