Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 1500 zł wyrównania za 800 plus? ZUS wydał komunikat, trzeba wiedzieć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 28.11.2023 16:02

1500 zł wyrównania za 800 plus? ZUS wydał komunikat, trzeba wiedzieć

pieniądze list ZUS
Iberion

ZUS wydał komunikat dotyczący 500 plus. Od 1 stycznia 2024 roku rodzice dostaną wyższe świadczenie. Urzędnicy otrzymują coraz więcej wniosków o wyrównanie zasiłku 800 plus od sierpnia 2023 roku. Dokumenty nigdy nie powinny jednak trafić do ZUS. Urząd ostrzega.

ZUS wyrównuje 500 plus? Rodzice składają wnioski

Pieniądze w ramach programu “Rodzina 500 plus” już za kilka tygodni będą większe. Świadczenie na dzieci zostanie podwyższone o 300 złotych. 800 plus było wyczekiwane przez rodziców i opiekunów, ale nie brakuje nieporozumień. ZUS został zmuszony do wydania ostrzegawczego komunikatu.

Rodzice wprowadzani są w błąd, który może kosztować ich utratę danych. ZUS ostrzega przed fałszywą informacją na temat 800 plus. Chodzi o rzekomo należne pieniądze wypłacane w ramach wyrównania od sierpnia 2023 roku. Komunikat jest jasny: to fake news.

Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Warto znać swoje prawa

Pieniądze nie zostaną wypłacone, wyrównania w ramach 800 plus nie będzie

ZUS ostrzega przed nieprawdziwymi informacjami na temat 500 plus i wyrównania pieniężnego w ramach 800 plus sięgające na okres, zanim nowa wysokość świadczenia legalnie stanie się faktem. Rodzice mieliby otrzymać pieniądze należne od sierpnia do grudnia 2023 roku. Wyrównanie wiązałoby się z wypłatą 1500 zł.

ZOBACZ: Pieniądze od państwa czekają, za kilka dni mija termin składania wniosków. Komu należy się 300 zł?

Sytuacja jest na tyle poważna, iż coraz więcej osób zgłasza się do ZUS z fałszywym drukiem. - Chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje - czytamy w ostrzeżeniu. Dlaczego korzystanie z takiego wniosku jest niebezpieczne?

Wypełniłeś fałszywy wniosek na wyrównanie 800 plus? Uważaj

Fake news na temat wyrównania w ramach 800 plus jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych. Nie można wykluczyć, iż fałszywy wniosek został przygotowany przez oszustów, którzy chcą uzyskać kluczowe dane osobowe, jak imię i nazwisko, czy numer PESEL oraz numer konta bankowego. Co więcej, ZUS zastrzega, że wnioski na świadczenia pieniężne na dzieci składane są obecnie wyłącznie elektronicznie.

ZOBACZ: Emeryci niespodziewanie dostaną dodatkowe pieniądze. Nawet kilkaset złotych

Nikt nie otrzyma wyrównania w ramach 800 plus. - Zgodnie z przepisami wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Po nowym roku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - dodał Zakład w specjalnym komunikacie ostrzegającym przed fake newsem krążącym w sieci.

Źródło: zus