Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 800 plus już od 1 stycznia. Niektórzy dostaną nawet 1600 złotych
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.12.2023 08:58

800 plus już od 1 stycznia. Niektórzy dostaną nawet 1600 złotych

pieniądze ludzie
Pixabay/MabelAmber, Goniec.pl

Odliczanie do wejścia w życie przepisów podwyższających świadczenie 500 plus do kwoty 800 złotych zostało rozpoczęte. Od 1 stycznia na konta uprawnionych trafiać będzie jeszcze więcej pieniędzy, które z pewnością wielu się przydadzą. Niestety, część beneficjentów będzie musiała wykazać się nadzwyczajną cierpliwością, bo w ustawie dotyczącej programu znajduje się pewien haczyk. W konsekwencji, niektórych czeka chudy styczeń, ale wszystko zostanie podwójnie wynagrodzone w lutym.

Ostatni miesiąc z programem 500 plus

Już niecały miesiąc pozostał do wejścia w życie rozwiązań podnoszących świadczenie 500 plus do kwoty 800 złotych. Wraz z dniem 1 stycznia 2024 roku, decyzją parlamentu i prezydenta, Polacy pożegnają przelewy z ZUS opiewające na 500 złotych i z radością przywitają nowe, powiększone wypłaty. To w teorii, bo tak naprawdę, niektórzy będą cieszyć się wcześniej, a inni będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Wszystko wynika z działania systemu obsługi świadczenia, który stanowi, że poszczególni beneficjenci otrzymują pieniądze w wyznaczonych na stałe terminach. Te jednak czasem podlegają przesunięciom, spowodowanych kalendarzem. Przykładowo, gdy dzień wypłaty przypada na sobotę, świadczenie wpływa na konta uprawnionych w poprzedzający ją piątek. Dlatego część osób dostanie 800 plus jeszcze w grudniu. Część z kolei, jak czytamy w przepisach, dopiero w lutym, ale w kwocie aż 1600 złotych.

Jest poszukiwany listem gończym. Teraz znieważył zmarłych policjantów

Jedni dostaną pieniądze wcześniej, inni o wiele później

Dzięki sprzyjającemu kalendarzowi, do niektórych osób 800 złotych popłynie jeszcze w grudniu. Dlaczego? 2 stycznia to jeden z terminów wypłaty świadczenia, ale dzień ten wypada tuż po Nowym Roku. “Rzeczpospolita” zauważa, że w podobnych sytuacjach w poprzednich latach ZUS wysyłał pieniądze zazwyczaj już wcześniej, aby uniknąć opóźnień.

ZOBACZ: 1500 zł wyrównania za 800 plus? ZUS wydał komunikat, trzeba wiedzieć

Następnie obiecane środki powinny trafiać do beneficjentów w 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dniu stycznia. Ustawodawca zastrzegł jednak, że z powodu konieczności przeprowadzenia regulacji technicznych systemu obsługi, wypłata nastąpi nie później niż do 29 lutego 2024 r. To jednorazowa sytuacja, bo od marca wszystko wróci na swoje tory. Niemniej, ci, którzy w styczniu nie doczekają się 800 złotych, w lutym dostaną aż 1600 złotych.

ZUS automatycznie wypłaci większe środki

Aby móc otrzymać podwyższone świadczenie w kwocie 800 złotych, nie jest konieczne składanie dodatkowych wniosków. Wszyscy, którzy teraz mają przyznane prawo do 500 plus, automatycznie od stycznia dostawać będą już o 300 złotych więcej. Dotyczy to osób, które obejmuje okres rozliczeniowy 1 czerwca 2023 - 31 maja 2024.

ZOBACZ: Będzie nowe świadczenie. Niektórym ZUS wypłaci ponad 3 tys. złotych

Wnioski składać muszą więc jedynie ci, którzy nie są teraz beneficjentami 500 plus, a w ich rodzinie pojawi się nowe dziecko. Wówczas powinni oni skorzystać z jednego z czterech kanałów:

- platformy PUE ZUS, na której znajdziemy też informacje na temat wniosku i jego obsługi;

- złożenia dokumentów za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji;

- portalu Emp@tia, czyli oficjalnego kanału Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej;

- aplikacji mZUS, którą trzeba najpierw zainstalować na swoim smartfonie.

Źródło: Interia Biznes