Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wojna W Ukrainie

Wojna W Ukrainie

Wojsko
17.03.2022 20:37 Nowe przepisy pozwolą łatwiej przekazywać sprzęt ochronny Ukrainie

Od 17 marca do 17 maja każdy polski obywatel może zakupić ochronny sprzęt wojskowy i przekazać go Ukrainie. Chodzi m.in. o hełmy, ochraniacze czy kamizelki kuloodporne. Nowe przepisy obwarowane są jednak pewnymi regułami prawnymi.Deczyja związana jest z wejściem w życie ustawy z 11 marca 2022 roku, zmieniającej ustawę o obrocie sprzętem wojskowym z 29 listopada 2000 roku.

mikołaj krawiecki top model wojna w ukrainie
17.03.2022 19:38 Mikołaj Krawiecki z "Top Model" TVN jeździ po Ukrainie z pomocą humanitarną. Opowiedział o wojnie

Mikołaj Krawiecki jeszcze niedawno występował w "Top Model" i szykował się do rozwoju modelingowej kariery. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, zdecydował i odłożył swoje pragnienia na bok, rzucając się w wir pomocy. Teraz jeździ po Ukrainie i pomaga wszystkim, którzy zostali na miejscu. - To nie był rakieta, która spada losowo, to była rakieta, którą bezpośrednio skierowano na szkołę. Tak zachowują się Rosjanie - mówił o swoich doświadczeniach Krawiecki.

martyna wojciechowska tvn wojciech bojanowski wojna w ukrainie
17.03.2022 17:39 Martyna Wojciechowska nie szczędziła pochwał. Dziennikarz TVN bardzo jej zaimponował

Martyna Wojciechowska odniosła się do działalności jednego z dziennikarzy TVN - korespondenta w Ukrainie, Wojciecha Bojanowskiego. Pełna podziwu odniosła się do jego pracy oraz tego, z jaką empatią działał na pogrążonym w wojnie terenie. Podkreśliła również, że działania reportera wojennego to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie mogą czekać jakiegokolwiek dziennikarza. Trzeba bowiem wykazać się szeregiem ważnych cech, by móc dobrze pracować w tym zawodzie.

Mateusz Morawiecki w Batumi określił słowa Lecha Kaczyńskiego jako "prorocze"
17.03.2022 15:43 Morawiecki w Batumi wspomina Lecha Kaczyńskiego. Wskazał, że jego słowa były "prorocze"

W gruzińskim Batumi Mateusz Morawiecki wspomniał zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej Lecha Kaczyńskiego. Polski premier wskazał, że były prezydent w czasie agresji Rosji na Gruzję w 2008 r. wypowiedział "prorocze słowa". Niemal natychmiast po tym, jak Mateusz Morawiecki wrócił ze spotkania z Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, udał się na oficjalną podróż do gruzińskiego Batumi. Jego wizytę relacjonował oczywiście szereg mediów.Szef polskiego rządu podczas swojego wystąpienia wskazywał, że Polska i Gruzja są połączona przyjaźnią "emocjonalną, historyczną, polityczną oraz gospodarczą". Mateusz Morawiecki postanowił wspomnieć wizytę Lecha Kaczyńskiego, który 14 lat temu wyraził swoje wsparcie dla Gruzji zaatakowanej przez Rosję. Premier wskazał, że padały wtedy słowa, które częściowo się spełniły. Mateusz Morawiecki zasugerował, że reszta słów Lecha Kaczyńskiego powinna stanowić swoiste ostrzeżenie.

Agata Duda
17.03.2022 14:59 Agata Duda odbyła rozmowy z pierwszymi damami. Celem pomoc humanitarna w Ukrainie

