Goniec.pl > Polska > Koniec z wypłatami 14. emerytury w 2023 roku. ZUS właśnie ogłosił
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 28.09.2023 18:53

Koniec z wypłatami 14. emerytury w 2023 roku. ZUS właśnie ogłosił

pieniądze ZUS
materiały własne Iberion

ZUS oficjalnie potwierdził: to koniec czternastek. 14. emerytura trafiła już do wszystkich uprawnionych do niej seniorów. - Cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas - zapewnia Zakład w komunikacie. Kwota przeznaczona na wypłatę 14. emerytur jest ogromna.

To koniec 14. emerytur, ZUS opublikował komunikat

Nikt więcej nie otrzyma już 14. emerytury. Wszystkie zaplanowane na 2023 r. czternastki trafiły do emerytów i rencistów. ZUS opublikował specjalny komunikat.

Tegoroczne 14. emerytury były wyższe, niż pierwotnie zakładano. Wszystko ze względu na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas spotkania z wyborcami zaliczył wpadkę i zawyżył planowaną wysokość wypłat. Rząd nie zamierzał jednak korygować pomyłki dotyczącej kto netto i brutto i ZUS wypłacić pieniądze. Mamy oficjalne stanowisko.

Skandaliczne sceny na antenie TVP. "Pan jest chamem"

Wypłaty dotarły do emerytów zgodnie z harmonogramem

To koniec 14. emerytur w 2023 r. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur - czytamy w specjalnym komunikacie ZUS-u. Jeśli ktoś do dziś nie otrzymał przelewu w ramach czternastki, to wszystko wskazuje na to, iż nie zalicza się do grupy, które przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne.

ZUS zapewnia, iż wszystkie planowane pieniądze zostały wypłacone “zgodnie z przyjętym harmonogramem”. - Cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas - dodali urzędnicy.

Ile kosztowała Skarb Państwa 14. emerytura w 2023 r.? ZUS ujawnił, że kwota przeznaczona na tegoroczne czternastki to niemal 17,5 miliarda złotych. Wiadomo również, jaką formę otrzymywania 14. emerytury preferują polscy seniorzy. Wiele osób będzie zaskoczonych.

Seniorzy nie czekają na listonosza niosącego pieniądze

W 2023 r. 14. emerytura wynosiła 2650 zł brutto. W przypadku osób, które przekraczają próg emerytury 2900 zł brutto obowiązuje zasada potrąceń “złotówka za złotówkę”. 

Chociaż 14. emerytura podobnie, jak świadczenie 500 plus wolne jest od wszelkich potrąceń, to seniorzy mogli być zaskoczeni, widząc kwotę wpłaconą przez ZUS na ich konto. - Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych - przekazał w specjalnym komunikacie ZUS.

Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii polscy emeryci nie czekają na to, aż pieniądze przyniesie im listonosz. - Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - ujawnił ZUS przy okazji poinformowaniu o końcu wypłat 14. emerytur.