Podczas odbywającego się w szwajcarskim Davos Forum Ekonomicznego, gościem specjalnym był Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wygłosił przemówienie przed światowymi dygnitarzami. W trakcie swojego wystąpienia przywódca w pewnym momencie podał w wątpliwość fakt, że jego rosyjski odpowiednik, odpowiedzialny za agresję rosyjskich wojska na Ukrainę, Władimir Putin w ogóle żyje.
Prezydent Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu Telewizji Polskiej. Przywódca Ukrainy był pytany między innymi o kwestię środowej wizyty Andrzeja Dudy we Lwowie oraz deklaracji co do dostaw nowoczesnych czołgów Leopard wojskom ukraińskim ze strony polskiej. Przy tej okazji padło wiele ważnych słów odnośnie naszego kraju oraz wszystkich Polaków.
W nocy z czwartku 29 grudnia na piątek 30 grudnia w Kijowie zawyły alarmy przeciwlotnicze, a mieszkańcy miasta zostali wezwani do ukrycia się w schronach. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba przekazał, że stolica Ukrainy była atakowana przez drony. Jeden z nich miał trafić w budynek administracyjny znajdujący się w dzielnicy Hołosijiwskiej, powodując duże szkody. Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, atak był preludium kolejnych fatalnych wydarzeń.Według Ukraińców, Kijów został zaatakowany przez pięć rosyjskich dronów bojowych. Wszystkie zostały strącone przez systemy ochrony powietrznej. Nie ma doniesień o rannych ani ofiarach śmiertelnych. W mieście działają służby ratunkowe.
Władimir Putin od wielu tygodni otwarcie mówi o gotowości negocjacji z Ukrainą. Sygnały wysyłane przez stronę rosyjską są jednak wyjątkowo niespójne. W opinii generała Stanisław Koziej takie działanie to najpewniej tylko próba grania na czas.
Władimir Putin nie ma najmniejszego zamiaru decydować się na bożonarodzeniowe zawieszenie broni. Rosja ostrzeliwuje Chersoń w dzień Wigilii, celami są głównie obiekty cywilne. Liczba rannych cały czas rośnie, co najmniej osiem osób nie żyje.
Stany Zjednoczone popełniły błąd podczas rozmów z Wołodymyrem Zełenskim? - Samą obroną Ukraina nie odniesie zwycięstwa. USA nie chcą dać Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, co moim zdaniem jest błędem - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Ekspert uważa, że Zachód nie docenia Rosjan, a niektóre akcje propagandowe Ukrainy działają na jej szkodę.Rosja przygotowuje się do ofensywy, która - według szacunków analityków - ma rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego. Siergiej Szojgu oznajmił niedawno, że "dla zagwarantowania bezpieczeństwa militarnego Federacji Rosyjskiej konieczne jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych do 1,5 mln żołnierzy, w tym 695 tys. żołnierzy kontraktowych", co może mieć związek ze spotkaniem Putina i Łukaszenki, a także ćwiczeniami na Białorusi.
Wołodymyr Zełenski gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z Joe Bidenem i przemówił w amerykańskim kongresie. Rangę wydarzenia podkreślił w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Lech Wałęsa. - Znaleźliśmy się w decydującym momencie dziejów Europy i Świata - stwierdził były prezydent.- Jak porozumieli się Zełenski i Biden, jaka będzie solidarność z Ukrainą, od wyniku tych rozmów zależą losy nas wszystkich. Mam nadzieje, że dobrze przedyskutowali wszystkie sprawy i że będą dobre decyzje - mówił Lech Wałęsa dla WP.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych Wołodymyr Zełeński opublikował nagranie, na którym spotyka się z Andrzejem Dudą. Wizytę zorganizowano w Rzeszowie, gdzie prezydent Ukrainy kontynuował swoją drogę powrotną ze Stanów Zjednoczonych. "Podsumowaliśmy rok" - napisał ukraiński przywódca, dziękując Polakom za udzielone wsparcie.
Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojska lądowych i analityk wydarzeń na wojnie w Ukrainie, w rozmowie z portalem Wirtualna Polska ujawnił, jakie motywacje może mieć Wołodymyr Zełenski, który gości w USA. - Najważniejszym dla Ukrainy zadaniem w najbliższych tygodniach będzie uderzenie w rosyjskie oddziały skoncentrowane 150-200 kilometrów od granicy. Tam odbudowuje się armia Władimira Putina - ocenia.Wołodymyr Zełenski udał się do Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty ma zostać ogłoszony nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, w którym niezwykle istotną rolę odgrywa Polska. Prezydent Ukrainy i Joe Biden mają także omówić sytuację na ukraińskim froncie.
- Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie wydaje się oczywistością - ocenia w rozmowie z portalem Wirtualna Polska były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło. Mimo że w kuluarach coraz częściej mówi się o takich planach, trudno szukać ich oficjalnego potwierdzenia. - Ze względów bezpieczeństwa strony polska i ukraińska nie ujawniają takich informacji - mówi WP wiceszef MSZ Marcin Przydacz.Wołodymyr Zełenski gości dziś w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Ukrainy spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem i wygłosi przemówienie w amerykańskim Kongresie. To pierwsza wizyta dyplomatyczna polityka od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Podczas wyjazdu ma zostać ogłoszony nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, w którym niezwykle istotną rolę odgrywa Polska. Czy oznacza to, że Zełenski zawita również do Warszawy?
Wołodymyr Zełenski wylądował w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. spotka się z prezydentem Joe Bidenem oraz wygłosi przemówienie na wspólnym posiedzeniu Kongresu Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie Joe Biden ogłosi kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdzie również system obrony przeciwpowietrznej Patriot. Prezydent Ukrainy zostanie powitany przez Joe Bidena w Białym Domu około godziny 14 czasu lokalnego (20:00 czasu polskiego). To pierwsza zagraniczna wizyta Wołodymyra Zełenskiego od 24 lutego, kiedy Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę. Podróż ukraińskiego prezydenta do USA, a także jej szczegóły, były do samego końca trzymane w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, podzielił się swoją refleksją związaną z wartościami, jakie niosą ze sobą prezydentury Wołodymyra Zełenskiego oraz Władimira Putina. Kiedy ukraiński przywódca walczy niestrudzenie z okupantem, rosyjski dyktator "zabija, niszczy i gwałci".
Ksiądz zapytał dzieci o to, jak zaprowadzić pokój na świecie. Jedna z dziewczynek odpowiedziała wprost, a jej odpowiedź wywołała spore zakłopotanie u duchownego. Nagranie z Mszy Świętej pojawiło się m.in. na fanpage'u "Make Life Harder".
Ukraińscy politycy w ostatnich miesiącach skupieni się przede wszystkim na wojnie. Nie oznacza to jednak, że zakończyła się wewnętrzna walka o wpływy. Można było zauważyć to pod koniec listopada, kiedy to Wołodymyr Zełenski publicznie skrytykował mera Kijowa Witalija Kliczko. Czy to koniec "paktu o nieagresji"?
Iskrzy na linii Wołodmyr Zełenski- Witalij Kliczko. Dwie postaci uważane za narodowych bohaterów Ukrainy, walczących z rosyjskim okupantem, coraz częściej wysuwa wobec siebie wzajemne pretensje. I choć łączy ich wspólny cel, dzieli wszystko poza tym, czego dowodem była ostatnia sprzeczka polityków rozegrana na oczach świata.
Podczas wczorajszej wizyty w Kijowie, Mateusz Morawiecki udzielił pełnego poparcia dla prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego oraz narodu Ukraińskiego, walczących o wolność swoją oraz całej Europy. - Zawsze będziemy was wspierać - mówił na opublikowanym w mediach społecznościowych filmie premier Rzeczypospolitej w obecności prezydenta Ukrainy.
Mocne słowa Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Prezydent Ukrainy przemówił dziś za pośrednictwem internetowego łącza z okazji odbywającej się w naszej stolicy sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Przywódca zaatakowanego przez Rosję równo dziewięć miesięcy temu kraju był mocno wzburzony i nie przebierał w słowach. - Dlaczego Rosja jest wciąż waszym członkiem? - pytał pretensjonalnym tonem swoich słuchaczy.
Wołodymyr Zełenski polecił ukraińskiemu ambasadorowi, pełniącemu funkcje przy ONZ, poprosić o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Decyzja prezydenta związana jest ze środowym zmasowanym atakiem rakietowym, który po raz kolejny przeprowadzili Rosjanie na terytorium Ukrainy.
Przewodów. Jak zapewnił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, tragedia w Przewodowie nie wpłynęła na siłę relacji polsko-ukraińskich. Będący w studiu Polsat News dyplomata został zapytany o prowadzone śledztwo ws. radzieckiej rakiety oraz zaangażowania strony ukraińskiej w dochodzenie.
Joe Biden odpowiedział Wołodymyrowie Zełenskiemu. Prezydent USA nie zgadza się ze stanowiskiem głowy Ukrainy, zaprzeczającemu możliwości, że rakieta ze wsi Przewodów została wystrzelona przez ukraińską obronę.Joe Biden jasno zadeklarował, że nie zgadza się ze stanowiskiem Wołodomyra Zełenskiego w sprawie rakiety, która we wtorek zabiła we wsi Przewodów dwóch obywateli Polski.Prezydent USA, tuż po tym, jak wrócił z Bali ze szczytu G20 w krótkich słowach odniósł się do słów prezydenta Ukrainy. Postawił sprawę jasno. Szykuje się pierwszy kryzys relacji Zachód-Ukraina od początku wojny?