Agata Kornhauser-Duda chce stworzyć koalicję małżonek światowych przywódców w celu organizacji pomocy humanitarnej w Ukrainie. Pierwsza dama odbyła już w tej sprawie szereg rozmów. Wojna w Ukrainie udowodniła, że świat potrafi jednoczyć się i wspólnie wyciągać ręce w kierunku potrzebujących. Agata Duda zdecydowała się na pójście krok dalej i stworzenie zorganizowanej koalicji pierwszych dam świata w celu niesienia pomocy humanitarnej. Sojusz Pierwszych Dam Żniwo śmierci i zniszczenia w Ukrainie jest przerażające. Mimo dotkliwych sankcji nałożonych na Rosję oraz potępienia jej działań militarnych przez ogromną część świata, nic nie wskazuje na to, by wola Władimira Putina miała się ugiąć. Granicę z Polską przekroczyły już prawie dwa miliony uchodźców, uciekających przed wojną w Ukrainie. Zarówno im, jak i osobom, które pozostały w kraju, potrzebna jest pomoc, a ta była tematem rozmów przeprowadzonych przez Agatę Dudę z kilkoma małżonkami europejskich przywódców. Już tydzień temu żona Andrzeja Dudy przeprowadziła konwersację z pierwszą damą Niemiec Elke Büdenbender. Rozmawiały o współpracy polskich i niemieckich ośrodków medycznych w celu wsparcia chorych przybywających z Ukrainy. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Pierwsza Dama (@pierwszadama_akd) We wtorek Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z małżonką prezydenta Francji Brigitte Macron oraz Wielką Księżną Luksemburga Marią Teresą. Podkreśliła jak ważne jest stworzenie koalicji pierwszych dam w celu niesienia pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy. Potrzeby osób niepełnosprawnychPodczas rozmów pierwsze damy skupiły się na potrzebach dzieci przybywających z Ukrainy, a zmagających się z chorobami, niepełnosprawnością lub będących sierotami. To właśnie im poświęcić należy szczególną uwagę. Wielka Księżna Luksemburga Maria Teresa zaznaczyła, że w pełni popiera ideę Agaty Dudy i uważa, że kobiety nie były do tej pory wystarczająco zjednoczone, a ich sojusz mógłby przynieść wiele korzyści dla pomocy uchodźcom. Brigitte Macron poinformowała, że we Francji powstały już specjalne miejsca dla dzieci wymagających hospitalizacji. Przedstawiła również sytuację dotyczącą rozlokowania uciekających przed wojną osób w jej kraju. Jednocześnie, małżonka prezydenta Francji przekazała Agacie Dudzie wyrazy podziwu dla Polaków, którzy z tak szeroko otwartymi sercami i bezinteresownością zdecydowali pomóc swoim sąsiadom. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Pierwsza Dama (@pierwszadama_akd) Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Jakie wykształcenie ma Katarzyna Cichopek? Można być zaskoczonymMarcin Hakiel przeszedł metamorfozę. Pokazał zdjęcia tuż po rozstaniu z Kasią CichopekZełenski odwiedził Polskę, zanim został prezydentem Ukrainy. Nagranie trafiło do sieciŹródło: goniec.pl

JOHANNA GERON/AFP/East News
17.03.2022 14:23 Sekretarz Generalny NATO złożył istotne deklaracje ws. Ukrainy. Wykluczył jedną z możliwości

Sekretarz Generalny Organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewnił, że w najbliższym czasie Ukraina otrzyma jeszcze więcej broni, by móc skutecznie walczyć z rosyjskim okupantem. Jens Stoltenberg zadeklarował również, że wzmocniona zostanie wschodnia flanka NATO. Polityk wykluczył jednak możliwość wprowadzenia strefy zakazu lotów nad ukraińskim terytorium.Zamknięcie strefy lotów nad Ukrainą to niezwykle trudny, aczkolwiek popularny temat, który w ostatnim czasie był wielokrotnie poruszany. Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg po raz kolejny ustosunkował się tego rozwiązania, podkreślając, że taka możliwość nie jest brana pod uwagę.- Dostarczamy system obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, ale strefa zakazu lotów oznaczałaby atakowanie i zestrzeliwanie rosyjskich samolotów - zaznaczył Stoltenberg. W swojej wypowiedzi dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” dodał również, że takie rozwiązanie doprowadziłoby do wojny pomiędzy NATO a Rosją, a co za tym idzie - jeszcze większych zniszczeń.

Rex Features/East News
17.03.2022 12:54 Wielka Brytania wysyła do Polski żołnierzy i sprzęt wojskowy

Wielka Brytania ulokuje na terytorium Polski swój najnowocześniejszy system przeciwlotniczy Sky Sabre, a także wyśle 100 żołnierzy. Wszystko po to, by zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - poinformował brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace. Wielka Brytania z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji tuż za wschodnią granicą Sojuszu Północnoatlantyckiego. W związku z tym postanowiła zwiększyć potencjał militarny okolicznych państw, w tym Polski.W czwartek 17 marca szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak spotkał się w Warszawie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytani Benem Wallace'm. Głównym tematem rozmów była napięta sytuacja na Ukrainie, a także bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Na wspólnej konferencji prasowej polski minister podkreślał, że nasz kraj może liczyć na Wielką Brytanię oraz jej nieocenioną pomoc.- Przede wszystkim chciałem podziękować za wizytę, za te kontakty bardzo bliskie, bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią, Zjednoczonym Królestwem. Dzięki tym kontaktom nasze relacje są bardzo bliskie, dzięki tym kontaktom Polska i NATO są bezpieczne - poinformował minister obrony.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
17.03.2022 12:03 Kreml reaguje na słowa Bidena o Putinie. Nazwał go "zbrodniarzem wojennym"

Rosyjskie władze zareagowały na wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena, określającą Władimira Putina mianem "zbrodniarza wojennego". Rzecznik Kremla zaznaczył, że wypowiedź amerykańskiego prezydenta była "niedopuszczalna” i "niewybaczalna”.Wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych wywołała prawdziwą burzę, szczególnie w rosyjskiej przestrzeni medialnej, jak i na całym świecie. Na słowa Joe Bidena dotyczące Władimira Putina bardzo szybko zareagował Kreml. Przywódca USA określił prezydenta Rosji mianem „zbrodniarza wojennego”. Sformułowanie nie spodobało się stronie rosyjskiej, która określiła je mianem „niewybaczalnych”.Tak mocne słowa padły w środę, tuż po tym, jak ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o tym, że siły rosyjskie zrzuciły potężną bombę na jeden z teatrów w obleganym Mariupolu.- On jest zbrodniarzem wojennym - powiedział dziennikarzom Joe Biden, odnosząc się do Putina.

Karolina Bielawska
17.03.2022 11:30 Karolina Bielawska o postawie Polaków wobec uchodźców: "Nigdy nie byłam bardziej dumna z bycia Polką"

Karolina Bielawska została uznana za najpiękniejszą kobietę świata i uhonorowana tytułem Miss World. Zaledwie tydzień temu wystosowała wypowiedź na temat wojny w Ukrainie. Padły bardzo wzruszające słowa. Zwracając uwagę na fakt, że obecna Miss World jest dziś na językach wszystkich, jej słowa z pewnością zostaną odnotowane i zapamiętane.

TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
17.03.2022 10:57 Prezydent Ukrainy przemówił w Bundestagu. Podczas wystąpienia padło wiele gorzkich słów

- Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. Nasi żołnierze bronią europejskich wartości bez waszego wsparcia - mówił podczas przemówienia w Bundestagu, Wołodymyr Zełeński. Prezydent Ukrainy zaapelował również do wszystkich zgromadzonych, by zburzyli stworzony mur, wspierali każdego Ukraińca i zakończyli tę wojnę.W czwartek 17 marca w niemieckim Bundestagu miało miejsce przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Zaapelował on o zintensyfikowanie wysiłków mających na celu pomoc jego rodakom. Podczas wypowiedzi padło wiele gorzkich słów.- Zwracam się do was po trzech tygodniach inwazji rosyjskiej i ośmiu latach wojny w Donbasie, gdy Rosja niszczy wszystko, co znajduje się w Ukrainie. Szkoły, szpitale, budynki mieszkalne - rozpoczął swoją mowę.Zełeński zaapelował do niemieckich polityków, by ci "zburzyli mur", a co za tym idzie, wspierali jego rodaków oraz swoim działaniem pomogli zatrzymać wojnę.Wystosował również prośbę do parlamentarzystów, o zwiększenie pomocy dla Ukrainy, podkreślając m.in., że aktualnie ukraińscy żołnierze bronią europejskich wartości, takich jak wolność, a także prawo do samostanowienia. Dokonują tego bez wsparcia Niemiec. Zełeński dodał, że „sankcji jest najwyraźniej za mało, by powstrzymać Rosję”.

Facebook/Miasto Chełm
17.03.2022 08:44 Chełm pomaga, ale brakuje rąk do pracy. Rzecznik: "Największym problemem zmęczenie i brak snu"

Chełm to miasto przygraniczne, które z dnia na dzień zaangażowało się w pomoc uchodźcom. Przez miasto przewinęło się już ponad 100 tys. osób uciekających przed wojną w Ukrainie. O tym, jak wygląda koordynacja punktów recepcyjnych, czego brakuje i jakie są największe problemy w obliczu nowej sytuacji portal goniec.pl rozmawiał z rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta Chełm Damianem Zielińskim. Chełm nie ogranicza się wyłącznie do pomocy na miejscu. Miasto wysyła także transporty do miast partnerskich - Kowla i Łucka (obwód wołyński). Stamtąd część produktów jest przeładowywana i trafia do innych części Ukrainy. Również i tutaj potrzeby Chełma są duże. Miasto zbiera żywność długoterminową, odzież taktyczną (ubrania paramilitarne), artykuły higieniczne dla kobiet i dzieci i sprzęt medyczny do opatrywania rannych.

