Goniec.pl
Zełenski nie zostawił na OBWE suchej nitki. Polityk stanowczo domaga się jednego

Twitter/Kancelaria Sejmu

Wołodymyr Zełenski nie zostawił na OBWE suchej nitki. Polityk stanowczo domaga się jednego

24 Listopada 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Mocne słowa Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Prezydent Ukrainy przemówił dziś za pośrednictwem internetowego łącza z okazji odbywającej się w naszej stolicy sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Przywódca zaatakowanego przez Rosję równo dziewięć miesięcy temu kraju był mocno wzburzony i nie przebierał w słowach. - Dlaczego Rosja jest wciąż waszym członkiem? - pytał pretensjonalnym tonem swoich słuchaczy.

Sesja OBWE w Warszawie

200 delegatów z 52 krajów przybyło do Polski w ramach dwudniowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE m.in. po to, by dyskutować na temat trwającej od dziewięciu miesięcy wojny w Ukrainie. Podczas posiedzenia w polskim Sejmie zabraknąć nie mogło przywódcy okupowanego kraju, Wołodymyra Zełenskiego, który, podobnie jak podczas szczytu G20 na Bali, wziął udział w obradach za pośrednictwem telekonferencji.

Piotr Molecki/East News

Wojna w Ukrainie. Złowieszcza wizja wiceszefa MSZ: "Jesteśmy następni w kolejce"

CZYTAJ DALEJ

Polityk wiele mówił o nieustającej potrzebie wspierania Ukrainy w dążeniu do wygrania starcia z imperialistyczną Rosją Putina, nie kryjąc swojej wdzięczności wobec państw-sojuszników, ale także mając wolnemu światu wiele do zarzucenia.

- Widzimy, że różne fora na świecie podejmują decyzje, żeby powstrzymać rosyjski terror, izolować państwo-terrorystę. Dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Po dziewięciu miesiącach ataków zostaje w dalszym ciągu jednym z członków waszego zgromadzenia - mówił pełen emocji i rozczarowania Zełenski do uczestników sesji.

W dalszej części przemówienia padły równie mocne słowa, budzące na nowo wątpliwości co do sensu działania organizacji i podważające jej mandat. Sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, bo choć Rosja marginalizuje znaczenie i utrudnia funkcjonowanie OBWE, to jednak dzięki istnieniu tego ciała Zachód zachowuje pewien kanał komunikacji z Putinem i Łukaszenką.

Ostre słowa Zełenskiego: "To otwarte znęcanie się nad zasadami"

Zełenski, czemu trudno się dziwić, domaga się całkowitej izolacji Rosji i jak najmocniejszego uderzenia w zbrodniczy reżim. Wszystko po to, by zmusić go do zaprzestania agresji.

- To jest otwarte znęcanie się nad wszystkim zasadami, które były podstawą powołania OBWE. Rosja realizuje masowe uderzenia rakietowe w nasze miasta. Stara przerwać dostawy prądu, wody. Próbuje zamienić miliony Ukraińców w uchodźców. Proszę, nie czekajcie na zimę, wiosnę czy lato. Apeluję, proszę, żeby w waszych szeregach nie było przedstawicieli terrorystów. Pomóżcie nam, aby kaci odpowiadali za swoje czyny. Nastał czas na reformę OBWE - oświadczył w dość radykalny sposób.

Ukraiński przywódca wyraził również wdzięczność wobec Polski, która jako gospodarz wydarzenia i kraj sprawujący prezydencję w OBWE w 2022 roku, zablokował wjazd rosyjskiej delegacji.

- Gdyby nie polskie decyzje, dotyczące wiz dla rosyjskiej delegacji, to przedstawiciele państwa-terrorysty mogliby dzisiaj być wśród Was - oznajmił Zełenski.

Przypomnijmy, że jednym z gości miał być szef MSZ Siergiej Ławrow, jednak ani on, ani inni przedstawiciele Kremla, nie otrzymali wizy wjazdowej. To zaś spotkało się ze sprzeciwem Moskwy, która wystosowała list protestacyjny.

wikimedia.org

Ranking grozy na Kremlu. To oni mogą zastąpić Władimira Putina, mogą być jeszcze gorsi

Kolejne niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie ukraińskim oraz desperackie bombardowania ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej Ukrainy, wywołują coraz więcej pytań dotyczących przyszłości Władimira Putina. I choć dyktator trzyma się władzy na wszelkie możliwe sposoby, to jego los wydaje się być przesądzony. Oto nazwiska osób, które w wyniku klęski prezydenta Rosji mogłyby zająć jego miejsce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >