Goniec.pl > Wiadomości > ZUS dostarczy do seniorów ważne listy. Warto uważnie je przeczytać
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 11.09.2023 14:48

ZUS dostarczy do seniorów ważne listy. Warto uważnie je przeczytać

ZUS
Iberion

W najbliższym czasie polscy emeryci i renciści otrzymają od ZUS ważne listy. W kopertach znajdą decyzje w sprawie przyznania czternastej emerytury. Czy - podobnie jak w przypadku “trzynastek” - dostaną również rządowe ulotki okołowyborcze?

Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura?

Czternasta emerytura zostanie wypłacone we wrześniu - tuż przed wyborami. Po przekazaniu pieniędzy seniorzy otrzymają od ZUS listy z decyzją o jego przyznaniu oraz wysokości.

- Ten, kto ma najniższą emeryturę, 1588,44 zł, i dostanie dodatkowe 2650 zł brutto, otrzyma „czternastkę” na poziomie 2202,5 zł. Osoby ze świadczeniem przekraczającym 2500 zł brutto miesięcznie muszą liczyć się z tym, że od całej „czternastki” zapłacą pełną zaliczkę na podatek dochodowy. Seniorzy ze świadczeniem 2900 zł brutto otrzymają w związku z tym 2093,5 zł. Wynika to stąd, że od kwoty brutto trzeba pobrać nieco ponad 500 zł, a więc zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To, ile każdy uprawniony do „czternastki” faktycznie otrzyma, musi sobie policzyć, uwzględniając zarówno to, jakie ma dziś świadczenie, ile zapłaci od tego podatki i ile składki zdrowotnej. To będą bardzo indywidualne wyliczenia – wytłumaczył dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w podcaście „Biznes. Między wierszami”.  

Tragiczny finał dziecięcej zabawy. 4-letnie bliźnięta nie żyją. Mama przestrzega rodziców

ZUS dostarczy decyzje o czternastej emeryturze

ZUS prześle do emerytów i rencistów listy, w których znajdą informację od decyzji dotyczącej przyznania świadczenia. Korespondencja ma zostać wysłana w ciągu najbliższych tygodni. Bardzo możliwe, że zostanie dostarczona na początku października.

W kopercie znajdzie się również wiadomość na temat przyznanej kwoty świadczenia. Od decyzji będzie można się odwołać w terminie do 30 dni od daty otrzymania dokumentu.

Czy seniorzy otrzymają rządową ulotkę?

Po 13. emeryturze beneficjenci świadczenia także otrzymali list z decyzją oraz dokładną kwotą wypłaty “trzynastki”. W kopertach znajdowało się jednak coś jeszcze.

Spore kontrowersje wzbudziła rządowa ulotka z materiałami na temat programów dla seniorów, którą ZUS dołączył do listów do emerytów i rencistów. Bardzo prawdopodobne, że podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku “czternastek”.

Tagi: ZUS