HANDOUT/AFP/East News
17.03.2022 08:20 Zełeński skomentował rosyjski atak na teatr w Mariupolu. "Nie wybaczymy ani jednej zabitej duszy"

Wołodymyr Zełeński odniósł się do zbombardowania budynku teatru w Mariupolu, którego dokonała strona rosyjska. Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego naród nigdy nie zapomni tego czynu. - Nie wybaczymy ani jednej zabitej duszy. ​Rosyjskie lotnictwo celowo zrzuciło superciężką bombę na budynek teatru w Mariupolu, gdzie schronili się mieszkańcy miasta pozbawieni już wcześniej dachu nad głową - przekazał. W środę 16 marca władze Mariupola położonego nad Morzem Azowskim na południu Ukrainy poinformowały o zbombardowaniu przez stronę rosyjską tamtejszego teatru. W budynku schronienie znaleźli cywile, którzy wcześniej stracili dach nad głową.Według oficjalnych danych na terenie placówki znajdowały się w głównej mierze kobiety oraz dzieci. "New York Times" poinformował, że na zdjęciach satelitarnych placu, tuż przy budynku widoczne były duże białe napisy "dzieci" w języku rosyjskim. Jak podkreślono, były widoczne z wysokości. Wiele osób jest wciąż uwięzionych pod gruzami zniszczonego budynku. - Wciąż nie można oszacować skali tego straszliwego i nieludzkiego czynu, ponieważ miasto jest ciągle ostrzeliwane - przekazały władze Mariupola.

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News
17.03.2022 06:57 Dziennikarze ujawnili ustalenia wywiadu USA. Dotyczą rosyjskich żołnierzy

Rosyjscy żołnierze tracą morale w związku z rosnącą liczbą zgonów podczas działań wojskowych na terenie Ukrainy. Zatrważające dane przekazał The New York Times, powołując się na amerykański wywiad. Według umiarkowanych szacunków USA, w wojnie tuż za naszą wschodnią granicą zginęło ponad 7000 Rosjan.Informacje pozyskane przez amerykański wywiad wskazują, że w ciągu trzech tygodni działań na terenie Ukrainy zginęło ponad 7000 rosyjskich żołnierzy. Podane statystyki są bezlitosne dla Władimira Putina, który decydując się na zbrojną agresję, nie przypuszczał, że odniesie aż tak dotkliwe straty.Według oficjalnych szacunków liczba zabitych żołnierzy rosyjskich przewyższa zsumowane straty Amerykanów podczas działań w Afganistanie i Iraku. W opinii ekspertów, taki stan rzeczy w destrukcyjny sposób wpływa na morale armii Władimira Putina, przez co skuteczność bojowa jednostek wyraźnie spada.

Joe Biden nazwał Władimira Putina zbrodniarzem wojennym
17.03.2022 06:10 Nie minęła nawet doba od rezolucji Senatu USA, a Joe Biden już z niej skorzystał. Historyczne słowa

Historyczne słowa Joe Bidena na temat Władimira Putina. - Jest zbrodniarzem wojennym - stwierdził prezydent USA. To pierwsze takie słowa po środowym jednogłośnym głosowaniu w Senacie USA, gdzie oficjalnie przyjęto rezolucję na temat prezydenta Rosji.Środa to w amerykańskiej polityce niezwykle istotny dzień. Prezydent USA złożył podpis pod kolejnym pakietem pomocy dla Ukrainy, dzięki któremu do Kijowa trafi sprzęt wojskowy i aż 800 mln dolarów.Dodatkowo Senat USA z niespotykaną dotąd jednością przegłosował rezolucję, która nadaje Władimirowi Putinowi miano zbrodniarza wojennego. Nie minęła nawet doba, a określenie to padło z usta samego Joe Bidena.

Odessa nadal się broni, o planach ataku poinformował Aleksandr Łukaszenka
16.03.2022 22:01 Plany ataku Odessy zostały ujawnione przez Łukaszenkę. Dzięki temu ukraińska armia potwierdziła kolejny sukces

Zaminowane plaże, okopy oraz specjalne stanowiska do ostrzału z karabinów maszynowych. Od dwóch tygodni Odessa przygotowywała się na atak Rosjan, a kiedy we wtorek kilkanaście okrętów wojennych przycumowało przy linii brzegowej, mieszkańcy okupowanego miasta byli spokojni. W środę rano poinformowali o spektakularnym sukcesie.Prężenie muskuł przez rosyjską armię tuż przy Odessie to jedynie deklaracje bez pokrycia? Dowodzą tego wieści od ukraińskiej armii i samych mieszkańców Odessy, która od początku wojnie w Ukrainie jest na celowniku Rosjan.- Otrzymałam dzisiaj wiele wiadomości o tym, że Rosja przygotowuje inwazję na Odessę - napisała studiująca jeszcze do niedawna w Polsce Daria Korsak. - Odessa trzyma się bardzo mocno. Nie musicie się martwić - dodała młoda Ukrainka.

Witalij Kliczko w krótkich słowach podsumował stanowisko Rosji w kwestii wojny w Ukrainie
16.03.2022 20:35 Dziennikarz zapytał go o Putina, Witalij Kliczko się nie hamował. Padły mocne słowa

Polityka i kurtuazja zeszła na drugi plan, gdy dziennikarz przytoczył rosyjską narrację na temat wojny w Ukrainie podczas rozmowy z Witalim Kliczko. Mer Kijowa pokazując skalę zniszczeń po ataku Rosjan, nie hamował swojego języka i w dwóch słowach podsumował twierdzenie o ostrzeliwaniu "tylko celów wojskowych".Kolejny dzień wojny w Ukrainie przyniósł ze sobię kolejne doniesienia o rosyjskich ostrzałach i śmierci niewinnych cywili. Od rakiet i kul armii Władimira Putina giną również dziennikarze. Niedawno potwierdzono śmierć korespondenta "The New Yrok Times".Niemniej reporterzy wojenni w większości zostają w oblężonych miastach i relacjonują walki oraz sytuację Ukraińców. W nagłaśnianie prawdziwych wydarzeń stojących w sprzeczności z rosyjską propagandą aktywnie włączają się lokalne władze i sami obywatele. Wśród osób, które nieustannie dbają o wysyłanie realnego przekazu z frontu jest Witalij Kliczko. W środę sieć obiegło nagranie z jego rozmowy z dziennikarzem. Mer Kijowa w krótkich słowach odniósł się do stwierdzenia, że Rosjanie "atakują tylko cele wojskowe".

NATO i kanclerz Niemiec reagują na propozycją Jarosława Kaczyńskiego, została odrzucona
16.03.2022 19:13 NATO i Niemcy reagują na słowa Jarosława Kaczyńskiego. Jednoznaczna odpowiedź

Wtorkowe słowa Jarosława Kaczyńskiego z Kijowa doczekały się oficjalnej odpowiedzi NATO. Jens Stoltenberg jednoznacznie podkreślił, że żądania prezesa PiS nie zostaną spełnione. Sekretarz generalny NATO jasno stwierdził, że żołnierze sojuszu nie będą wspierać Ukraińców w walkach z Rosją. Nie bez znaczenia było zdanie kanclerza Niemiec.Po spotkaniu premierów i Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Wołodomyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem padły mocne i stanowcze słowa na temat wsparcia ze strony NATO.Ich autorem był Jarosław Kaczyński. - Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie działała na terenie Ukrainy i która będzie w stanie się obronić. To jest w tej chwili coś, czego Ukraina, Europa i cały demokratyczny świat najbardziej potrzebuje - mówił wicepremier ds. bezpieczeństwa w Kijowie.Wezwanie prezesa PiS do zwiększenia swojej aktywności w Ukrainie i stworzenie zupełnie nowej misji już dzień później zostało wykluczone przez sekretarza generalnego NATO.

