Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Termin w ZUS mija o północy. Pieniądze przepadną, jeśli nie złożysz wniosku
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.11.2023 08:21

Termin w ZUS mija o północy. Pieniądze przepadną, jeśli nie złożysz wniosku

pieniądze ZUS
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Pieniądze przepadną, jeśli nie złożysz do ZUS wymaganych dokumentów. Trzeba się śpieszyć, termin mija 30 listopada i nie ma możliwości, aby go przedłużyć. Wszyscy uprawnieni stracą świadczenie niezależne od dochodów, jeśli nie dopełnią formalności. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić.

30 listopada mija w ZUS termin, pieniądze przepadną

ZUS tylko do 30 listopada czeka na wymagane dokumenty, aby wypłacić należne pieniądze. Świadczenie Dobry Start obwarowane jest kilkoma kluczowymi wymaganiami, jednak nie ma wśród nich wskazania progu dochodowego. Oznacza to, że pieniądze należą się również rodzinom zarabiającej więcej niż najniższa krajowa.

Wniosek o wypłacenie pieniędzy do ZUS można złożyć w ostatniej chwili, jednak urzędnicy nie rozpatrzą go pozytywnie, jeśli przekroczony zostanie termin. Mija on w czwartek 30 listopada. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planują wizytę w ZUS z dokumentami.

Ważne zmiany w emeryturach od już 1 grudnia. ZUS właśnie wydał komunikat

300 zł od ZUS, ale trzeba złożyć wniosek

300 plus, gdyż tak potocznie nazywane są pieniądze z programu Dobry Start, przeznaczone są dla rodziców i opiekunów dzieci pobierających naukę szkolną. Zgodnie z założeniami środki te mają być przeznaczone na zakup podręczników i pomocy szkolnych.

ZOBACZ: 1500 zł wyrównania za 800 plus? ZUS wydał komunikat, trzeba wiedzieć

Jednorazowa wypłata 300 zł należy się uczniom szkół podstawowych, szkół średnich i szkół policealnych. Pieniądze trafią do kieszeni rodziców do czasu, aż ich dziecko nie skończy 20 lat. Jest przewidziany jednak wyjątek. 300 plus może być wypłacane do 24. roku życia dziecka, jeśli posiada ono orzeczenie o niepełnosprawności.

Jak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę 300 plus? Dobrą wiadomością jest fakt, iż urzędnicy nie czekają na rodziców w urzędach osobiście. Dokumenty składane są tylko i wyłączenie drogą elektroniczną. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Masz czas tylko do północy

ZUS tylko do 30 listopada czeka na wnioski o jednorazowo wypłatę 300 zł w ramach programu Dobry Start. Dokumenty należy złożyć elektronicznie. Można to zrobić na kilka sposobów. Ubieganie się o 300 plus możliwe jest poprzez aplikację mZUS, Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), portal Emp@tia, oraz poprzez bankowość elektroniczną w wielu polskich bankach i SKOK-ach.

ZOBACZ: Emeryci niespodziewanie dostaną dodatkowe pieniądze. Nawet kilkaset złotych

Z racji, iż wniosek o wypłacenie pieniędzy musi trafić do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną, wydłuża się czas na jego złożenie. Nie obowiązują nas bowiem urzędowe godziny otwarcia poszczególnych oddziałów ZUS. Dokument musi zostać złożony do północy 30.11.  Kiedy pieniądze zostaną przelane na konto? ZUS zrobi to w ciągu dwóch miesięcy od daty wpłynięcia wniosku o wyparte 300 plus.

Źródło: zus

Tagi: pieniądze ZUS