Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS czeka na te dokumenty tylko do końca września. Później pieniądze przepadną
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.09.2023 11:20

ZUS czeka na te dokumenty tylko do końca września. Później pieniądze przepadną

pieniądze
Iberion

Choć niektóre środowiska próbują przekonywać, że drożyzny nie ma, nie da się ukryć, że obecne czasy do łatwych pod względem spinania osobistego budżetu nie należą. Właśnie dlatego warto korzystać ze wszystkich przysługujących nam świadczeń, dzięki którym być może nie popadniemy w finansowy kryzys. Jedno z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko w terminie dostarczyć do ZUS odpowiednie dokumenty. Jeśli potencjalnym beneficjentom uda się wyrobić przed końcem września, na ich konta od zaraz trafiać będzie co miesiąc co najmniej 1588,44 zł brutto.

Renta rodzinna - ostatnie chwile na złożenie dokumentów

Domowe wydatki, zwłaszcza w ostatnim czasie, mocno drenują nasze portfele, przez co wielu z nas musiało ograniczyć swoje potrzeby do minimum. Ratunkiem dla ogromnej części Polaków wciąż są świadczenia z ZUS. Nieważne, czy jest to 300, 500 czy 800 plus, czy też 13. i 14. emerytury, każdy zastrzyk gotówki jest na wagę złota, choć wielkich zmian nie czyni.

Wspomniane “dodatki” to coś, do czego obywatele naszego kraju już się przyzwyczaili, dlatego przypominać o nich trzeba coraz rzadziej. Co innego w przypadku renty rodzinnej, której cały czas nie otrzymuje spora część uprawnionych osób. Wszystko przez brak odpowiedniej wiedzy lub opóźnienia w składaniu dokumentów. Właśnie dlatego informujemy, że 30 września mija czas na dopełnienie formalności przez niektórych beneficjentów.

Zespół Perfect w żałobie. Muzycy przekazali smutną wiadomość

Dla niektórych termin mija 30 września

Oczywiście, aby dostać rentę rodzinną, trzeba spełniać wszystkie stawiane nam przez ZUS warunki, wśród których jest np. dostarczenie na czas dokumentów. Dzieci, młodzież oraz kontynuujące naukę osoby do 25. roku życia mają już ostatnie dni na doniesienie do placówek m.in. zaświadczeń potwierdzających dalszą edukację. Wszystkich formalności dopełnić trzeba do 30 września.

Co istotne, jeśli potencjalny beneficjent rozpoczyna właśnie studia, do końca miesiąca musi przedstawić w ZUS-ie potwierdzenie o dostaniu się na nie. Później będzie miał kolejny miesiąc na doniesienie zaświadczenia z dziekanatu o rozpoczęciu nauki na uczelni.

Ważne także, że jeżeli zdarzy się jednak, iż zapomnimy o upływającym terminie, nie stracimy prawa do renty rodzinnej na zawsze. Dalej będzie można złożyć wniosek do ZUS, przy czym nie otrzymamy już zapłaty za zaległe miesiące.

Czym jest renta rodzinna?

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym członkom rodziny osoby zmarłej, np. dzieciom i małżonkom. Pieniądze mogą być wypłacone tylko w przypadku, jeśli zmarły miał ustalone prawo do emerytury lub renty albo spełniał warunki do jej uzyskania.

W takim przypadku wypłacona kwota będzie wynosiła od 85 proc. do 96 proc. świadczenia zmarłego w zależności od tego, ile osób posiada prawo do otrzymania renty. Jej wysokość nie może być jednak niższa niż 1588,44 zł brutto miesięcznie.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi: pieniądze ZUS