EN 01498558 0006
16.03.2022 18:49 Pomysł Kai Godek spodobałby się Putinowi? Ulotki z zakrwawionymi płodami witają Ukrainki w Polsce

Fundacja Życie i Rodzina i Kaja Godek przedstawiły ulotkę, którą chcą rozdawać Ukrainkom w ciąży na granicy. W ulotce pojawia się informacja, że w Polsce aborcja jest nielegalna. "Aborcja to zabójstwo i najgorsza zbrodnia" - możemy przeczytać. W środku znajdują się obrazy poszarpanych, zakrwawionych płodów. Takie obrazy mogą zobaczyć straumatyzowane wojną Ukrainki, gdy przekroczą granicę Polski. Czy tak chcemy je przywitać?Czy naprawdę w momencie, gdy uchodźczynie widziały rozpadające się budynki i strzały oddawane do ludzi, gdy umierają ich bliscy i rodzina - chcemy im mówić, że to aborcja jest "najgorszą zbrodnią"? A wojna? A morderstwa na wojnie? Jak można być tak nieczułym na ich doświadczenia, jak można tak bagatelizować krzywdy, które obecnie przeżywa ich naród?

władimir putin wojna w ukrainie
16.03.2022 18:08 Władimir Putin odleciał? Twierdził, że wojsko rosyjskie "unika ofiar cywilnych", winę zrzucił na Ukrainę

Władimir Putin wypowiedział słowa, których znaczenie w obecnej sytuacji w Ukrainie trudno pojąć. Twierdził, że działania rosyjskich wojsk przebiegają zgodnie z planem i że w ich ramach możliwie unikano rozlewu krwi. Władimir Putin zrzucił również odpowiedzialność na zaistniałą sytuację na Ukrainę, twierdząc, że gdyby nie jej działania militarne w Donbasie, to być może sytuacja wyglądałaby dziś inaczej.

siergiej ławrow rosja ukraina wojna w ukrainie
16.03.2022 16:20 Siergiej Ławrow zmienił retorykę. Teraz jest gotowy na rozmowy z Kijowem

Siergiej Ławrow poinformował o trwających rozmowach Rosji z Ukrainą. W środę poinformował, że niektóre postulaty są już na właściwej drodze do uzgodnienia. Dodał również, że poważnie rozważany jest "neutralny status" Ukrainy. - Podczas rozmów Kijów oferuje austriacką lub szwedzką wersję neutralności dla Ukrainy - zdemilitaryzowanego państwa z własną armią, który nie jest częścią NATO, ale nadal może utrzymywać bliskie więzi z Zachodem, w tym członkostwo w UE - przekazał w rozmowie z RIA przedstawiciel rosyjskiej delegacji Władimir Miediński.

władimir putin rosja covid-19 wojna w ukrainie
16.03.2022 15:24 Władimir Putin pokazał się publicznie po przerwie. Na stole opakowanie ważnego leku

Władimir Putin pojawił się publicznie po raz pierwszy od dłuższego czasu. Prezydent Rosji kontrolował kwestie związane z nowym lekiem przeciw COVID-19. Ma być to pierwsza tego typu terapia na świecie. Czy to kolejna taktyka Putina w tym, by dotrzeć do Zachodu okrężną drogą?- Lek Mir-19 jest pierwszym na świecie wysoce precyzyjnym lekiem genetycznym opartym na interferencji wirusowej, czyli hamowaniu rozwoju wirusów – wyjaśniała na spotkaniu z Putinem Weronika Skworcowa, dyrektorka FMBA (Rosyjskiej Federalnej Agencji Medyczno-Biologicznej).

GINTS IVUSKANS/AFP/East News
16.03.2022 14:50 Zełenska: "Obawiam się o swojego męża". Pierwsza Dama Ukrainy zdradziła, czego domaga się od Zachodu

Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy przyznała, że "obawia się o swojego męża". W rozmowie z amerykańską telewizją przyznała, że wierzy w "siłę i miłość", którą Wołodymyr Zełenski darzy ojczyznę i rodzinę. Pierwsza Dama Ukrainy skomentowała także współpracę Kijowa z NATO i Unią Europejską.Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, udzieliła wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News. W trakcie audycji została nazwana "wybitną kobietą i prawdziwym wzorem odwagi".

ukraine24 wołodymyr zełenski wojna w ukrainie
16.03.2022 13:50 W ukraińskiej telewizji pojawiła się wiadomość o kapitulacji. Zełenski dementuje

Niespodziewana wiadomość w ukraińskiej telewizji Ukraine 24 - na pasku informacyjnym pojawił się komunikat o kapitulacji Ukrainy. W sprawie natychmiast zareagował Wołodymyr Zełenski. Stacja została prawdopodobnie zhakowana. Informacja pojawiła się znienacka i niedługo potem zniknęła. Jak na razie nie ma informacji, by telewizja odniosła się do tego zdarzenia. Ukraine 24 jest kanałem dostępnym przez polskiego Playera dla osób, które uciekły z Ukrainy do Polski.