Przewodów. Jest najnowsza wypowiedź prezydenta Ukrainy w sprawie wczorajszej eksplozji w Przewodowie. - Nie mam wątpliwości, że to nie był nasz pocisk - oznajmił Wołodymyr Zełenski dla agencji Interfax. Przywódca dodawał, że Ukraina powinna mieć otrzymać dostęp do miejsca wybuchu.
Andrzej Duda rozmawiał z Wołodomyrem Zełenskim w związku z wczorajszym incydentem. Prezydenci Polski oraz Ukrainy wymienili się informacjami na temat wtorkowych wydarzeń w miejscowości Przewodów, gdzie zginęły dwie osoby. Prezydent Ukrainy zwrócił się również do wszystkich Polaków. Andrzej Duda wtorkowy wieczór spędził na rozmowach z najważniejszymi osobami światowej polityki. W gronie tym nie zabrakło Wołodomyra Zełenskiego.Prezydent Polski rozmawiał z prezydentem Ukrainy w niedługim odstępie czasu od rozmowy z Joe Bidenem. Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych relację z rozmowy telefonicznej z Andrzejem Dudą.
Szczyt G20 na Bali rozpoczął się we wtorek, 15 listopada. Na zgrupowanie przywódców Państw grupy osobiście nie mógł przybyć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Przywódca kraju zaatakowanego przez Rosję połączył się z uczestnikami zdalnie i oświadczył, że "właśnie teraz trzeba i można zakończyć niszczycielską rosyjską wojnę". Zaznaczył, że Kijów nie zgodzi się na żadne kompromisy.
Leszek Miller odniósł się do szansy na historyczną sprawiedliwość dla Polaków zamordowanych na Wołyniu. Były premier poruszył ten temat po decyzji Wołodomyra Zełenskiego ogłoszonej 11 listopada. - Kości setek tysięcy Polaków pomordowanych na Wołyniu leżą do dziś na polach, w lasach i studniach - mówił w studio Polsat News. Polityk stwierdził, że obecnie jest "dobry moment".Wołyń wrócił na tapetę polskich polityków, a Leszek Miller jest jednym z wypowiadających się na temat kości niezgody między Polakami i Ukraińcami. Były premier w jasnych słowach określił swoje stanowisko w tej sprawie. Leszek Miller niejako sugeruje, że otworzyła się niepowtarzalna szansa na ustalenie prawdy o Wołyniu.
Wywiad Wołodomyra Zełenskiego i jego żony Oleny przejdzie do historii. Jedna odpowiedź prezydenta wywołała wymowną reakcję pierwszej damy. Twarz Oleny Zełenskiej wykrzywiła się w grymasie, co kontrastowało z roześmianą twarzą jej męża. Co tam się stało? Wołodymyr Zełenski mimo wojny w Ukrainie nie zapomina o obecności w międzynarodowych mediach. Prezydent dobrze wie, że nie może pozwolić na to, by świat odsunął temat Ukrainy na drugi plan.Najnowszy wywiad Wołodomyra i Oleny Zełenskich dla CNN odbija się szerokim echem. Wszystko przez słowa prezydenta Ukrainy i znaczącą reakcję jego żony. Wszystko się nagrało.
Wołodymyr Zełenski z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w dość spontanicznym akcje zwrócił się do zachodnich sąsiadów. Zrobił to w wyjątkowy sposób, po polsku. Nagranie, które opublikowano w piątek rano, szybko rozprzestrzeniło się po sieci, ukazując szczególną polsko-ukraińską więź.
Joe Biden nakrzyczał na Wołodymyra Zełenskiego w czerwcu. Jak donosi amerykański NBC News, Joe Biden miał stracić panowanie nad sobą podczas czerwcowej rozmowy telefonicznej. Wówczas ukraiński przywódca miał poprosić o dalszą pomoc Bidena, chwilę po tym gdy ten skończył mówić Zełenskiemu, że właśnie przeznaczył kolejny miliard dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.
Prezydent Zełenski zaapelował do przywódców państw grupy G7 o zwiększenie zdolności obrony przeciwlotniczej. - Konieczne jest zintensyfikowanie wspólnych wysiłków na rzecz stworzenia tarczy powietrznej dla Ukrainy - oznajmił prezydent Ukrainy na wideokonferencji liderów najbogatszych państw świata. Ukraiński przywódca zaproponował ponadto "trzy kroki" na drodze do pokoju.We wtorek odbyło się pilnie zwołane, wirtualne spotkanie tzw. grupy G7 (siedem państw będących jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym). Dzień po tym, jak rosyjskie pociski spadły na miasta w całej Ukrainie, w tym na Kijów, Zełenski wezwał przywódców "wielkiej siódemki", by ci zapewnili Ukrainie "tarczę powietrzną", co miałoby być, zdaniem lidera Ukrainy, pierwszym krokiem na drodze do pokoju i jednocześnie pozbawieniem Rosji szans na zwycięstwo.