Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Dwie emerytury w grudniu. Niektórzy seniorzy dostaną dwa przelewy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 24.11.2023 22:52

Dwie emerytury w grudniu. Niektórzy seniorzy dostaną dwa przelewy

emeryci
Marek BAZAK/East News

Dobra wiadomość czeka już niebawem na niektórych emerytów. Przed świętami mogą otrzymać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nawet dwa przelewy. Wszystko w związku z układem świąt w kalendarzu. Grudzień dla wielu seniorów będzie szczęśliwym miesiącem.

Niektórzy seniorzy otrzymają w grudniu dwie emerytury

ZUS wypłaca emerytury seniorom w sześciu różnych terminach. Przelewy trafiają na konta kolejno pierwszego, szóstego, dziesiątego, piętnastego, dwudziestego lub dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca. Układ kalendarza sprawi, że już w grudniu wielu seniorów może otrzymać nawet dwa przelewy. Mowa o emerytach, którzy odbierają swoje pieniądze na początku miesiąca. Dlaczego?

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Dwie emerytury w grudniu. To wynika z kalendarza

Wszystko w związku z faktem, iż 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia bankowość oraz transakcje z nią związane nie są realizowane. Jeśli ZUS nie może dokonać przelewu w danym dniu, wedle przepisów musi to zrobić w pierwszym możliwym terminie z wyprzedzeniem.

W tym roku ostatnie dni grudnia wypadają w sobotę oraz niedzielę. W związku z tym niektórzy emeryci swoje świadczenia otrzymają najprawdopodobniej do 29 grudnia. Podobne przypadki miały już miejsce w 2023 roku w kwietniu oraz listopadzie.

Jak przyszłość "trzynastek" i "czternastek"?

W mediach spekuluje się o przyszłości innych dodatkowych świadczeń dla seniorów. Mowa o "trzynastkach" i "czternastkach". Dodatkowe programy zostały w bieżącym roku w pełni wypłacone. Według danych kosztowały łącznie polski budżet 35 mld zł. Rząd PiS w zaplanowanym przez budżecie państwa na 2024 r. uwzględnił kwotę niższą od tej, wydanej na 13. i 14. emeryturę w 2023 r. Mowa o kwocie 30 mld zł.

Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka 13. oraz 14. emerytury. Temat ten nie został uwzględniony wprost w umowie koalicyjnej podpisanej przez opozycję. W dokumencie zawarto jedynie chęć "rozbudowy świadczeń socjalnych" dla m.in. seniorów. 

Tagi: Emeryci ZUS