mark brzezinki usa stany zjednoczone wojna w ukrainie nato
16.03.2022 13:09 Ambasador USA: Jeżeli Polska zostanie zaatakowana, potraktujemy to jak agresję na USA

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, zapewnił, że Polska może spodziewać się pomocy USA w przypadku ataku. Dodał również, że to, co kraj zrobił w ciągu ostatnich dni i tygodni, jest dla niego najlepszą reklamą. - Brutalność ze strony Rosji musi zostać zatrzymana. Mówimy przecież nie tylko o ostrzale rakietowym, ale również o śmierci 35 osób oraz wielu rannych. Wszystko przez bezsensowną, możliwą do uniknięcia wojnę, która przetacza się przez całą Ukrainę, a której skutki widzimy również w Polsce w postaci prawie 2 mln uchodźców - podkreślił Brzezinski w rozmowie z Interią.

SAUL LOEB/AFP/East News, ALEXEI DRUZHININ/AFP/EAST NEWS
16.03.2022 12:17 Kuriozalne doniesienia. Rosja objęła sankcjami nieżyjącego ojca Joe Bidena

Rosja nałożyła sankcje na USA. Restrykcje miały uderzyć bezpośrednio w Joe Bidena, ale rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki ujawniła poważny błąd. Prezydenta USA pomylono z jego ojcem, który nie żyje od 20 lat.Rosyjskie restrykcje to odpowiedź na sankcje, które nałożyły USA w związku z wojną w Ukrainie. Waszyngton wprowadził m.in. embargo na ropę i gaz, a także zakaz wjazdu na teren Rosji. Ich śladem poszły inne państwa, o czym pisaliśmy tutaj.

żołnierka
16.03.2022 11:39 Zginęła, walcząc w wojnie w Ukrainie, osierociła sześcioro dzieci. Nie żyje Olga Semydyanowa

Nie żyje Olga Semydyanowa, żołnierka, która walczyła dla Ukrainy. Nieznane są dokładne okoliczności jej śmierci, ale przekazano, iż zginęła broniąc swojego kraju. Osierociła sześcioro dzieci. Nazywają ją "bohaterką Ukrainy". Według danych podanych przez stronę ukraińską, w armii Ukrainy 17 proc. żołnierzy to kobiety (stan na koniec lutego 2022). Ze względu na dojście do głosu armii ochotniczej, liczby te mogły się zwiększać. Warto zwrócić uwagę, że w 2008 roku w ukraińskim wojsku służyło jedynie około 1000 kobiet. Teraz ich liczba sięga ponad 35 tys. w zawodowej armii. W tym momencie warto jednak doliczyć również walczące cywilki.

alaksandr łukaszenka białoruś stanisław żaryn wojsko wojna w ukrainie
16.03.2022 10:55 Łukaszenka ma coraz większy problem. Polski rząd: białoruscy żołnierze nie chcą walczyć

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, opowiedział, że białoruskie dowództwo szuka sposób na przymuszenie tamtejszych żołnierzy do walki. Narastający bunt w armii w kontekście sprzeciwu wobec agresji na Ukrainę staje się coraz bardziej widoczny i dotkliwy dla białoruskich planów.Informacje dotyczące białoruskiego udziału w wojnie w Ukrainie wciąż są bardzo niepewne. Pojawiały się już zapewnienia, że nie ma możliwości, by białoruska armia wkroczyła na terytorium Ukrainy, ale potem zmieniano zdanie w tej sprawie.

Pixabay/Pexels, Screen Twitter/RCB
16.03.2022 10:04 Do Ukraińców trafił alert RCB. Mogą zgłaszać się po PESEL

Do osób, które posiadają ukraińskie karty SIM i zalogowały się w polskiej sieci, został wysłany alert RCB. Z komunikatu wynika, że można zgłaszać się po numer PESEL. To tylko jeden z elementów ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, którą Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu.Regulacja jest odpowiedzią na masowy napływ uchodźców do Polski. Z najnowszego komunikatu Straży Granicznej wynika, że od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało już ponad 1,8 mln osób. Tylko do godz. 7:00 na terenie Polski pojawiło się kolejne 13,7 tys. obywateli Ukrainy.