Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważne zmiany w emeryturach od już 1 grudnia. ZUS właśnie wydał komunikat
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.11.2023 14:35

Ważne zmiany w emeryturach od już 1 grudnia. ZUS właśnie wydał komunikat

gotówka
Iberion (materiały własne)

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową o ważnych zmianach dotyczących emerytur. Wejdą w życie już od 1 grudnia, a dotyczyć mogą wielu seniorów.

Emerytury z ZUS nie wystarczające. Seniorzy dalej pracują

Pomimo dodatkowych programów rządowych takich jak 13. i 14. emerytura, wielu seniorów w Polsce nie może pozwolić sobie na odpowiednio dostatnie życie. W związku z tym wciąż duża ilość obywateli uprawnionych do przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku dalej pracuje. Seniorzy dorabiają sobie do otrzymywanych świadczeń z ZUS.

- Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury, czy renty muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na wysokość pobieranego świadczenia. Jeśli przychód przekroczy określone progi - 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ksiądz zdradził, jak nie dać się oszukać w czasie kolędy. Można stracić sporo pieniędzy

ZUS wprowadza ważne zmiany od 1 grudnia

Rzecznik ZUS przypomniał w rozmowie z PAP, że od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. granica bezpiecznego dorabiania mieści się w kwocie 5036,50 zł brutto. To o ponad 130 zł więcej miesięcznie niż dotychczas. Dodatkowe zarobki do tej kwoty nie zmniejszą seniorom wypłacanej emerytury lub renty. Aby ZUS nie wstrzymał wypłaty pieniędzy, dodatkowy miesięczny przychód od grudnia do lutego nie może być wyższy niż 9353,50 zł brutto.

Żebrowski podkreślił, że przychód wyższy niż 70 proc. (5036,50 zł brutto), ale niższy niż 130 proc. (9353,50 zł brutto) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia odpowiednio o taką kwotę, która zostanie przekroczona. Nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która wynosi 794,35 zł - dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 595,80 zł - dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, oraz 675,24 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

ZUS wprowadza zmiany dot. limitów zarobkowych

Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Wyjątek stanowią jedynie seniorzy, którzy mają podwyższoną przez ZUS wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto). - Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – informuje rzecznik ZUS.

Dodatkowe zarobki bez ograniczeń dotyczą także rencistów, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, lub ich niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Dotyczy to również przysługujących rent rodzinnych.


Źródło: PAP/ZUS

Tagi: Emerytura ZUS